– Det er en trist situation

Manchester City-manager, Pep Guardiola, håber, at hans tidligere klub FC Barcelona kan komme tilbage på toppen efter det kommende præsidentvalg.



Pep Guardiola kalder Josep Maria Bartomeus tilbageholdelse en “trist” situation, efter den tidligere Barcelona-præsident blev anholdt mandag efter politiet har efterforsket den såkaldte “barcagate”.

Bartomeu blev siden løsladt tirsdag, efter at have tilbragt mandagen i brummen, men den 58-årige tidligere Barca-boss benyttede sin ret til ikke at udtale sig.

– Det er en trist situation, men jeg håber det slutter godt. Han er uskyldig til det modsatte er bevist, sagde Manchester City-manageren på pressemødet efter tirsdagens Premier League-sejr over Wolves.

Guardiola fortalte yderligere, at han håber, hans tidligere klub kommer tilbage på sporet, uanset om det er Joan Laporta, Victor Font eller Toni Freixa, der bliver valgt som præsident ved valget 7. marts.

– Om en uge får vi en ny præsident. Det er en svær situation i Barcelona, men den nye mand skal have modet til at lede i de næste år. Jeg er sikker på, at de kommer tilbage stærkere. 

– Den nye præsident skal lede med selvtillid og samle fansene, og det vil gøre det til den klub, den er. Jeg ser frem til valget, og forhåbentlig bliver det en god præsident.

Guardiola anses som en af FC Barcelona bedste spillere og managere nogensinde, siden han kom til som ungdomsspiller i 1984.

Han spillede i klubben frem til 2001, hvor han vandt fem liga-titler.

Guardiola vendte siden tilbage til Barcelonas B-hold i 2007, inden han overtog førsteholdet et år senere.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Succestræner død af kræft

Mexico – Sydkorea

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

England – Kroatien

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million