Selvom Real Sociedad har kæmpet med tingene det seneste stykke tid, kæmper både de og Sevilla med i toppen af La Liga, og lørdag eftermiddag mødtes de to mandskaber på Ramón Sánchez Pizjuán.
Sevilla har spillet tre kampe færre end Real Sociedad, men kunne med en sejr gå á point med baskerne.
Og der skulle gå blot tre minutter, før hjemmeholdet havde bragt sig i front.
Suso fandt Fernando i Real Sociedad-feltet med et elegant chip, og han nåede på bolden før Sociedad-keeper Alex Remiro. Fernando fik derfor prikket bolden ind til Youssef En-Nesyri, som blot skulle sætte indersiden på for at gøre det til 1-0.
Blot et minuts tid senere var der imidlertid scoret i den anden ende, og det var denne gang Diego Carlos, der fik scoret i eget net. Forsvarsspilleren kom først på et forsøg på en aflevering i dybden til Alexander Isak, men på forunderlig vis fik han sparket bolden over Bono, der var på vej ud af sit mål – og så stod det 1-1.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Og der var i den grad gang i den i begyndelsen af opgøret.
For efter syv minutters spilletid kom Sevilla tilbage i førersædet, da Youssef En-Nesyri lidt heldigt driblede sig forbi et par af gæsternes forsvarsspillere for derefter at sparke bolden sikkert forbi Alex Remiro.
Men efter 14 minutter var der minsandten scoret igen. Et hjørnespark fra Mikel Oyarzabal blev sparket mod bagerste stolpe, og her stod Alexander Isak fuldstændig fri. Svenskeren satte indersiden på indlægget, og så stod det 2-2.
Det var i øvrigt første gang siden 1988, at begge mandskaber havde scoret to gange inden for det første kvarter i en La Liga-kamp.
Efter 17 minutter var det også lige ved at blive 2-3 til gæsterne, men Bono fik reddet den store chance midt for mål til Jon Guridi.
Læs også:Dansk teenager skal prøvetræne hos Serie A-nedrykker
Resten af første halvleg faldt opgøret en anelse til ro, og stillingen var også 2-2, da der blev fløjtet til pause.
Der skulle til gengæld gå blot 45 sekunder af anden halvleg, før En-Nesyri havde lavet hattrick og scoret til 3-2. Lucas Ocampas fandt holdkammeraten med et fladt indlæg skråt tilbage i feltet, og så sendte han Sevilla på sejrskurs ved at sparke bolden gennem benene på Igor Zubeldia og forbi Alex Remiro.
4-2 var det ikke langt fra at blive efter 73 minutter, hvor Suso fik en friløber mod Real Sociedad-målet efter en lynhurtig omstilling, men Alex Remiro diskede op med en formidabel redning og holdt udeholdet inde i opgøret.
Kort efter var Real Sociedad så lige ved at bringe balance i regnskabet, men hovedstødet blev reddet af Jules Koundé på stregen.
Det blev derfor ved 3-2, hvilket betyder, at Sevilla nu har 30 point for 16 kampe. Real Sociedad har lige så mange point, men for 19 kampe.
Læs også:Real Madrid udlejer stortalent til naboklub
Læs også:Juventus-stjerne testet positiv for coronavirus
Læs også:Snestorm i Madrid udsætter Atléticos kamp i La Liga
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
TRANSFER
