Når Premier League-sæsonen starter op igen efter sommerferien, så kommer en del af kampene til at blive vist på den nye YouSee-kanal med navnet Xee. Yousee har nemlig sikret sig rettighederne til at vise halvdelen af Premier League-kampene eksklusivt.
Den anden halvdel kommer til at blive vist på Nordic Entertainment Groups kanaler TV3+ og TV3 Max. Dog kan kunder på Viaplay Sport stadig se de kampe, som bliver sendt på Xee. Det oplyser Yousee i en pressemeddelelse.
Mediedirektør i YouSee Christian Morgan ser meget frem til den nye aftale bliver sat i søen.
– Vi glæder os utrolig meget til dette helt nye og meget spændende samarbejde. Med nogle af de bedste hold i verden og fantastiske danske spillere som Christian Eriksen og Kasper Schmeichel er det ikke underligt, at danskerne elsker engelsk fodbold, siger han og tilføjer:
– Fra august i år og tre år frem vil Xee blive hjemsted for en række af de helt store engelske fodboldopgør, og det glæder vi os virkelig til at kunne tilbyde vores kunder, lyder det fra Christian Morgan.
Som en del af aftalen har YouSee også sikret sig, at man laver et produktionssamarbejde relateret til Xees dækning af Premier League, som tæller kommentering af kampe, studie og magasinprogrammer fra TV3 Sport. Derfor kan man også komme til at se folk som Peter Grønborg, Jan Mølby, Carsten Werge, Per Frimann, Stig Tøfting, Martin Jørgensen, Peter Kjær, Jesper Grønkjær og Niels-Christian Frederiksen på kanalen.
I alt bliver det til 116 kampe, der bliver vist på Xee i den kommende sæson, mens samme antal bliver fordelt på TV3+ og TV3 Max.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT
