Laporta har sit Barca-hold klar: Stort ikon er med

Hvis det bliver Joan Laporta, der bliver præsident i Barcelona, så bliver det med et meget kendt ansigt på ledelsesgangen.



Barcelona nærmer sig klubbens kommende præsidentvalg, og her er favoritten til posten den Joan Laporta, som nu har præsteret det hold, som han vil have omkring sig i ledelsen – og her er der blevet plads til et ret kendt ansigt.

Det drejer sig om den tidligere Barcelona-målmand Victor Valdes, som spillede 535 officielle kampe for den catalanske storklub, hvor han var med til at vinde 21 titler, hvor seks spanske mesterskaber og tre Champions League-triumfer skiller sig mest ud.

Foruden ex-målmanden er den forhenværende Valencia-sportsdirektør Mateu Alemany også med. Tilbage i perioden mellem 2003 og 2010 var Laporta præsident i klubben, og dengang var det Rafael Yuste, der var vicepræsident. Det vil han blive igen, hvis de vinder valget 7. marts. Samtidig arbejder de også på at få Carles Puyol med.

Endvidere er navne som Jose Ramon Alexanko, Sergi Barjuan, Pichi Alonso, Xavi Llorens og Albert Benaiges også folk, der kommer til at spille en rolle, har Laporta afsløret, ligesom man også fik præsenteret støtte fra store ikoner som Rafa Marquez, Deco samt Samuel Eto’o.

Foruden Laporta er Toni Freixa og Victor Font også på stemmesedlen, når klubbens omkring 145.000 medlemmer skal finde den næste præsident for klubben efter Bartomeu, som trak sig i efteråret 2020.

En af de ting, som den kommende præsident først skal se på er klubbens store gæld, ligesom Lionel Messi har kontraktudløb til sommer – og det ville blive et stort tab for dem at miste deres argentinske stjerne.

Det ser dog ud til, at der er en stor oprydning på vej i klubben, hvor Martin Braithwaites plads er oppe og vende. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back