Messi er ikke Barcelona-spiller i næste sæson. Det skriver FC Barcelona på sin hjemmeside.
Ifølge klubben var der fra begge parter enighed om en ny aftale, men det kan ikke lade sig gøre på grund af økonomiske og strukturelle problemer, skriver Barcelona.
Messi var blot 13 år, da han startede på klubbens ungdomsakademi La Masia. Han fik debut for førsteholdet i 2004 blot 16 år gammel.
Ifølge trasfermarkt.com har han spillet 778 kampe for FC Barcelona og scoret 672 mål. Derudover har han lavet 305 assist.
Barcelona har ellers haft god tid til at tænke over, hvordan de skulle sikre sig, at Messi også spillede i den blå-røde trøje i den kommende sæson. Før sidste sæsons start udtrykte Messi, han ønskede at forlade klubben.
Det fik klubben afværget, og Messi endte med at spille sidste sæson i Barcelona-trøjen. Efterfølgende skulle Messi have skiftet mening, og derfor ønsket at forlænge sin tid i klubben. Men det kan altså ikke lade sig gøre.
Der er blevet sagt og skrevet meget om, hvordan Messi skulle sikres. Barcelona har det meste af sommeren forsøgt at få sit lønbudget ned, så der kunne blive råd til den lille troldmand. Blandt andet har løntunge spillere som Griezmann, Coutinho, Umtiti og Pjarnic fået at vide, at en transfer kunne blive en mulighed.
Men det er ikke lykkedes klubben at få afsat spillerne. I stedet har Barca blandt andet købt Memphis Depay og hentet Sergio Agüero på en fri kontrakt.
Lionel Messi har vundet ti La Liga-titler med Barcelona og har løftet Champions League-trofæet fire gange. Han har slået et hav af rekorder i sin tid i klubben, og er både den spiller, som har spillet flest kampe for klubben og scoret flest mål.
Hvad fremtiden skal bringe for Lionel Messi vides ikke endnu. Det har tidligere lydt, at Manchester City kunne blive hans næste destination. Her vil han igen kunne spille under sin tidligere træner Pep Guardiola. Også PSG har været nævnt som en mulighed.
FC Barcelona udtrykker dyb sorg, og ønsker Lionel Messi held og lykke i fremtiden både på og uden for banen.
ÚLTIMA HORA | Leo Messi no seguirá ligado al FC Barcelona
— FC Barcelona (@FCBarcelona_es) August 5, 2021
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
