– Det er en trist situation

Manchester City-manager, Pep Guardiola, håber, at hans tidligere klub FC Barcelona kan komme tilbage på toppen efter det kommende præsidentvalg.



Pep Guardiola kalder Josep Maria Bartomeus tilbageholdelse en “trist” situation, efter den tidligere Barcelona-præsident blev anholdt mandag efter politiet har efterforsket den såkaldte “barcagate”.

Bartomeu blev siden løsladt tirsdag, efter at have tilbragt mandagen i brummen, men den 58-årige tidligere Barca-boss benyttede sin ret til ikke at udtale sig.

– Det er en trist situation, men jeg håber det slutter godt. Han er uskyldig til det modsatte er bevist, sagde Manchester City-manageren på pressemødet efter tirsdagens Premier League-sejr over Wolves.

Guardiola fortalte yderligere, at han håber, hans tidligere klub kommer tilbage på sporet, uanset om det er Joan Laporta, Victor Font eller Toni Freixa, der bliver valgt som præsident ved valget 7. marts.

– Om en uge får vi en ny præsident. Det er en svær situation i Barcelona, men den nye mand skal have modet til at lede i de næste år. Jeg er sikker på, at de kommer tilbage stærkere. 

– Den nye præsident skal lede med selvtillid og samle fansene, og det vil gøre det til den klub, den er. Jeg ser frem til valget, og forhåbentlig bliver det en god præsident.

Guardiola anses som en af FC Barcelona bedste spillere og managere nogensinde, siden han kom til som ungdomsspiller i 1984.

Han spillede i klubben frem til 2001, hvor han vandt fem liga-titler.

Guardiola vendte siden tilbage til Barcelonas B-hold i 2007, inden han overtog førsteholdet et år senere.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Fin lodtrækning for FCK

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Viborg FF – OB

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner