Der var rift om Martin Ødegaard, der satte ild til den bedste række i Norge og imponerede på landsholdet som bare 15 år gammel. Konkurrencen var så stor, at Real Madrid tog en kontroversiel metode i brug for at vinde familien Ødegaards gunst.
Dokumenter fra det Football Leaks, der afløserer hemmelige aftaler i fodboldens verden, viser, at Real Madrid ansatte Hans Erik Ødegaard som assistenttræner for klubben U11-hold. Selv om han ikke talte spansk. Det skriver Politiken.
Ødegaard senior modtog årligt 750.000 kroner i løn og et engangsbeløb på 3 millioner euro, altså 22,4 millioner kroner. Det bragte den samlede udgift til nordmanden op på 25 millioner kroner for tre et halvt år. Hans kontrakt blev underskrevet og udløb de samme datoer, som Real Madrids aftale med Martin Ødegaard.
Den slags aftaler, hvor klubber ansætter eller på anden måde betaler forældre, er nogle steder forbudt, for eksempel i England. Hverken La Liga eller det spanske fodboldforbund kan dog fortælle Politiken, om det også er forbundt i Spanien.
Selv om Hans Erik Ødegaard efter alt at dømme rent faktisk har udfyldt en rolle i Real Madrid ungdomsafdeling, vurderer en advokat dog, at hans løn, der over de tre et halvt år var højere end andetholdstræneren Zinedine Zidanes, var ude af proportioner.
– Det er en vanvittig sum, og helt åbenlyst en skjult sag i Martin Ødegaards overgang. Det er der ingen tvivl om. Man arbejder ikke som ungdomstræner i Real Madrid til 25 millioner kroner over tre et halvt år. Ingen klub i verden betaler det, siger Per A. Flod til norske VG.
Hans Erik Ødegaard var før Real Madrid-aftalen ansat i Mjøndalen i Norge og vendte siden tilbage til klubben. I dag er hans U16-træner i Strømsgodset.
Sagen minder om den, Chelsea slap dog angiveligt for straf for sin ageren i
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Stopper karrieren
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
