FC Barcelona er hårdt ramt af økonomiske problemer med en gæld på omkring 8,8 milliarder kroner. Samtidig er det kommet frem i et læk til den spanske avis El Mundo, at klubbens helt store profil Lionel Messi tjener én milliard kroner om året.
I Barcelona-legenden Michael Laudrups øjne er det dog langt fra et tal, som er for højt. Det fortæller han til TV3+.
– Når folk står og og går almindeligt på arbejde, og de hører om de beløb, der er indenfor sporten, så er det ligemeget om det er fem millioner eller 10, 20 eller 30 millioner. Det er jo vanvittige tal. Så kommer den der debat op om, hvorvidt nogen er så meget værd. Nej, siger Laudrup og slår fast, at det ikke drejer sig om noget helt andet.
– Det er om den person tjener sine egne penge og mere ind. Så er det jo ikke ham eller hende (der skaber underskuddet red.). Hvis Messi ikke var der, så kan man sige, at så var der en milliard mindre. Ja, men så ville der være færre indtægter, og så kan det godt være, at beløbet stadig hedder 8,8 milliarder, som de skylder væk, lyder det fra ham med henblik på, at Messi tiltrækker mange sponsorer og tilskuere, ligesom han skaber et stort trøjesalg.
I stedet for Messi, så mener Barcelona-legenden, at man i stedet skal kigge andre steder i truppen, når det kommer til, hvem der er dyre for dem.
– Det kan være ham på bænken, som tjener 30 millioner kroner og spiller seks kampe om året. Han er dyr, fordi han er penge ud af vinduet. Han tjener heller ingen penge til klubben. Det er de spillere, der er dyre. For mig at se er det ikke Messi, forklarer Laudrup.
En af de spillere, som har været dyr for Barcelona er Dembele, som er ved at udvikle sig til at være den spiller, som de har betalt mest for nogensinde. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
