Zlatan raser: Skulle betale 1 pund for juice

Zlatan Ibrahimovic var ikke imponeret over Manchester United, som ifølge ham havde en smålig mentalitet.



Zlatan Ibrahimovic er bogaktuel med sin nyeste bog ‘Adrenaline’, og her holder han ikke meget tilbage, når emnet kredser om svenskerens tidligere klub Manchester United.

For dengang han skiftede til klubben i 2016 var han hurtigt overrasket over klubben, som ifølge ham havde en smålig mentalitet. Det drejede sig særligt om en episode på et hotelværelse, hvor Zlatan skulle have sig en lille juice. Det skriver The Athletic, som har læst bogen.

Han skriver:

– En ting, der overraskede mig, var: Alle ser United som en storklub, en af de rigeste og mest magtfulde i verden, og sådan havde jeg det også, når jeg så den udefra. Men da jeg var der, så jeg kun en smålig, lukket mentalitet.

– En dag var jeg på hotel med holdet før en kampe. Jeg blev tørstig, så jeg åbnede minibaren og tog en frugtjuice. Vi spillede kampen og tog så hjem. Så gik der noget tid. Min lønseddel ankom, og normalt ser jeg ikke på den. Det plejer jeg kun at gøre mod slutningen af sæsonen for at se, hvad der er kommet ind og ud. Men på det tidspunkt var jeg nysgerrig, og jeg så, at de havde taget en pund fra min månedlige løn. 

– Jeg ringede til vores team-manager: ‘Undskyld mig hvorfor har de taget en pund af min løn?’ Han kiggede på mig og sagde: ‘Det var den der frugtjuice fra minibaren’. ‘Tager du pis på mig? Seriøst?’ ‘Nej, jeg gør ej. Når du bestiller noget her, skal du også betale for det.’ ‘Klart, men jeg tog ikke på hotel af egen fri vilje. Jeg var ikke på ferie. Det var min arbejdsplads, og jeg var der for Manchester. Hvis jeg skal spille, og jeg er tørstig, så er jeg nødt til at drikke. Jeg kan ikke gå på banen og være dehydreret.’

– Kan du tro det? Sådan noget ville aldrig ske i Italien. Det er sådan nogle ting, der gør en forskel og som får spillernes respekt, skriver Zlatan Ibrahimovic. 

Han beskriver også, at han var nødt til at vise sine papirer hver dag for at komme på træningsbanen, selv om menneskene der udmærket vidste, hvem han var. 







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!