FC Barcelona er hårdt ramt af økonomiske problemer med en gæld på omkring 8,8 milliarder kroner. Samtidig er det kommet frem i et læk til den spanske avis El Mundo, at klubbens helt store profil Lionel Messi tjener én milliard kroner om året.
I Barcelona-legenden Michael Laudrups øjne er det dog langt fra et tal, som er for højt. Det fortæller han til TV3+.
– Når folk står og og går almindeligt på arbejde, og de hører om de beløb, der er indenfor sporten, så er det ligemeget om det er fem millioner eller 10, 20 eller 30 millioner. Det er jo vanvittige tal. Så kommer den der debat op om, hvorvidt nogen er så meget værd. Nej, siger Laudrup og slår fast, at det ikke drejer sig om noget helt andet.
– Det er om den person tjener sine egne penge og mere ind. Så er det jo ikke ham eller hende (der skaber underskuddet red.). Hvis Messi ikke var der, så kan man sige, at så var der en milliard mindre. Ja, men så ville der være færre indtægter, og så kan det godt være, at beløbet stadig hedder 8,8 milliarder, som de skylder væk, lyder det fra ham med henblik på, at Messi tiltrækker mange sponsorer og tilskuere, ligesom han skaber et stort trøjesalg.
I stedet for Messi, så mener Barcelona-legenden, at man i stedet skal kigge andre steder i truppen, når det kommer til, hvem der er dyre for dem.
– Det kan være ham på bænken, som tjener 30 millioner kroner og spiller seks kampe om året. Han er dyr, fordi han er penge ud af vinduet. Han tjener heller ingen penge til klubben. Det er de spillere, der er dyre. For mig at se er det ikke Messi, forklarer Laudrup.
En af de spillere, som har været dyr for Barcelona er Dembele, som er ved at udvikle sig til at være den spiller, som de har betalt mest for nogensinde. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
INTERVIEW
