Dansk tv-aftale indgået om Premier League: Ny kanal får stor bid af kagen

YouSee og Nordic Entertainment Group har indgået en ny tv-aftale, som sender halvdelen af Premier League-kampene over på Yousees nye tv-kanal Xee.



Når Premier League-sæsonen starter op igen efter sommerferien, så kommer en del af kampene til at blive vist på den nye YouSee-kanal med navnet Xee. Yousee har nemlig sikret sig rettighederne til at vise halvdelen af Premier League-kampene eksklusivt.

Den anden halvdel kommer til at blive vist på Nordic Entertainment Groups kanaler TV3+ og TV3 Max. Dog kan kunder på Viaplay Sport stadig se de kampe, som bliver sendt på Xee. Det oplyser Yousee i en pressemeddelelse.

Mediedirektør i YouSee Christian Morgan ser meget frem til den nye aftale bliver sat i søen.

– Vi glæder os utrolig meget til dette helt nye og meget spændende samarbejde. Med nogle af de bedste hold i verden og fantastiske danske spillere som Christian Eriksen og Kasper Schmeichel er det ikke underligt, at danskerne elsker engelsk fodbold, siger han og tilføjer:

– Fra august i år og tre år frem vil Xee blive hjemsted for en række af de helt store engelske fodboldopgør, og det glæder vi os virkelig til at kunne tilbyde vores kunder, lyder det fra Christian Morgan.

Som en del af aftalen har YouSee også sikret sig, at man laver et produktionssamarbejde relateret til Xees dækning af Premier League, som tæller kommentering af kampe, studie og magasinprogrammer fra TV3 Sport. Derfor kan man også komme til at se folk som Peter Grønborg, Jan Mølby, Carsten Werge, Per Frimann, Stig Tøfting, Martin Jørgensen, Peter Kjær, Jesper Grønkjær og Niels-Christian Frederiksen på kanalen.

I alt bliver det til 116 kampe, der bliver vist på Xee i den kommende sæson, mens samme antal bliver fordelt på TV3+ og TV3 Max.





Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til




LIVE

Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen

Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen

‘Den ene hjerneblødning efter den anden’

FC København tæt på Abubaker Walusimbi

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen

FC København vil hente tidligere stjerne

Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Han gjorde det onde ved AGF

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Manchester United forbereder ‘chokbud’

Køb ham, FCK!

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow

FC København-stjerne afviser storklub

Peter Sand på vej ind i AaB-bestyrelse

Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’

Jeff Bezos bliver medejer af Liverpool

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’

Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Agent afslører: Sket ét minut inden fødselsdag

Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg