Eks-boss: Barca kunne have hentet Kylian Mbappe

FC Barcelona overvejede at hente Kylian Mbappe, men endte med en anden franskmand.



Hvis tingene var gået lidt anderledes, kunne Kylian Mbappe have spillet i FC Barcelona frem for Paris Saint-Germain i dag. Det fortæller spaniernes ekspræsident Josep Maria Bartomeu.

FC Barcelona solgte således Neymar til Paris Saint-Germain i sommeren 2017 og skulle finde en afløser for den brasilianske superstjerne. Her var Kylian Mbappe, der på daværende tidspunkt netop havde fået sit gennembrud i AS Monaco, et af flere emner.

I sidste ende valgte de i stedet at hente Ousmane Dembélé fra Borussia Dortmund for et stort millionbeløb.

– At hente Kylian Mbappe var på bordet, men trænerne (Ernesto Valverde var cheftræner, red.) foretrak Dembélé, fordi de ville have en spiller til at åbne banen, siger Josep Maria Bartomeu ifølge AS til Esport3.

I stedet skiftede Mbappe ligesom Neymar til Paris Saint-Germain, hvor han har været en enorm succes og stadig spiller.

Den nu 24-årige Ousmane Dembélé har imidlertid haft det lidt sværere i FC Barcelona, hvor han har døjet med en lang række skader. Han har scoret 30 mål på 118 kampe over de seneste fire år plus det løse.

I samme interview uddybede Bartomeu angående franskmanden og købet af Coutinho fra Liverpool.

– Nogle af de transfers, vi har foretaget, har ikke levet op til forventningerne – spillere, der har kostet mange penge, men disse ting sker i fodbold.

– Da disse to spillere blev hentet, blev de bifaldt af alle. Coutinho kom, fordi Iniesta skulle videre. Han var den bedste i Premier League. Dembele kom på grund af Neymars afgang, siger Bartomeu.





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg