Zlatan raser: Skulle betale 1 pund for juice

Zlatan Ibrahimovic var ikke imponeret over Manchester United, som ifølge ham havde en smålig mentalitet.



Zlatan Ibrahimovic er bogaktuel med sin nyeste bog ‘Adrenaline’, og her holder han ikke meget tilbage, når emnet kredser om svenskerens tidligere klub Manchester United.

For dengang han skiftede til klubben i 2016 var han hurtigt overrasket over klubben, som ifølge ham havde en smålig mentalitet. Det drejede sig særligt om en episode på et hotelværelse, hvor Zlatan skulle have sig en lille juice. Det skriver The Athletic, som har læst bogen.

Han skriver:

– En ting, der overraskede mig, var: Alle ser United som en storklub, en af de rigeste og mest magtfulde i verden, og sådan havde jeg det også, når jeg så den udefra. Men da jeg var der, så jeg kun en smålig, lukket mentalitet.

– En dag var jeg på hotel med holdet før en kampe. Jeg blev tørstig, så jeg åbnede minibaren og tog en frugtjuice. Vi spillede kampen og tog så hjem. Så gik der noget tid. Min lønseddel ankom, og normalt ser jeg ikke på den. Det plejer jeg kun at gøre mod slutningen af sæsonen for at se, hvad der er kommet ind og ud. Men på det tidspunkt var jeg nysgerrig, og jeg så, at de havde taget en pund fra min månedlige løn. 

– Jeg ringede til vores team-manager: ‘Undskyld mig hvorfor har de taget en pund af min løn?’ Han kiggede på mig og sagde: ‘Det var den der frugtjuice fra minibaren’. ‘Tager du pis på mig? Seriøst?’ ‘Nej, jeg gør ej. Når du bestiller noget her, skal du også betale for det.’ ‘Klart, men jeg tog ikke på hotel af egen fri vilje. Jeg var ikke på ferie. Det var min arbejdsplads, og jeg var der for Manchester. Hvis jeg skal spille, og jeg er tørstig, så er jeg nødt til at drikke. Jeg kan ikke gå på banen og være dehydreret.’

– Kan du tro det? Sådan noget ville aldrig ske i Italien. Det er sådan nogle ting, der gør en forskel og som får spillernes respekt, skriver Zlatan Ibrahimovic. 

Han beskriver også, at han var nødt til at vise sine papirer hver dag for at komme på træningsbanen, selv om menneskene der udmærket vidste, hvem han var. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Lurer på varm VM-profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million