Når Premier League-sæsonen starter op igen efter sommerferien, så kommer en del af kampene til at blive vist på den nye YouSee-kanal med navnet Xee. Yousee har nemlig sikret sig rettighederne til at vise halvdelen af Premier League-kampene eksklusivt.
Den anden halvdel kommer til at blive vist på Nordic Entertainment Groups kanaler TV3+ og TV3 Max. Dog kan kunder på Viaplay Sport stadig se de kampe, som bliver sendt på Xee. Det oplyser Yousee i en pressemeddelelse.
Mediedirektør i YouSee Christian Morgan ser meget frem til den nye aftale bliver sat i søen.
– Vi glæder os utrolig meget til dette helt nye og meget spændende samarbejde. Med nogle af de bedste hold i verden og fantastiske danske spillere som Christian Eriksen og Kasper Schmeichel er det ikke underligt, at danskerne elsker engelsk fodbold, siger han og tilføjer:
– Fra august i år og tre år frem vil Xee blive hjemsted for en række af de helt store engelske fodboldopgør, og det glæder vi os virkelig til at kunne tilbyde vores kunder, lyder det fra Christian Morgan.
Som en del af aftalen har YouSee også sikret sig, at man laver et produktionssamarbejde relateret til Xees dækning af Premier League, som tæller kommentering af kampe, studie og magasinprogrammer fra TV3 Sport. Derfor kan man også komme til at se folk som Peter Grønborg, Jan Mølby, Carsten Werge, Per Frimann, Stig Tøfting, Martin Jørgensen, Peter Kjær, Jesper Grønkjær og Niels-Christian Frederiksen på kanalen.
I alt bliver det til 116 kampe, der bliver vist på Xee i den kommende sæson, mens samme antal bliver fordelt på TV3+ og TV3 Max.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW
