Zidane forklarer manglende interesse i Man Utd-job

Zinédine Zidane har nu forklaret, hvorfor det ikke har været en mulighed for ham at blive cheftræner i Manchester United.



Zinédine Zidane har været arbejdsløs siden afskeden med Real Madrid sidste sommer, men alligevel var franskmanden ikke interesseret i at tage over i Manchester United, der i stedet har ansat Erik ten Hag. 

Og i et stort interview med L'Equipe, hvor Zidane åbner en dør på klem for Paris Saint-Germain, har den franske legende nu forklaret, hvorfor Manchester United ikke har været en mulighed for ham. 

– Jeg kunne vælge mellem stort set alle klubber, da jeg var spiller. Som træner er der ikke 50 klubber, jeg kan tage til. Der er to eller tre muligheder. Hvis jeg vender tilbage for at træne en klub, så er det for at vinde. Det siger jeg i al ydmyghed. Derfor er det begrænset, hvor jeg kan tage hen, lyder det således, ifølge Goal, fra Zidane. 

– Der er også andre grunde til, at jeg ikke kan vælge en hvilken som helst klub. Det kan eksempelvis være på grund af sproget. Der er visse omstændigheder, der gør det svært. Når folk spørger mig 'har du lyst til at tage til Manchester?'… jeg forstår engelsk, men jeg taler det ikke perfekt. 

– Jeg ved godt, at der findes trænere, der tager til klubber uden at tale sproget, men jeg arbejder på en anden måde. Der er mange elementer i spil, hvis man skal kunne vinde. Det er en global kontekst. Jeg ved, hvad jeg har brug for, for at kunne vinde. 

I interviewet med L'Equipe udpeger Zidane også et job, han drømmer om at få en gang i fremtiden – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nu er de færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Overvejer AGF-forlængelse

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Disse to er færdige i Brøndby

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup