Laudrup forsvarer Messi: Derfor er milliard-løn OK

Den tidligere Barcelona-spiller Michael Laudrup er ikke i tvivl om, at Lionel Messis tårnhøje løn er helt i orden.



FC Barcelona er hårdt ramt af økonomiske problemer med en gæld på omkring 8,8 milliarder kroner. Samtidig er det kommet frem i et læk til den spanske avis El Mundo, at klubbens helt store profil Lionel Messi tjener én milliard kroner om året. 

I Barcelona-legenden Michael Laudrups øjne er det dog langt fra et tal, som er for højt. Det fortæller han til TV3+.

– Når folk står og og går almindeligt på arbejde, og de hører om de beløb, der er indenfor sporten, så er det ligemeget om det er fem millioner eller 10, 20 eller 30 millioner. Det er jo vanvittige tal. Så kommer den der debat op om, hvorvidt nogen er så meget værd. Nej, siger Laudrup og slår fast, at det ikke drejer sig om noget helt andet.

– Det er om den person tjener sine egne penge og mere ind. Så er det jo ikke ham eller hende (der skaber underskuddet red.). Hvis Messi ikke var der, så kan man sige, at så var der en milliard mindre. Ja, men så ville der være færre indtægter, og så kan det godt være, at beløbet stadig hedder 8,8 milliarder, som de skylder væk, lyder det fra ham med henblik på, at Messi tiltrækker mange sponsorer og tilskuere, ligesom han skaber et stort trøjesalg.

I stedet for Messi, så mener Barcelona-legenden, at man i stedet skal kigge andre steder i truppen, når det kommer til, hvem der er dyre for dem. 

– Det kan være ham på bænken, som tjener 30 millioner kroner og spiller seks kampe om året. Han er dyr, fordi han er penge ud af vinduet. Han tjener heller ingen penge til klubben. Det er de spillere, der er dyre. For mig at se er det ikke Messi, forklarer Laudrup.

En af de spillere, som har været dyr for Barcelona er Dembele, som er ved at udvikle sig til at være den spiller, som de har betalt mest for nogensinde. Læs mere om det her.





VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Uruguay slider sig til uafgjort 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Iran og New Zealand deler

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Østrig – Jordan

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Senegal

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom