Zidane forklarer manglende interesse i Man Utd-job

Zinédine Zidane har nu forklaret, hvorfor det ikke har været en mulighed for ham at blive cheftræner i Manchester United.



Zinédine Zidane har været arbejdsløs siden afskeden med Real Madrid sidste sommer, men alligevel var franskmanden ikke interesseret i at tage over i Manchester United, der i stedet har ansat Erik ten Hag. 

Og i et stort interview med L'Equipe, hvor Zidane åbner en dør på klem for Paris Saint-Germain, har den franske legende nu forklaret, hvorfor Manchester United ikke har været en mulighed for ham. 

– Jeg kunne vælge mellem stort set alle klubber, da jeg var spiller. Som træner er der ikke 50 klubber, jeg kan tage til. Der er to eller tre muligheder. Hvis jeg vender tilbage for at træne en klub, så er det for at vinde. Det siger jeg i al ydmyghed. Derfor er det begrænset, hvor jeg kan tage hen, lyder det således, ifølge Goal, fra Zidane. 

– Der er også andre grunde til, at jeg ikke kan vælge en hvilken som helst klub. Det kan eksempelvis være på grund af sproget. Der er visse omstændigheder, der gør det svært. Når folk spørger mig 'har du lyst til at tage til Manchester?'… jeg forstår engelsk, men jeg taler det ikke perfekt. 

– Jeg ved godt, at der findes trænere, der tager til klubber uden at tale sproget, men jeg arbejder på en anden måde. Der er mange elementer i spil, hvis man skal kunne vinde. Det er en global kontekst. Jeg ved, hvad jeg har brug for, for at kunne vinde. 

I interviewet med L'Equipe udpeger Zidane også et job, han drømmer om at få en gang i fremtiden – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Felix Beijmo er færdig i AGF

Tiden er ved at rinde ud

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job