Laportas ordre til Koeman: Sådan skal du spille

Det skal være med et fast spilsystem, når den nye sæson begynder igen for Barcelona.



FC Barcelona har siden Johan Cruyffs tid som træner haft en mere eller mindre fast måde at spille på. Dengang var det en 3-4-3, som siden er blevet moderet til en 4-3-3-formation. Dog har man i det seneste halve år set dem spille 3-5-2.

Den slags vil den nye Barcelona-præsident Joan Laporta tilsyneladende ikke se mere af. Ifølge den catalanske radiostation SER Catalunya har han givet klar besked om, hvordan opstillingen skal se ud.

Her er der tale om en angribende 4-3-3-opstilling, som samtidig skal være den eneste betingelse til cheftræner Ronald Koeman, hvis hollænderen gerne vil beholde sit job.

I Barcelona er der i det hele taget meget i gang med at blive sat på plads. Senest har man hentet spillre ind som Sergio Agüero, Eric Garcia og Emerson Royal. På trænersiden skulle der angiveligt også have været jagt på en ny, men man har efter sigende ikke fundet den rette kandidat.

Dermed ser det ud til, at Koeman roligt kan gå ind til endnu en sæson som Barcelona-træner, hvor han også lige præcis har ét år tilbage den kontrakt, som han fik forud for denne sæson.

Som en lille krølle på halen skulle Laporta i øvrigt have bedt Koeman om at kigge lidt på, hvordan klubbens kvindehold gør, da det lykkedes for dem at vinde ligaen med fem runder tilbage og 142 scoringer.

I truppen kan der også være ændringer på vej. Martin Braithwaite har allerede været sat i forbindelse med et skifte væk, men der er alligevel en anden foran i køen på vej ud af klubben. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern München laver vildt comeback

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Tottenham henter forløsende sejr

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Spår stor transferaktivitet i FC København