Xavi Hernandez har ikke fået en drømmestart som cheftræner for hjerteklubben FC Barcelona, og lørdag løb han ind i det første nederlag i egen hule.
Det 26-foldige mesterhold havde bolden meget, men offensiven var ganske ineffektiv. Det udnyttede Real Betis til at vinde 1-0 på Camp Nou efter en sen kontrascoring.
Med nederlaget forbliver Barcelona på syvendepladsen i La Liga med hele 13 point op til Real Madrid i front. Betis ligger nummer fem med 27 point.
Det unge Barcelona-mandskab sad på spillet i kampens begyndelse, hvor især den ellers kritiserede brasilianer Philippe Coutinho var farlig ved et par lejligheder.
Langsomt fik gæsterne dog ædt sig ind i kampen. Især stikningerne bagom Barcelonas bagkæde gav storklubben problemer, men i sidste øjeblik lykkedes det hver gang Barcelona at afværge de helt store chancer.
Xavis mandskab havde svært ved at skabe chancer i anden halvdel af første halvleg. Det vidner skudstatistikken på 6-2 til Betis om.
Hjemmeholdet blev også ramt af, hvad der lignede en potentielt slem skade til midtbanetalentet Gavi godt ti minutter før pausen.
Barcelona formåede at lægge et tryk lidt tættere på Betis-feltet i anden halvleg. Det blev sværere og sværere for gæsterne at afværge hjemmeholdets tryk, men målet manglede.
Betis’ modtræk var kontraangrebene, som dog aldrig blev spillet helt farlige. Og de sydspanske gæster fra Sevilla signalerede med udskiftningerne gennem anden halvleg, at 0-0 ville være ganske tilfredsstillende for dem.
Betis behøvede dog ikke at lade sig nøje. Godt ti minutter før tid blev Sergio Canales sendt afsted i et kontrastød.
Via den tidligere Barcelona-spiller Cristian Tello blev Juanmi sat op til et frit skud mod Marc-André ter Stegen, og han trillede sikkert føringsmålet ind.
Barcelona forsøgte med et tungt pres til sidst, men målet kom ikke. Dermed er Xavis tre første hjemmekampe endt med 1-0 over Espanyol, 0-0 mod Benfica i Champions League og nu 0-1 mod Betis.
/ritzau/

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Mads Hermansen til topklub?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Av! Taber stort på dansker

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

FCK-stjerne i klubskifte?

OB henter Rasmus Falk i FC København

Nu kan de hentes gratis

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afslører – i dialog med danske klubber

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Henter Emil Riis

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

‘En dyr fejl’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Det kan ende helt galt

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf