I FC Barcelona er der i øjeblikket alvorlige problemer med økonomien som følge af den igangværende coronapandemi. Den har medført, at der ikke kommer publikum på stadion, ligesom turismen til Cataloniens hovedstad er gået mere eller mindre i stå.
Derfor kommer der ikke de samme penge ind i kassen, som de normalt er vant til. Dog fortsætter de store udgifter med at være der, og nu er der kommet en stor regning til Barcelona.
Den er kommet, da Ousmane Dembele har rundet sin kamp nummer 100 for den catalanske storklub, og derfor skal der nu betales en bonus på 37 millioner kroner til Dortmund, som man købte offensivspilleren fra i 2017. Det skriver tyske Kicker.
Den samlede pris for Dembele er derfor nu nået op på 1,04 milliarder kroner som følge af forskellige bonusser, og der er stadig mulighed for, at den ender med at blive endnu dyrere, da yderligere ekstra-aftaler kan få den op på 1,1 milliarder kroner.
Dembeles kamp nummer 100 kom mod Alaves, hvor han fik de sidste ti minutter i opgøret, som endte med en 5-1-sejr for Barcelona. Dermed kom de ti minutter altså til at koste dem 37 millioner kroner i deres stramme budget.
Hidtil har den dyreste handel for Barcelona været Coutinho, som kostede dem 1,07 milliarder kroner, så Dembele kan altså ende med at blive klubbens største køb nogensinde, hvis bonusserne bliver ved med at tikke ind for Dortmund.
Barcelona kan dog glæde sig over, at Champions League stadig betaler gode præmiepenge, men der er ændringer på vej i turneringen. Bliv klogere på det her.
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
OPTAKT
USA – Belgien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
