Selvom Real Sociedad har kæmpet med tingene det seneste stykke tid, kæmper både de og Sevilla med i toppen af La Liga, og lørdag eftermiddag mødtes de to mandskaber på Ramón Sánchez Pizjuán.
Sevilla har spillet tre kampe færre end Real Sociedad, men kunne med en sejr gå á point med baskerne.
Og der skulle gå blot tre minutter, før hjemmeholdet havde bragt sig i front.
Suso fandt Fernando i Real Sociedad-feltet med et elegant chip, og han nåede på bolden før Sociedad-keeper Alex Remiro. Fernando fik derfor prikket bolden ind til Youssef En-Nesyri, som blot skulle sætte indersiden på for at gøre det til 1-0.
Blot et minuts tid senere var der imidlertid scoret i den anden ende, og det var denne gang Diego Carlos, der fik scoret i eget net. Forsvarsspilleren kom først på et forsøg på en aflevering i dybden til Alexander Isak, men på forunderlig vis fik han sparket bolden over Bono, der var på vej ud af sit mål – og så stod det 1-1.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Og der var i den grad gang i den i begyndelsen af opgøret.
For efter syv minutters spilletid kom Sevilla tilbage i førersædet, da Youssef En-Nesyri lidt heldigt driblede sig forbi et par af gæsternes forsvarsspillere for derefter at sparke bolden sikkert forbi Alex Remiro.
Men efter 14 minutter var der minsandten scoret igen. Et hjørnespark fra Mikel Oyarzabal blev sparket mod bagerste stolpe, og her stod Alexander Isak fuldstændig fri. Svenskeren satte indersiden på indlægget, og så stod det 2-2.
Det var i øvrigt første gang siden 1988, at begge mandskaber havde scoret to gange inden for det første kvarter i en La Liga-kamp.
Efter 17 minutter var det også lige ved at blive 2-3 til gæsterne, men Bono fik reddet den store chance midt for mål til Jon Guridi.
Læs også:Dansk teenager skal prøvetræne hos Serie A-nedrykker
Resten af første halvleg faldt opgøret en anelse til ro, og stillingen var også 2-2, da der blev fløjtet til pause.
Der skulle til gengæld gå blot 45 sekunder af anden halvleg, før En-Nesyri havde lavet hattrick og scoret til 3-2. Lucas Ocampas fandt holdkammeraten med et fladt indlæg skråt tilbage i feltet, og så sendte han Sevilla på sejrskurs ved at sparke bolden gennem benene på Igor Zubeldia og forbi Alex Remiro.
4-2 var det ikke langt fra at blive efter 73 minutter, hvor Suso fik en friløber mod Real Sociedad-målet efter en lynhurtig omstilling, men Alex Remiro diskede op med en formidabel redning og holdt udeholdet inde i opgøret.
Kort efter var Real Sociedad så lige ved at bringe balance i regnskabet, men hovedstødet blev reddet af Jules Koundé på stregen.
Det blev derfor ved 3-2, hvilket betyder, at Sevilla nu har 30 point for 16 kampe. Real Sociedad har lige så mange point, men for 19 kampe.
Læs også:Real Madrid udlejer stortalent til naboklub
Læs også:Juventus-stjerne testet positiv for coronavirus
Læs også:Snestorm i Madrid udsætter Atléticos kamp i La Liga
LIVE
LIVE: FC København med nyt tiltag
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Brøndby får stor bøde
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Hvem holder partilederne med i fodbold?
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
