Barcelona har store økonomiske problemer, hvor en stor gæld sammen med et stort fald i indtægterne har tvunget dem til at vinke farvel til Messi. Problemerne i klubben slutter dog ikke der.
Det fortæller Barcelona-legenden Michael Laudrup på TV3+.
– Vi snakker ikke kun om den sommer, som de har været igennem. Det er også det, som de er igennem nu – og det, som de kommer til at skulle igennem i den kommende tid og kommende år, siger Michael Laudrup.
Han erkender, at han ikke har tallene på deres økonomi, men når han ser på holdet, så er der meget at være nervøs for.
– Jeg kan faktisk godt blive lidt bekymret for fremtiden. I hvert fald den nærmeste fremtid. Hvad er det, de kommer til at gøre? Det er jo en klub, som gerne vil vinde trofæer. Helt hvordan de kommer til at gribe det an, det kommer til at blive meget interessant at se i de næste to-tre sæsoner, fortæller han.
Endvidere peger Laudrup på, at Barcelonas håb om en ny, stærk ungdomsgeneration, som man havde med Messi, Xavi og Iniesta ville være dejligt for dem. Sådan noget kommer bare ikke sådan lige.
– Problemet er bare, at sådan en kommer ikke hvert 10. eller hver 20. år. Og den kommer i hvert fald ikke lige, når man har brug for den. Det er sådan noget, der kommer på et eller andet tidspunkt efter et rigtig godt stykke arbejde – og så lige pludselig kulminerer det med, at en rigtig god generation finder sammen, siger han og fortsætter:
– Man kan have et enkelt år, som man kan kalde et transitionsår. Men kan man have tre? Kan man have fire? Det tror jeg ikke. Det er meget interessant, hvad de gør med de unge spillere og de rutinerede, som skal bære holdet, lyder det fra Michael Laudrup.
Laudrup peger dog også på, at de med deres nuværende niveau godt kan blive en del af mesterskabskampen i Spanien, som han forventer bliver mellem dem selv, Atletico, Real Madrid og Sevilla. Se hele Laudrups syn på sagen i videoen øverst i artiklen.
Den tidligere Bayern München-boss Uli Hoeness har senest været ude og fortælle, at den catalanske storklub ville være gået konkurs i Tyskland. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
