Selvom Real Sociedad har kæmpet med tingene det seneste stykke tid, kæmper både de og Sevilla med i toppen af La Liga, og lørdag eftermiddag mødtes de to mandskaber på Ramón Sánchez Pizjuán.
Sevilla har spillet tre kampe færre end Real Sociedad, men kunne med en sejr gå á point med baskerne.
Og der skulle gå blot tre minutter, før hjemmeholdet havde bragt sig i front.
Suso fandt Fernando i Real Sociedad-feltet med et elegant chip, og han nåede på bolden før Sociedad-keeper Alex Remiro. Fernando fik derfor prikket bolden ind til Youssef En-Nesyri, som blot skulle sætte indersiden på for at gøre det til 1-0.
Blot et minuts tid senere var der imidlertid scoret i den anden ende, og det var denne gang Diego Carlos, der fik scoret i eget net. Forsvarsspilleren kom først på et forsøg på en aflevering i dybden til Alexander Isak, men på forunderlig vis fik han sparket bolden over Bono, der var på vej ud af sit mål – og så stod det 1-1.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Og der var i den grad gang i den i begyndelsen af opgøret.
For efter syv minutters spilletid kom Sevilla tilbage i førersædet, da Youssef En-Nesyri lidt heldigt driblede sig forbi et par af gæsternes forsvarsspillere for derefter at sparke bolden sikkert forbi Alex Remiro.
Men efter 14 minutter var der minsandten scoret igen. Et hjørnespark fra Mikel Oyarzabal blev sparket mod bagerste stolpe, og her stod Alexander Isak fuldstændig fri. Svenskeren satte indersiden på indlægget, og så stod det 2-2.
Det var i øvrigt første gang siden 1988, at begge mandskaber havde scoret to gange inden for det første kvarter i en La Liga-kamp.
Efter 17 minutter var det også lige ved at blive 2-3 til gæsterne, men Bono fik reddet den store chance midt for mål til Jon Guridi.
Læs også:Dansk teenager skal prøvetræne hos Serie A-nedrykker
Resten af første halvleg faldt opgøret en anelse til ro, og stillingen var også 2-2, da der blev fløjtet til pause.
Der skulle til gengæld gå blot 45 sekunder af anden halvleg, før En-Nesyri havde lavet hattrick og scoret til 3-2. Lucas Ocampas fandt holdkammeraten med et fladt indlæg skråt tilbage i feltet, og så sendte han Sevilla på sejrskurs ved at sparke bolden gennem benene på Igor Zubeldia og forbi Alex Remiro.
4-2 var det ikke langt fra at blive efter 73 minutter, hvor Suso fik en friløber mod Real Sociedad-målet efter en lynhurtig omstilling, men Alex Remiro diskede op med en formidabel redning og holdt udeholdet inde i opgøret.
Kort efter var Real Sociedad så lige ved at bringe balance i regnskabet, men hovedstødet blev reddet af Jules Koundé på stregen.
Det blev derfor ved 3-2, hvilket betyder, at Sevilla nu har 30 point for 16 kampe. Real Sociedad har lige så mange point, men for 19 kampe.
Læs også:Real Madrid udlejer stortalent til naboklub
Læs også:Juventus-stjerne testet positiv for coronavirus
Læs også:Snestorm i Madrid udsætter Atléticos kamp i La Liga
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Landsholdet forsinket
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
