De seneste måneder har klubpræsidenterne fra henholdsvis Real Madrid, Florentino Pérez, og FC Barcelona, Joan Laporta, været i dialog om flere juridiske spørgsmål og problemstillinger.
I samme omgang har de også haft mulighed for at indgå en mundtlig aftale vedrørende indbyrdes kontraktsituationer og spillerhandler i de to klubber. Aftalen er forseglet med et håndtryk, og betyder, at Real Madrid eksempelvis ikke må forhandle med en Barcelona-spiller, hvis vedkommende allerede er i gang med at forhandle en ny aftale på plads med sin respektive klub, det skriver den spanska avis Marca.
Denne pagt er sat i verden for ikke at presse hinanden økonomisk. De to klubpræsidenter er klar over, at FC Barcelona og Real Madrid er to af verdens største klubber, og derfor er der ikke nogen grund til at udvande hinanden økonomisk, når det gælder kontraktsituationer.
I forbindelse med El Clásico i Saudi Arabien blev Real Madrid sat i forbindelse med Barcelonas Ronald Araujo, der har kontraktudløb næste sommer. Ronald Araujo forhandler lige nu med FC Barcelona om en kontraktfolængelse, så her afviste Florentino Pérez, at de ville begynde at forhandle med Araujo.
Det er sjældent, at dette forbudte skifte sker, men blandt andre Michael Laudrup og Luis Figo har tidligere taget skiftet fra den ene rival til den anden.
Denne regel gælder ikke, hvis en spiller har kontraktudløb, og derved kvit og frit kan skrive under med andre interesserede klubber.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
