Bombe: Messi forlænger ikke med Barcelona

Barcelona kan ikke give Messi en ny kontrakt på grund af sin økonomi.



Messi er ikke Barcelona-spiller i næste sæson. Det skriver FC Barcelona på sin hjemmeside.

Ifølge klubben var der fra begge parter enighed om en ny aftale, men det kan ikke lade sig gøre på grund af økonomiske og strukturelle problemer, skriver Barcelona. 

Messi var blot 13 år, da han startede på klubbens ungdomsakademi La Masia. Han fik debut for førsteholdet i 2004 blot 16 år gammel. 

Ifølge trasfermarkt.com har han spillet 778 kampe for FC Barcelona og scoret 672 mål. Derudover har han lavet 305 assist. 

Barcelona har ellers haft god tid til at tænke over, hvordan de skulle sikre sig, at Messi også spillede i den blå-røde trøje i den kommende sæson. Før sidste sæsons start udtrykte Messi, han ønskede at forlade klubben. 

Det fik klubben afværget, og Messi endte med at spille sidste sæson i Barcelona-trøjen. Efterfølgende skulle Messi have skiftet mening, og derfor ønsket at forlænge sin tid i klubben. Men det kan altså ikke lade sig gøre. 

Der er blevet sagt og skrevet meget om, hvordan Messi skulle sikres. Barcelona har det meste af sommeren forsøgt at få sit lønbudget ned, så der kunne blive råd til den lille troldmand. Blandt andet har løntunge spillere som Griezmann, Coutinho, Umtiti og Pjarnic fået at vide, at en transfer kunne blive en mulighed. 

Men det er ikke lykkedes klubben at få afsat spillerne. I stedet har Barca blandt andet købt Memphis Depay og hentet Sergio Agüero på en fri kontrakt. 

Lionel Messi har vundet ti La Liga-titler med Barcelona og har løftet Champions League-trofæet fire gange. Han har slået et hav af rekorder i sin tid i klubben, og er både den spiller, som har spillet flest kampe for klubben og scoret flest mål.

Hvad fremtiden skal bringe for Lionel Messi vides ikke endnu. Det har tidligere lydt, at Manchester City kunne blive hans næste destination. Her vil han igen kunne spille under sin tidligere træner Pep Guardiola. Også PSG har været nævnt som en mulighed. 

FC Barcelona udtrykker dyb sorg, og ønsker Lionel Messi held og lykke i fremtiden både på og uden for banen.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

Frank reddet i døende sekunder

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Stor derby-bøde til FC København

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

På rov i FC København

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Dybt skuffet og trist

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Har ikke ubegrænset kredit

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr