I dag afgøres Karim Benzemas sag om afpresning

Real Madrid-stjernen Karim Benzema får onsdag afgjort sin skæbne i en seks år gammel sag om afpresning.



Den franske landsholdsangriber Karim Benzema har i seks år ventet på en afslutning i en sag, hvor han er tiltalt for at have deltaget i et forsøg på at afpresse sin daværende landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo i 2015.

Onsdag formiddag ventes der dom i sagen ved retten i Paris-forstaden Versailles.

Anklagemyndigheden kræver ifølge nyhedsbureauet AFP en dom på ti måneders betinget fængsel og en bøde på 70.000 euro svarende til godt en halv million kroner for Real Madrid-spillerens rolle i sagen.

Men allerede nu kan 33-årige Benzema vide sig nogenlunde sikker på at blive på landsholdet.

I hvert fald bliver sagen ikke udslagsgivende for fremtiden på Didier Deschamps’ mandskab. Det understregede Noël Le Graët, der er præsident for Frankrigs Fodboldforbund, tidligere i november.

– Det er altid træneren, som vælger sit hold, og Benzema vil ikke blive ekskluderet, i tilfælde af at han findes skyldig, sagde han til avisen Le Parisien.

Sagen har dog tidligere haft konsekvenser for Benzema.

I fem et halvt år fik han ikke mulighed for at spille på det franske landshold. Landstræner Didier Deschamps ville ganske enkelt ikke udtage ham, mens sagen stod på.

Det ændrede sig dog i maj 2021, da Dechamps udtog sin landsholdstrup til EM.

– Alle har ret til at begå fejl, sagde Deschamps ifølge AFP om udtagelsen af Benzema.

Deschamps har ellers tidligere sagt, at han aldrig ville glemme, at Benzema i 2016 sagde, at landstræneren var bukket under for presset fra en racistisk del af Frankrig, da han smed angriberen af landsholdet.

Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste. Og han var angiveligt med til at kræve penge for ikke at lække videoen.

Politiet er i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren bruger som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.

Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.

Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen. Han hævder således, at han har forsøgt at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.

– Jeg ville bare hjælpe. Jeg havde ingen bagtanker om afpresning eller penge. Jeg har penge. Jeg behøver dem ikke, sagde Real Madrid-stjernen i retten tilbage i 2015 ifølge Le Monde.

/ritzau/





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Bayern München er i pokalfinalen