Barcelona har store økonomiske problemer, hvor en stor gæld sammen med et stort fald i indtægterne har tvunget dem til at vinke farvel til Messi. Problemerne i klubben slutter dog ikke der.
Det fortæller Barcelona-legenden Michael Laudrup på TV3+.
– Vi snakker ikke kun om den sommer, som de har været igennem. Det er også det, som de er igennem nu – og det, som de kommer til at skulle igennem i den kommende tid og kommende år, siger Michael Laudrup.
Han erkender, at han ikke har tallene på deres økonomi, men når han ser på holdet, så er der meget at være nervøs for.
– Jeg kan faktisk godt blive lidt bekymret for fremtiden. I hvert fald den nærmeste fremtid. Hvad er det, de kommer til at gøre? Det er jo en klub, som gerne vil vinde trofæer. Helt hvordan de kommer til at gribe det an, det kommer til at blive meget interessant at se i de næste to-tre sæsoner, fortæller han.
Endvidere peger Laudrup på, at Barcelonas håb om en ny, stærk ungdomsgeneration, som man havde med Messi, Xavi og Iniesta ville være dejligt for dem. Sådan noget kommer bare ikke sådan lige.
– Problemet er bare, at sådan en kommer ikke hvert 10. eller hver 20. år. Og den kommer i hvert fald ikke lige, når man har brug for den. Det er sådan noget, der kommer på et eller andet tidspunkt efter et rigtig godt stykke arbejde – og så lige pludselig kulminerer det med, at en rigtig god generation finder sammen, siger han og fortsætter:
– Man kan have et enkelt år, som man kan kalde et transitionsår. Men kan man have tre? Kan man have fire? Det tror jeg ikke. Det er meget interessant, hvad de gør med de unge spillere og de rutinerede, som skal bære holdet, lyder det fra Michael Laudrup.
Laudrup peger dog også på, at de med deres nuværende niveau godt kan blive en del af mesterskabskampen i Spanien, som han forventer bliver mellem dem selv, Atletico, Real Madrid og Sevilla. Se hele Laudrups syn på sagen i videoen øverst i artiklen.
Den tidligere Bayern München-boss Uli Hoeness har senest været ude og fortælle, at den catalanske storklub ville være gået konkurs i Tyskland. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
