En-Nesyri-hattrick og Sevilla-sejr efter hæsblæsende start

Sevilla vandt lørdag eftermiddag 3-2 over Real Sociedad. Youssef En-Nesyri scorede alle tre mål for hjemmeholdet, og fire af opgørets scoringer blev sat ind inden for de første 14 minutter.



Selvom Real Sociedad har kæmpet med tingene det seneste stykke tid, kæmper både de og Sevilla med i toppen af La Liga, og lørdag eftermiddag mødtes de to mandskaber på Ramón Sánchez Pizjuán.

Sevilla har spillet tre kampe færre end Real Sociedad, men kunne med en sejr gå á point med baskerne.

Og der skulle gå blot tre minutter, før hjemmeholdet havde bragt sig i front.

Suso fandt Fernando i Real Sociedad-feltet med et elegant chip, og han nåede på bolden før Sociedad-keeper Alex Remiro. Fernando fik derfor prikket bolden ind til Youssef En-Nesyri, som blot skulle sætte indersiden på for at gøre det til 1-0.

Blot et minuts tid senere var der imidlertid scoret i den anden ende, og det var denne gang Diego Carlos, der fik scoret i eget net. Forsvarsspilleren kom først på et forsøg på en aflevering i dybden til Alexander Isak, men på forunderlig vis fik han sparket bolden over Bono, der var på vej ud af sit mål – og så stod det 1-1.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona

Og der var i den grad gang i den i begyndelsen af opgøret.

For efter syv minutters spilletid kom Sevilla tilbage i førersædet, da Youssef En-Nesyri lidt heldigt driblede sig forbi et par af gæsternes forsvarsspillere for derefter at sparke bolden sikkert forbi Alex Remiro.

Men efter 14 minutter var der minsandten scoret igen. Et hjørnespark fra Mikel Oyarzabal blev sparket mod bagerste stolpe, og her stod Alexander Isak fuldstændig fri. Svenskeren satte indersiden på indlægget, og så stod det 2-2.

Det var i øvrigt første gang siden 1988, at begge mandskaber havde scoret to gange inden for det første kvarter i en La Liga-kamp.

Efter 17 minutter var det også lige ved at blive 2-3 til gæsterne, men Bono fik reddet den store chance midt for mål til Jon Guridi.

Læs også:Dansk teenager skal prøvetræne hos Serie A-nedrykker

Resten af første halvleg faldt opgøret en anelse til ro, og stillingen var også 2-2, da der blev fløjtet til pause.

Der skulle til gengæld gå blot 45 sekunder af anden halvleg, før En-Nesyri havde lavet hattrick og scoret til 3-2. Lucas Ocampas fandt holdkammeraten med et fladt indlæg skråt tilbage i feltet, og så sendte han Sevilla på sejrskurs ved at sparke bolden gennem benene på Igor Zubeldia og forbi Alex Remiro.

4-2 var det ikke langt fra at blive efter 73 minutter, hvor Suso fik en friløber mod Real Sociedad-målet efter en lynhurtig omstilling, men Alex Remiro diskede op med en formidabel redning og holdt udeholdet inde i opgøret.

Kort efter var Real Sociedad så lige ved at bringe balance i regnskabet, men hovedstødet blev reddet af Jules Koundé på stregen.

Det blev derfor ved 3-2, hvilket betyder, at Sevilla nu har 30 point for 16 kampe. Real Sociedad har lige så mange point, men for 19 kampe.

Læs også:Real Madrid udlejer stortalent til naboklub
Læs også:Juventus-stjerne testet positiv for coronavirus
Læs også:Snestorm i Madrid udsætter Atléticos kamp i La Liga




Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jubler over Benjamin Schmedes

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

631 millioner kroner

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Køber engelsk klub

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

FCM henter svensk forsvarstalent

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

– Det må for alt i verden ikke ske!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen