Zlatan Ibrahimovic er bogaktuel med sin nyeste bog ‘Adrenaline’, og her holder han ikke meget tilbage, når emnet kredser om svenskerens tidligere klub Manchester United.
For dengang han skiftede til klubben i 2016 var han hurtigt overrasket over klubben, som ifølge ham havde en smålig mentalitet. Det drejede sig særligt om en episode på et hotelværelse, hvor Zlatan skulle have sig en lille juice. Det skriver The Athletic, som har læst bogen.
Han skriver:
– En ting, der overraskede mig, var: Alle ser United som en storklub, en af de rigeste og mest magtfulde i verden, og sådan havde jeg det også, når jeg så den udefra. Men da jeg var der, så jeg kun en smålig, lukket mentalitet.
– En dag var jeg på hotel med holdet før en kampe. Jeg blev tørstig, så jeg åbnede minibaren og tog en frugtjuice. Vi spillede kampen og tog så hjem. Så gik der noget tid. Min lønseddel ankom, og normalt ser jeg ikke på den. Det plejer jeg kun at gøre mod slutningen af sæsonen for at se, hvad der er kommet ind og ud. Men på det tidspunkt var jeg nysgerrig, og jeg så, at de havde taget en pund fra min månedlige løn.
– Jeg ringede til vores team-manager: ‘Undskyld mig hvorfor har de taget en pund af min løn?’ Han kiggede på mig og sagde: ‘Det var den der frugtjuice fra minibaren’. ‘Tager du pis på mig? Seriøst?’ ‘Nej, jeg gør ej. Når du bestiller noget her, skal du også betale for det.’ ‘Klart, men jeg tog ikke på hotel af egen fri vilje. Jeg var ikke på ferie. Det var min arbejdsplads, og jeg var der for Manchester. Hvis jeg skal spille, og jeg er tørstig, så er jeg nødt til at drikke. Jeg kan ikke gå på banen og være dehydreret.’
– Kan du tro det? Sådan noget ville aldrig ske i Italien. Det er sådan nogle ting, der gør en forskel og som får spillernes respekt, skriver Zlatan Ibrahimovic.
Han beskriver også, at han var nødt til at vise sine papirer hver dag for at komme på træningsbanen, selv om menneskene der udmærket vidste, hvem han var.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
RØVEN I KLASKEHØJDE