Dyr Barca-spiller: Kostede 37 mio. for 10 minutter

Ousmane Dembele-aftalen mellem Barcelona og Dortmund har nu kostet den spanske klub over én milliard i alt.



I FC Barcelona er der i øjeblikket alvorlige problemer med økonomien som følge af den igangværende coronapandemi. Den har medført, at der ikke kommer publikum på stadion, ligesom turismen til Cataloniens hovedstad er gået mere eller mindre i stå.

Derfor kommer der ikke de samme penge ind i kassen, som de normalt er vant til. Dog fortsætter de store udgifter med at være der, og nu er der kommet en stor regning til Barcelona.

Den er kommet, da Ousmane Dembele har rundet sin kamp nummer 100 for den catalanske storklub, og derfor skal der nu betales en bonus på 37 millioner kroner til Dortmund, som man købte offensivspilleren fra i 2017. Det skriver tyske Kicker.

Den samlede pris for Dembele er derfor nu nået op på 1,04 milliarder kroner som følge af forskellige bonusser, og der er stadig mulighed for, at den ender med at blive endnu dyrere, da yderligere ekstra-aftaler kan få den op på 1,1 milliarder kroner.

Dembeles kamp nummer 100 kom mod Alaves, hvor han fik de sidste ti minutter i opgøret, som endte med en 5-1-sejr for Barcelona. Dermed kom de ti minutter altså til at koste dem 37 millioner kroner i deres stramme budget.

Hidtil har den dyreste handel for Barcelona været Coutinho, som kostede dem 1,07 milliarder kroner, så Dembele kan altså ende med at blive klubbens største køb nogensinde, hvis bonusserne bliver ved med at tikke ind for Dortmund.

Barcelona kan dog glæde sig over, at Champions League stadig betaler gode præmiepenge, men der er ændringer på vej i turneringen. Bliv klogere på det her.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

PSG genvinder Champions League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

LIVE: PSG vinder Champions League

De er færdige i 1. division

Forlader AGF – her er hans nye klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic