Barcelona nærmer sig klubbens kommende præsidentvalg, og her er favoritten til posten den Joan Laporta, som nu har præsteret det hold, som han vil have omkring sig i ledelsen – og her er der blevet plads til et ret kendt ansigt.
Det drejer sig om den tidligere Barcelona-målmand Victor Valdes, som spillede 535 officielle kampe for den catalanske storklub, hvor han var med til at vinde 21 titler, hvor seks spanske mesterskaber og tre Champions League-triumfer skiller sig mest ud.
Foruden ex-målmanden er den forhenværende Valencia-sportsdirektør Mateu Alemany også med. Tilbage i perioden mellem 2003 og 2010 var Laporta præsident i klubben, og dengang var det Rafael Yuste, der var vicepræsident. Det vil han blive igen, hvis de vinder valget 7. marts. Samtidig arbejder de også på at få Carles Puyol med.
Endvidere er navne som Jose Ramon Alexanko, Sergi Barjuan, Pichi Alonso, Xavi Llorens og Albert Benaiges også folk, der kommer til at spille en rolle, har Laporta afsløret, ligesom man også fik præsenteret støtte fra store ikoner som Rafa Marquez, Deco samt Samuel Eto’o.
Foruden Laporta er Toni Freixa og Victor Font også på stemmesedlen, når klubbens omkring 145.000 medlemmer skal finde den næste præsident for klubben efter Bartomeu, som trak sig i efteråret 2020.
En af de ting, som den kommende præsident først skal se på er klubbens store gæld, ligesom Lionel Messi har kontraktudløb til sommer – og det ville blive et stort tab for dem at miste deres argentinske stjerne.
Det ser dog ud til, at der er en stor oprydning på vej i klubben, hvor Martin Braithwaites plads er oppe og vende. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
