Bombe: Messi forlænger ikke med Barcelona

Barcelona kan ikke give Messi en ny kontrakt på grund af sin økonomi.



Messi er ikke Barcelona-spiller i næste sæson. Det skriver FC Barcelona på sin hjemmeside.

Ifølge klubben var der fra begge parter enighed om en ny aftale, men det kan ikke lade sig gøre på grund af økonomiske og strukturelle problemer, skriver Barcelona. 

Messi var blot 13 år, da han startede på klubbens ungdomsakademi La Masia. Han fik debut for førsteholdet i 2004 blot 16 år gammel. 

Ifølge trasfermarkt.com har han spillet 778 kampe for FC Barcelona og scoret 672 mål. Derudover har han lavet 305 assist. 

Barcelona har ellers haft god tid til at tænke over, hvordan de skulle sikre sig, at Messi også spillede i den blå-røde trøje i den kommende sæson. Før sidste sæsons start udtrykte Messi, han ønskede at forlade klubben. 

Det fik klubben afværget, og Messi endte med at spille sidste sæson i Barcelona-trøjen. Efterfølgende skulle Messi have skiftet mening, og derfor ønsket at forlænge sin tid i klubben. Men det kan altså ikke lade sig gøre. 

Der er blevet sagt og skrevet meget om, hvordan Messi skulle sikres. Barcelona har det meste af sommeren forsøgt at få sit lønbudget ned, så der kunne blive råd til den lille troldmand. Blandt andet har løntunge spillere som Griezmann, Coutinho, Umtiti og Pjarnic fået at vide, at en transfer kunne blive en mulighed. 

Men det er ikke lykkedes klubben at få afsat spillerne. I stedet har Barca blandt andet købt Memphis Depay og hentet Sergio Agüero på en fri kontrakt. 

Lionel Messi har vundet ti La Liga-titler med Barcelona og har løftet Champions League-trofæet fire gange. Han har slået et hav af rekorder i sin tid i klubben, og er både den spiller, som har spillet flest kampe for klubben og scoret flest mål.

Hvad fremtiden skal bringe for Lionel Messi vides ikke endnu. Det har tidligere lydt, at Manchester City kunne blive hans næste destination. Her vil han igen kunne spille under sin tidligere træner Pep Guardiola. Også PSG har været nævnt som en mulighed. 

FC Barcelona udtrykker dyb sorg, og ønsker Lionel Messi held og lykke i fremtiden både på og uden for banen.





TransferLIVE: Brøndby var i dialog om dansker




LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder