Pas på, Xavi: Det minder om Pirlo i Juventus

Ender Xavi med at blive træner for FC Barcelona, så vil situationen minde om dengang, Andrea Pirlo blev manager hos Juventus.



Det lader blot til at være et spørgsmål om tid, før Xavi bliver præsenteret som ny permanent manager for FC Barcelona efter fyringen af Ronald Koeman. 

Det bliver dog en kæmpe opgave, som Xavi kommer på. Midtbanelegenden har yderst begrænset trænererfaring fra Mellemøsten, og hans situation kan godt minde om Andrea Pirlo, der tilbage i sommeren 2020 blev præsenteret som ny manager for Juventus. Dette gik dog i sidste ende ikke særlig godt. Det fortæller TV-ekspert Martin Jørgensen i optakten til tirsdagens Champions League-kampe på TV3+. 

– Det bliver en kæmpe opgave. Vi kan bare kigge til Torino sidste år med Andrea Pirlo, der trænede Juventus, som også var hans første store opgave. Også en storklub der var nedadgående. Det er nøjagtigt det samme for Xavi. Han kommer til et Barcelona-hold, som er på vej ned, og klubben har store problemer.

– Det bliver en kæmpe opgave, og som Michael også har sagt, så tror jeg også, at han skal have nogle garantier fra klubben om, hvorvidt det her er et langsigtet projekt? Står vi sammen om det her? Accepterer vi et par år med blandede resultater? Så kører vi nogle af de unge spillere, som de har, ind på holdet, som det selv skete for Xavi og Iniesta for en del år siden.  Så kan jeg se fornuften med projektet, men ellers synes jeg, han satser. Ikke med hele sin trænerkarriere, men han tager en stor chance lige nu, lyder vurderingen fra Martin Jørgensen. 

Andrea Pirlo endte med at stå i spidsen for Juventus i 52 kampe. 





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona