Læk afslører: Real Madrid betalte Ødegaards far hemmelige millioner

Da Real Madrid købte Martin Ødegaard, fik spillerens far et job i ungdomsafdelingen med en højere løn end Zinedine Zidane. Det bliver dog holdt hemmeligt.



Der var rift om Martin Ødegaard, der satte ild til den bedste række i Norge og imponerede på landsholdet som bare 15 år gammel. Konkurrencen var så stor, at Real Madrid tog en kontroversiel metode i brug for at vinde familien Ødegaards gunst.

Dokumenter fra det Football Leaks, der afløserer hemmelige aftaler i fodboldens verden, viser, at Real Madrid ansatte Hans Erik Ødegaard som assistenttræner for klubben U11-hold. Selv om han ikke talte spansk. Det skriver Politiken.

Ødegaard senior modtog årligt 750.000 kroner i løn og et engangsbeløb på 3 millioner euro, altså 22,4 millioner kroner. Det bragte den samlede udgift til nordmanden op på 25 millioner kroner for tre et halvt år. Hans kontrakt blev underskrevet og udløb de samme datoer, som Real Madrids aftale med Martin Ødegaard.

Den slags aftaler, hvor klubber ansætter eller på anden måde betaler forældre, er nogle steder forbudt, for eksempel i England. Hverken La Liga eller det spanske fodboldforbund kan dog fortælle Politiken, om det også er forbundt i Spanien.

Selv om Hans Erik Ødegaard efter alt at dømme rent faktisk har udfyldt en rolle i Real Madrid ungdomsafdeling, vurderer en advokat dog, at hans løn, der over de tre et halvt år var højere end andetholdstræneren Zinedine Zidanes, var ude af proportioner.

– Det er en vanvittig sum, og helt åbenlyst en skjult sag i Martin Ødegaards overgang. Det er der ingen tvivl om. Man arbejder ikke som ungdomstræner i Real Madrid til 25 millioner kroner over tre et halvt år. Ingen klub i verden betaler det, siger Per A. Flod til norske VG.

Hans Erik Ødegaard var før Real Madrid-aftalen ansat i Mjøndalen i Norge og vendte siden tilbage til klubben. I dag er hans U16-træner i Strømsgodset.

Sagen minder om den,  Chelsea slap dog angiveligt for straf for sin ageren i





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Derfor trækker FC København-transfer ud