Laudrup forsvarer Messi: Derfor er milliard-løn OK

Den tidligere Barcelona-spiller Michael Laudrup er ikke i tvivl om, at Lionel Messis tårnhøje løn er helt i orden.



FC Barcelona er hårdt ramt af økonomiske problemer med en gæld på omkring 8,8 milliarder kroner. Samtidig er det kommet frem i et læk til den spanske avis El Mundo, at klubbens helt store profil Lionel Messi tjener én milliard kroner om året. 

I Barcelona-legenden Michael Laudrups øjne er det dog langt fra et tal, som er for højt. Det fortæller han til TV3+.

– Når folk står og og går almindeligt på arbejde, og de hører om de beløb, der er indenfor sporten, så er det ligemeget om det er fem millioner eller 10, 20 eller 30 millioner. Det er jo vanvittige tal. Så kommer den der debat op om, hvorvidt nogen er så meget værd. Nej, siger Laudrup og slår fast, at det ikke drejer sig om noget helt andet.

– Det er om den person tjener sine egne penge og mere ind. Så er det jo ikke ham eller hende (der skaber underskuddet red.). Hvis Messi ikke var der, så kan man sige, at så var der en milliard mindre. Ja, men så ville der være færre indtægter, og så kan det godt være, at beløbet stadig hedder 8,8 milliarder, som de skylder væk, lyder det fra ham med henblik på, at Messi tiltrækker mange sponsorer og tilskuere, ligesom han skaber et stort trøjesalg.

I stedet for Messi, så mener Barcelona-legenden, at man i stedet skal kigge andre steder i truppen, når det kommer til, hvem der er dyre for dem. 

– Det kan være ham på bænken, som tjener 30 millioner kroner og spiller seks kampe om året. Han er dyr, fordi han er penge ud af vinduet. Han tjener heller ingen penge til klubben. Det er de spillere, der er dyre. For mig at se er det ikke Messi, forklarer Laudrup.

En af de spillere, som har været dyr for Barcelona er Dembele, som er ved at udvikle sig til at være den spiller, som de har betalt mest for nogensinde. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Bo Svensson med hård kritik

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer