Anklagerne i den igangværende retssag mod blandt andre Karim Benzema mener, at den franske fodboldstjerne skal have en betinget dom på ti måneder.
Det har de præsenteret for retten i Paris-forstaden Versailles torsdag eftermiddag, skriver AFP.
Karim Benzema er tiltalt for at deltage i et forsøg på at afpresse sin tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena i 2015.
Kravet fra anklagerne er markant mindre end den maksimale straf for medvirken til forsøg på afpresning. Den lyder ifølge AFP på fem års fængsel og en bøde på 70.000 euro svarende til godt en halv million kroner.
Real Madrid-angriberen er ikke selv til stede i retten i den franske hovedstad. Onsdag fortalte hans advokat, Antoine Vey, at Benzema var fraværende af professionelle årsager.
Benzema har ifølge anklagerne ageret mellemmand for en ven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena, og han var angiveligt med til at kræve penge for ikke at lække videoen.
Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående den sexvideo, som en barndomsven var kommet i besiddelse af.
Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen. Han mener således, at han har forsøgt at hjælpe Valbuena ud af en svær situation. Han hævder desuden, at politiet brugte uærlige metoder for at trække ham ind i sagen.
Politiet er blandt andet i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklagerne bruger som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.
Sagen betød, at Karim Benzema i fem og et halvt år ikke fik mulighed for at spille på det franske landshold. Landstræner Didier Deschamps ville ganske enkelt ikke udtage ham, mens sagen stod på.
Ikke desto mindre blev Karim Benzema udtaget til EM i sommer, hvor han scorede i alt fire gange. Frankrig nåede ottendedelsfinalen og blev slået ud af Schweiz efter straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
DAGENS SPILFORSLAG
Tung træningskamp i Tbilisi
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
