I FC Barcelona er der i øjeblikket alvorlige problemer med økonomien som følge af den igangværende coronapandemi. Den har medført, at der ikke kommer publikum på stadion, ligesom turismen til Cataloniens hovedstad er gået mere eller mindre i stå.
Derfor kommer der ikke de samme penge ind i kassen, som de normalt er vant til. Dog fortsætter de store udgifter med at være der, og nu er der kommet en stor regning til Barcelona.
Den er kommet, da Ousmane Dembele har rundet sin kamp nummer 100 for den catalanske storklub, og derfor skal der nu betales en bonus på 37 millioner kroner til Dortmund, som man købte offensivspilleren fra i 2017. Det skriver tyske Kicker.
Den samlede pris for Dembele er derfor nu nået op på 1,04 milliarder kroner som følge af forskellige bonusser, og der er stadig mulighed for, at den ender med at blive endnu dyrere, da yderligere ekstra-aftaler kan få den op på 1,1 milliarder kroner.
Dembeles kamp nummer 100 kom mod Alaves, hvor han fik de sidste ti minutter i opgøret, som endte med en 5-1-sejr for Barcelona. Dermed kom de ti minutter altså til at koste dem 37 millioner kroner i deres stramme budget.
Hidtil har den dyreste handel for Barcelona været Coutinho, som kostede dem 1,07 milliarder kroner, så Dembele kan altså ende med at blive klubbens største køb nogensinde, hvis bonusserne bliver ved med at tikke ind for Dortmund.
Barcelona kan dog glæde sig over, at Champions League stadig betaler gode præmiepenge, men der er ændringer på vej i turneringen. Bliv klogere på det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
