Barcelona har store økonomiske problemer, hvor en stor gæld sammen med et stort fald i indtægterne har tvunget dem til at vinke farvel til Messi. Problemerne i klubben slutter dog ikke der.
Det fortæller Barcelona-legenden Michael Laudrup på TV3+.
– Vi snakker ikke kun om den sommer, som de har været igennem. Det er også det, som de er igennem nu – og det, som de kommer til at skulle igennem i den kommende tid og kommende år, siger Michael Laudrup.
Han erkender, at han ikke har tallene på deres økonomi, men når han ser på holdet, så er der meget at være nervøs for.
– Jeg kan faktisk godt blive lidt bekymret for fremtiden. I hvert fald den nærmeste fremtid. Hvad er det, de kommer til at gøre? Det er jo en klub, som gerne vil vinde trofæer. Helt hvordan de kommer til at gribe det an, det kommer til at blive meget interessant at se i de næste to-tre sæsoner, fortæller han.
Endvidere peger Laudrup på, at Barcelonas håb om en ny, stærk ungdomsgeneration, som man havde med Messi, Xavi og Iniesta ville være dejligt for dem. Sådan noget kommer bare ikke sådan lige.
– Problemet er bare, at sådan en kommer ikke hvert 10. eller hver 20. år. Og den kommer i hvert fald ikke lige, når man har brug for den. Det er sådan noget, der kommer på et eller andet tidspunkt efter et rigtig godt stykke arbejde – og så lige pludselig kulminerer det med, at en rigtig god generation finder sammen, siger han og fortsætter:
– Man kan have et enkelt år, som man kan kalde et transitionsår. Men kan man have tre? Kan man have fire? Det tror jeg ikke. Det er meget interessant, hvad de gør med de unge spillere og de rutinerede, som skal bære holdet, lyder det fra Michael Laudrup.
Laudrup peger dog også på, at de med deres nuværende niveau godt kan blive en del af mesterskabskampen i Spanien, som han forventer bliver mellem dem selv, Atletico, Real Madrid og Sevilla. Se hele Laudrups syn på sagen i videoen øverst i artiklen.
Den tidligere Bayern München-boss Uli Hoeness har senest været ude og fortælle, at den catalanske storklub ville være gået konkurs i Tyskland. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
