Cheftræner i FC Barcelona Ronald Koeman fortæller, at der endnu ikke er klarhed over, om Ousmane Dembele har lyst til at forlænge sin kontrakt med klubben.
Det sker i et interview med det spanske medie Football Espana.
Her forklarer den hollandske træner, at FC Barcelona hellere end gerne vil forlænge med franskmanden, men at det står og falder med Dembele selv.
– Det vigtigste at sige er, at vi gerne vil have, at han bliver her. Det er vigtigt for os, for han har en masse kvalitet, siger han og fortsætter.
– Muligheden for at forlænge aftalen er til stede, men der er stadig også en mulighed for, at han ikke vil. Vi er nødt til i klubben at snakke om, hvordan vi griber det an herfra, siger han.
Yderligere oplyser Koeman, at der endnu ikke er lavet en plan for, hvad der skal ske med Dembele, hvis han ikke ønsker at blive i Barca.
– Vi mangler stadig at lægge en plan for, hvad vi gør, hvis han ikke forlænger, siger han.
Ousmane Dembele har som nævnt kontraktudløb næste sommer. Derfor er den franske kantspiller i sin fulde ret til at forhandle med potentielle nye klubber fra årsskiftet.
Spørgsmålet er så, om FC Barcelona vil forsøge at få en skilling for ham i vinterens transfervindue gennem et salg, så de undgår, at han forlader klubben på en fri transfer.
Dembele kom til den catalanske storklub i 2017, hvor han skiftede fra Borussia Dortmund i en handel, der angiveligt kostede Barca mere end 750 millioner kroner.
Siden da har han været enormt skadesplaget og derfor aldrig for alvor bevist, at han er pengene værd.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
En voldsom ulighed
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
