Laudrup forsvarer Messi: Derfor er milliard-løn OK

Den tidligere Barcelona-spiller Michael Laudrup er ikke i tvivl om, at Lionel Messis tårnhøje løn er helt i orden.



FC Barcelona er hårdt ramt af økonomiske problemer med en gæld på omkring 8,8 milliarder kroner. Samtidig er det kommet frem i et læk til den spanske avis El Mundo, at klubbens helt store profil Lionel Messi tjener én milliard kroner om året. 

I Barcelona-legenden Michael Laudrups øjne er det dog langt fra et tal, som er for højt. Det fortæller han til TV3+.

– Når folk står og og går almindeligt på arbejde, og de hører om de beløb, der er indenfor sporten, så er det ligemeget om det er fem millioner eller 10, 20 eller 30 millioner. Det er jo vanvittige tal. Så kommer den der debat op om, hvorvidt nogen er så meget værd. Nej, siger Laudrup og slår fast, at det ikke drejer sig om noget helt andet.

– Det er om den person tjener sine egne penge og mere ind. Så er det jo ikke ham eller hende (der skaber underskuddet red.). Hvis Messi ikke var der, så kan man sige, at så var der en milliard mindre. Ja, men så ville der være færre indtægter, og så kan det godt være, at beløbet stadig hedder 8,8 milliarder, som de skylder væk, lyder det fra ham med henblik på, at Messi tiltrækker mange sponsorer og tilskuere, ligesom han skaber et stort trøjesalg.

I stedet for Messi, så mener Barcelona-legenden, at man i stedet skal kigge andre steder i truppen, når det kommer til, hvem der er dyre for dem. 

– Det kan være ham på bænken, som tjener 30 millioner kroner og spiller seks kampe om året. Han er dyr, fordi han er penge ud af vinduet. Han tjener heller ingen penge til klubben. Det er de spillere, der er dyre. For mig at se er det ikke Messi, forklarer Laudrup.

En af de spillere, som har været dyr for Barcelona er Dembele, som er ved at udvikle sig til at være den spiller, som de har betalt mest for nogensinde. Læs mere om det her.





Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Aflyser pressemøde i Parken

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Superliga-profil får trænerlicens

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Clement Bischoff på tavlen

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Landstræner uenig med Ronaldo

AGF straffet med stor bøde

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde