Zlatan raser: Skulle betale 1 pund for juice

Zlatan Ibrahimovic var ikke imponeret over Manchester United, som ifølge ham havde en smålig mentalitet.



Zlatan Ibrahimovic er bogaktuel med sin nyeste bog ‘Adrenaline’, og her holder han ikke meget tilbage, når emnet kredser om svenskerens tidligere klub Manchester United.

For dengang han skiftede til klubben i 2016 var han hurtigt overrasket over klubben, som ifølge ham havde en smålig mentalitet. Det drejede sig særligt om en episode på et hotelværelse, hvor Zlatan skulle have sig en lille juice. Det skriver The Athletic, som har læst bogen.

Han skriver:

– En ting, der overraskede mig, var: Alle ser United som en storklub, en af de rigeste og mest magtfulde i verden, og sådan havde jeg det også, når jeg så den udefra. Men da jeg var der, så jeg kun en smålig, lukket mentalitet.

– En dag var jeg på hotel med holdet før en kampe. Jeg blev tørstig, så jeg åbnede minibaren og tog en frugtjuice. Vi spillede kampen og tog så hjem. Så gik der noget tid. Min lønseddel ankom, og normalt ser jeg ikke på den. Det plejer jeg kun at gøre mod slutningen af sæsonen for at se, hvad der er kommet ind og ud. Men på det tidspunkt var jeg nysgerrig, og jeg så, at de havde taget en pund fra min månedlige løn. 

– Jeg ringede til vores team-manager: ‘Undskyld mig hvorfor har de taget en pund af min løn?’ Han kiggede på mig og sagde: ‘Det var den der frugtjuice fra minibaren’. ‘Tager du pis på mig? Seriøst?’ ‘Nej, jeg gør ej. Når du bestiller noget her, skal du også betale for det.’ ‘Klart, men jeg tog ikke på hotel af egen fri vilje. Jeg var ikke på ferie. Det var min arbejdsplads, og jeg var der for Manchester. Hvis jeg skal spille, og jeg er tørstig, så er jeg nødt til at drikke. Jeg kan ikke gå på banen og være dehydreret.’

– Kan du tro det? Sådan noget ville aldrig ske i Italien. Det er sådan nogle ting, der gør en forskel og som får spillernes respekt, skriver Zlatan Ibrahimovic. 

Han beskriver også, at han var nødt til at vise sine papirer hver dag for at komme på træningsbanen, selv om menneskene der udmærket vidste, hvem han var. 






Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse


Kæmpe ændring i MLS

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Vil bygge statue af Messi

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Brøndby-stjerne skadet

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Neuers ord ramte Højbjerg

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kæmpestjerne angrer

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Nordirsk nederlag i Kosice

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’