FC Barcelona har siden Johan Cruyffs tid som træner haft en mere eller mindre fast måde at spille på. Dengang var det en 3-4-3, som siden er blevet moderet til en 4-3-3-formation. Dog har man i det seneste halve år set dem spille 3-5-2.
Den slags vil den nye Barcelona-præsident Joan Laporta tilsyneladende ikke se mere af. Ifølge den catalanske radiostation SER Catalunya har han givet klar besked om, hvordan opstillingen skal se ud.
Her er der tale om en angribende 4-3-3-opstilling, som samtidig skal være den eneste betingelse til cheftræner Ronald Koeman, hvis hollænderen gerne vil beholde sit job.
I Barcelona er der i det hele taget meget i gang med at blive sat på plads. Senest har man hentet spillre ind som Sergio Agüero, Eric Garcia og Emerson Royal. På trænersiden skulle der angiveligt også have været jagt på en ny, men man har efter sigende ikke fundet den rette kandidat.
Dermed ser det ud til, at Koeman roligt kan gå ind til endnu en sæson som Barcelona-træner, hvor han også lige præcis har ét år tilbage den kontrakt, som han fik forud for denne sæson.
Som en lille krølle på halen skulle Laporta i øvrigt have bedt Koeman om at kigge lidt på, hvordan klubbens kvindehold gør, da det lykkedes for dem at vinde ligaen med fem runder tilbage og 142 scoringer.
I truppen kan der også være ændringer på vej. Martin Braithwaite har allerede været sat i forbindelse med et skifte væk, men der er alligevel en anden foran i køen på vej ud af klubben. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TRANSFER
