Hvis tingene var gået lidt anderledes, kunne Kylian Mbappe have spillet i FC Barcelona frem for Paris Saint-Germain i dag. Det fortæller spaniernes ekspræsident Josep Maria Bartomeu.
FC Barcelona solgte således Neymar til Paris Saint-Germain i sommeren 2017 og skulle finde en afløser for den brasilianske superstjerne. Her var Kylian Mbappe, der på daværende tidspunkt netop havde fået sit gennembrud i AS Monaco, et af flere emner.
I sidste ende valgte de i stedet at hente Ousmane Dembélé fra Borussia Dortmund for et stort millionbeløb.
– At hente Kylian Mbappe var på bordet, men trænerne (Ernesto Valverde var cheftræner, red.) foretrak Dembélé, fordi de ville have en spiller til at åbne banen, siger Josep Maria Bartomeu ifølge AS til Esport3.
I stedet skiftede Mbappe ligesom Neymar til Paris Saint-Germain, hvor han har været en enorm succes og stadig spiller.
Den nu 24-årige Ousmane Dembélé har imidlertid haft det lidt sværere i FC Barcelona, hvor han har døjet med en lang række skader. Han har scoret 30 mål på 118 kampe over de seneste fire år plus det løse.
I samme interview uddybede Bartomeu angående franskmanden og købet af Coutinho fra Liverpool.
– Nogle af de transfers, vi har foretaget, har ikke levet op til forventningerne – spillere, der har kostet mange penge, men disse ting sker i fodbold.
– Da disse to spillere blev hentet, blev de bifaldt af alle. Coutinho kom, fordi Iniesta skulle videre. Han var den bedste i Premier League. Dembele kom på grund af Neymars afgang, siger Bartomeu.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
