– Det er en trist situation

Manchester City-manager, Pep Guardiola, håber, at hans tidligere klub FC Barcelona kan komme tilbage på toppen efter det kommende præsidentvalg.



Pep Guardiola kalder Josep Maria Bartomeus tilbageholdelse en “trist” situation, efter den tidligere Barcelona-præsident blev anholdt mandag efter politiet har efterforsket den såkaldte “barcagate”.

Bartomeu blev siden løsladt tirsdag, efter at have tilbragt mandagen i brummen, men den 58-årige tidligere Barca-boss benyttede sin ret til ikke at udtale sig.

– Det er en trist situation, men jeg håber det slutter godt. Han er uskyldig til det modsatte er bevist, sagde Manchester City-manageren på pressemødet efter tirsdagens Premier League-sejr over Wolves.

Guardiola fortalte yderligere, at han håber, hans tidligere klub kommer tilbage på sporet, uanset om det er Joan Laporta, Victor Font eller Toni Freixa, der bliver valgt som præsident ved valget 7. marts.

– Om en uge får vi en ny præsident. Det er en svær situation i Barcelona, men den nye mand skal have modet til at lede i de næste år. Jeg er sikker på, at de kommer tilbage stærkere. 

– Den nye præsident skal lede med selvtillid og samle fansene, og det vil gøre det til den klub, den er. Jeg ser frem til valget, og forhåbentlig bliver det en god præsident.

Guardiola anses som en af FC Barcelona bedste spillere og managere nogensinde, siden han kom til som ungdomsspiller i 1984.

Han spillede i klubben frem til 2001, hvor han vandt fem liga-titler.

Guardiola vendte siden tilbage til Barcelonas B-hold i 2007, inden han overtog førsteholdet et år senere.





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Schweiz – Colombia

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Don Ø: Mange rystede på hovedet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir