Den franske landsholdsangriber Karim Benzema har i seks år ventet på en afslutning i en sag, hvor han er tiltalt for at have deltaget i et forsøg på at afpresse sin daværende landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo i 2015.
Onsdag formiddag ventes der dom i sagen ved retten i Paris-forstaden Versailles.
Anklagemyndigheden kræver ifølge nyhedsbureauet AFP en dom på ti måneders betinget fængsel og en bøde på 70.000 euro svarende til godt en halv million kroner for Real Madrid-spillerens rolle i sagen.
Men allerede nu kan 33-årige Benzema vide sig nogenlunde sikker på at blive på landsholdet.
I hvert fald bliver sagen ikke udslagsgivende for fremtiden på Didier Deschamps’ mandskab. Det understregede Noël Le Graët, der er præsident for Frankrigs Fodboldforbund, tidligere i november.
– Det er altid træneren, som vælger sit hold, og Benzema vil ikke blive ekskluderet, i tilfælde af at han findes skyldig, sagde han til avisen Le Parisien.
Sagen har dog tidligere haft konsekvenser for Benzema.
I fem et halvt år fik han ikke mulighed for at spille på det franske landshold. Landstræner Didier Deschamps ville ganske enkelt ikke udtage ham, mens sagen stod på.
Det ændrede sig dog i maj 2021, da Dechamps udtog sin landsholdstrup til EM.
– Alle har ret til at begå fejl, sagde Deschamps ifølge AFP om udtagelsen af Benzema.
Deschamps har ellers tidligere sagt, at han aldrig ville glemme, at Benzema i 2016 sagde, at landstræneren var bukket under for presset fra en racistisk del af Frankrig, da han smed angriberen af landsholdet.
Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste. Og han var angiveligt med til at kræve penge for ikke at lække videoen.
Politiet er i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren bruger som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.
Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.
Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen. Han hævder således, at han har forsøgt at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.
– Jeg ville bare hjælpe. Jeg havde ingen bagtanker om afpresning eller penge. Jeg har penge. Jeg behøver dem ikke, sagde Real Madrid-stjernen i retten tilbage i 2015 ifølge Le Monde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
