Xavi Hernandez har ikke fået en drømmestart som cheftræner for hjerteklubben FC Barcelona, og lørdag løb han ind i det første nederlag i egen hule.
Det 26-foldige mesterhold havde bolden meget, men offensiven var ganske ineffektiv. Det udnyttede Real Betis til at vinde 1-0 på Camp Nou efter en sen kontrascoring.
Med nederlaget forbliver Barcelona på syvendepladsen i La Liga med hele 13 point op til Real Madrid i front. Betis ligger nummer fem med 27 point.
Det unge Barcelona-mandskab sad på spillet i kampens begyndelse, hvor især den ellers kritiserede brasilianer Philippe Coutinho var farlig ved et par lejligheder.
Langsomt fik gæsterne dog ædt sig ind i kampen. Især stikningerne bagom Barcelonas bagkæde gav storklubben problemer, men i sidste øjeblik lykkedes det hver gang Barcelona at afværge de helt store chancer.
Xavis mandskab havde svært ved at skabe chancer i anden halvdel af første halvleg. Det vidner skudstatistikken på 6-2 til Betis om.
Hjemmeholdet blev også ramt af, hvad der lignede en potentielt slem skade til midtbanetalentet Gavi godt ti minutter før pausen.
Barcelona formåede at lægge et tryk lidt tættere på Betis-feltet i anden halvleg. Det blev sværere og sværere for gæsterne at afværge hjemmeholdets tryk, men målet manglede.
Betis’ modtræk var kontraangrebene, som dog aldrig blev spillet helt farlige. Og de sydspanske gæster fra Sevilla signalerede med udskiftningerne gennem anden halvleg, at 0-0 ville være ganske tilfredsstillende for dem.
Betis behøvede dog ikke at lade sig nøje. Godt ti minutter før tid blev Sergio Canales sendt afsted i et kontrastød.
Via den tidligere Barcelona-spiller Cristian Tello blev Juanmi sat op til et frit skud mod Marc-André ter Stegen, og han trillede sikkert føringsmålet ind.
Barcelona forsøgte med et tungt pres til sidst, men målet kom ikke. Dermed er Xavis tre første hjemmekampe endt med 1-0 over Espanyol, 0-0 mod Benfica i Champions League og nu 0-1 mod Betis.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
AVIS
