Pas på, Xavi: Det minder om Pirlo i Juventus

Ender Xavi med at blive træner for FC Barcelona, så vil situationen minde om dengang, Andrea Pirlo blev manager hos Juventus.



Det lader blot til at være et spørgsmål om tid, før Xavi bliver præsenteret som ny permanent manager for FC Barcelona efter fyringen af Ronald Koeman. 

Det bliver dog en kæmpe opgave, som Xavi kommer på. Midtbanelegenden har yderst begrænset trænererfaring fra Mellemøsten, og hans situation kan godt minde om Andrea Pirlo, der tilbage i sommeren 2020 blev præsenteret som ny manager for Juventus. Dette gik dog i sidste ende ikke særlig godt. Det fortæller TV-ekspert Martin Jørgensen i optakten til tirsdagens Champions League-kampe på TV3+. 

– Det bliver en kæmpe opgave. Vi kan bare kigge til Torino sidste år med Andrea Pirlo, der trænede Juventus, som også var hans første store opgave. Også en storklub der var nedadgående. Det er nøjagtigt det samme for Xavi. Han kommer til et Barcelona-hold, som er på vej ned, og klubben har store problemer.

– Det bliver en kæmpe opgave, og som Michael også har sagt, så tror jeg også, at han skal have nogle garantier fra klubben om, hvorvidt det her er et langsigtet projekt? Står vi sammen om det her? Accepterer vi et par år med blandede resultater? Så kører vi nogle af de unge spillere, som de har, ind på holdet, som det selv skete for Xavi og Iniesta for en del år siden.  Så kan jeg se fornuften med projektet, men ellers synes jeg, han satser. Ikke med hele sin trænerkarriere, men han tager en stor chance lige nu, lyder vurderingen fra Martin Jørgensen. 

Andrea Pirlo endte med at stå i spidsen for Juventus i 52 kampe. 





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Snart sker det



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

José Mourinho vil have dansk stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark