Barcelona nærmer sig klubbens kommende præsidentvalg, og her er favoritten til posten den Joan Laporta, som nu har præsteret det hold, som han vil have omkring sig i ledelsen – og her er der blevet plads til et ret kendt ansigt.
Det drejer sig om den tidligere Barcelona-målmand Victor Valdes, som spillede 535 officielle kampe for den catalanske storklub, hvor han var med til at vinde 21 titler, hvor seks spanske mesterskaber og tre Champions League-triumfer skiller sig mest ud.
Foruden ex-målmanden er den forhenværende Valencia-sportsdirektør Mateu Alemany også med. Tilbage i perioden mellem 2003 og 2010 var Laporta præsident i klubben, og dengang var det Rafael Yuste, der var vicepræsident. Det vil han blive igen, hvis de vinder valget 7. marts. Samtidig arbejder de også på at få Carles Puyol med.
Endvidere er navne som Jose Ramon Alexanko, Sergi Barjuan, Pichi Alonso, Xavi Llorens og Albert Benaiges også folk, der kommer til at spille en rolle, har Laporta afsløret, ligesom man også fik præsenteret støtte fra store ikoner som Rafa Marquez, Deco samt Samuel Eto’o.
Foruden Laporta er Toni Freixa og Victor Font også på stemmesedlen, når klubbens omkring 145.000 medlemmer skal finde den næste præsident for klubben efter Bartomeu, som trak sig i efteråret 2020.
En af de ting, som den kommende præsident først skal se på er klubbens store gæld, ligesom Lionel Messi har kontraktudløb til sommer – og det ville blive et stort tab for dem at miste deres argentinske stjerne.
Det ser dog ud til, at der er en stor oprydning på vej i klubben, hvor Martin Braithwaites plads er oppe og vende. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Holland – Sverige
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Brøler sender Mexico videre
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
