Zidane forklarer manglende interesse i Man Utd-job

Zinédine Zidane har nu forklaret, hvorfor det ikke har været en mulighed for ham at blive cheftræner i Manchester United.



Zinédine Zidane har været arbejdsløs siden afskeden med Real Madrid sidste sommer, men alligevel var franskmanden ikke interesseret i at tage over i Manchester United, der i stedet har ansat Erik ten Hag. 

Og i et stort interview med L'Equipe, hvor Zidane åbner en dør på klem for Paris Saint-Germain, har den franske legende nu forklaret, hvorfor Manchester United ikke har været en mulighed for ham. 

– Jeg kunne vælge mellem stort set alle klubber, da jeg var spiller. Som træner er der ikke 50 klubber, jeg kan tage til. Der er to eller tre muligheder. Hvis jeg vender tilbage for at træne en klub, så er det for at vinde. Det siger jeg i al ydmyghed. Derfor er det begrænset, hvor jeg kan tage hen, lyder det således, ifølge Goal, fra Zidane. 

– Der er også andre grunde til, at jeg ikke kan vælge en hvilken som helst klub. Det kan eksempelvis være på grund af sproget. Der er visse omstændigheder, der gør det svært. Når folk spørger mig 'har du lyst til at tage til Manchester?'… jeg forstår engelsk, men jeg taler det ikke perfekt. 

– Jeg ved godt, at der findes trænere, der tager til klubber uden at tale sproget, men jeg arbejder på en anden måde. Der er mange elementer i spil, hvis man skal kunne vinde. Det er en global kontekst. Jeg ved, hvad jeg har brug for, for at kunne vinde. 

I interviewet med L'Equipe udpeger Zidane også et job, han drømmer om at få en gang i fremtiden – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Værste i 16 år

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM