Anklagerne i den igangværende retssag mod blandt andre Karim Benzema mener, at den franske fodboldstjerne skal have en betinget dom på ti måneder.
Det har de præsenteret for retten i Paris-forstaden Versailles torsdag eftermiddag, skriver AFP.
Karim Benzema er tiltalt for at deltage i et forsøg på at afpresse sin tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena i 2015.
Kravet fra anklagerne er markant mindre end den maksimale straf for medvirken til forsøg på afpresning. Den lyder ifølge AFP på fem års fængsel og en bøde på 70.000 euro svarende til godt en halv million kroner.
Real Madrid-angriberen er ikke selv til stede i retten i den franske hovedstad. Onsdag fortalte hans advokat, Antoine Vey, at Benzema var fraværende af professionelle årsager.
Benzema har ifølge anklagerne ageret mellemmand for en ven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena, og han var angiveligt med til at kræve penge for ikke at lække videoen.
Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående den sexvideo, som en barndomsven var kommet i besiddelse af.
Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen. Han mener således, at han har forsøgt at hjælpe Valbuena ud af en svær situation. Han hævder desuden, at politiet brugte uærlige metoder for at trække ham ind i sagen.
Politiet er blandt andet i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklagerne bruger som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.
Sagen betød, at Karim Benzema i fem og et halvt år ikke fik mulighed for at spille på det franske landshold. Landstræner Didier Deschamps ville ganske enkelt ikke udtage ham, mens sagen stod på.
Ikke desto mindre blev Karim Benzema udtaget til EM i sommer, hvor han scorede i alt fire gange. Frankrig nåede ottendedelsfinalen og blev slået ud af Schweiz efter straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
