Laudrup forsvarer Messi: Derfor er milliard-løn OK

Den tidligere Barcelona-spiller Michael Laudrup er ikke i tvivl om, at Lionel Messis tårnhøje løn er helt i orden.



FC Barcelona er hårdt ramt af økonomiske problemer med en gæld på omkring 8,8 milliarder kroner. Samtidig er det kommet frem i et læk til den spanske avis El Mundo, at klubbens helt store profil Lionel Messi tjener én milliard kroner om året. 

I Barcelona-legenden Michael Laudrups øjne er det dog langt fra et tal, som er for højt. Det fortæller han til TV3+.

– Når folk står og og går almindeligt på arbejde, og de hører om de beløb, der er indenfor sporten, så er det ligemeget om det er fem millioner eller 10, 20 eller 30 millioner. Det er jo vanvittige tal. Så kommer den der debat op om, hvorvidt nogen er så meget værd. Nej, siger Laudrup og slår fast, at det ikke drejer sig om noget helt andet.

– Det er om den person tjener sine egne penge og mere ind. Så er det jo ikke ham eller hende (der skaber underskuddet red.). Hvis Messi ikke var der, så kan man sige, at så var der en milliard mindre. Ja, men så ville der være færre indtægter, og så kan det godt være, at beløbet stadig hedder 8,8 milliarder, som de skylder væk, lyder det fra ham med henblik på, at Messi tiltrækker mange sponsorer og tilskuere, ligesom han skaber et stort trøjesalg.

I stedet for Messi, så mener Barcelona-legenden, at man i stedet skal kigge andre steder i truppen, når det kommer til, hvem der er dyre for dem. 

– Det kan være ham på bænken, som tjener 30 millioner kroner og spiller seks kampe om året. Han er dyr, fordi han er penge ud af vinduet. Han tjener heller ingen penge til klubben. Det er de spillere, der er dyre. For mig at se er det ikke Messi, forklarer Laudrup.

En af de spillere, som har været dyr for Barcelona er Dembele, som er ved at udvikle sig til at være den spiller, som de har betalt mest for nogensinde. Læs mere om det her.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Fælder dom over Højlund

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Overvejer Mathias Jensen-køb

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Henter dansker – får god pakke

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’