Barcelona har store økonomiske problemer, hvor en stor gæld sammen med et stort fald i indtægterne har tvunget dem til at vinke farvel til Messi. Problemerne i klubben slutter dog ikke der.
Det fortæller Barcelona-legenden Michael Laudrup på TV3+.
– Vi snakker ikke kun om den sommer, som de har været igennem. Det er også det, som de er igennem nu – og det, som de kommer til at skulle igennem i den kommende tid og kommende år, siger Michael Laudrup.
Han erkender, at han ikke har tallene på deres økonomi, men når han ser på holdet, så er der meget at være nervøs for.
– Jeg kan faktisk godt blive lidt bekymret for fremtiden. I hvert fald den nærmeste fremtid. Hvad er det, de kommer til at gøre? Det er jo en klub, som gerne vil vinde trofæer. Helt hvordan de kommer til at gribe det an, det kommer til at blive meget interessant at se i de næste to-tre sæsoner, fortæller han.
Endvidere peger Laudrup på, at Barcelonas håb om en ny, stærk ungdomsgeneration, som man havde med Messi, Xavi og Iniesta ville være dejligt for dem. Sådan noget kommer bare ikke sådan lige.
– Problemet er bare, at sådan en kommer ikke hvert 10. eller hver 20. år. Og den kommer i hvert fald ikke lige, når man har brug for den. Det er sådan noget, der kommer på et eller andet tidspunkt efter et rigtig godt stykke arbejde – og så lige pludselig kulminerer det med, at en rigtig god generation finder sammen, siger han og fortsætter:
– Man kan have et enkelt år, som man kan kalde et transitionsår. Men kan man have tre? Kan man have fire? Det tror jeg ikke. Det er meget interessant, hvad de gør med de unge spillere og de rutinerede, som skal bære holdet, lyder det fra Michael Laudrup.
Laudrup peger dog også på, at de med deres nuværende niveau godt kan blive en del af mesterskabskampen i Spanien, som han forventer bliver mellem dem selv, Atletico, Real Madrid og Sevilla. Se hele Laudrups syn på sagen i videoen øverst i artiklen.
Den tidligere Bayern München-boss Uli Hoeness har senest været ude og fortælle, at den catalanske storklub ville være gået konkurs i Tyskland. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
