Laudrup-handler ophører? Barca og Real indgår pagt

FC Barcelona og Real Madrid er rivaler på fodboldbanen, men nu indgår de en særlig pagt, som omhandler spillerhandler.



De seneste måneder har klubpræsidenterne fra henholdsvis Real Madrid, Florentino Pérez, og FC Barcelona, Joan Laporta, været i dialog om flere juridiske spørgsmål og problemstillinger.

I samme omgang har de også haft mulighed for at indgå en mundtlig aftale vedrørende indbyrdes kontraktsituationer og spillerhandler i de to klubber. Aftalen er forseglet med et håndtryk, og betyder, at Real Madrid eksempelvis ikke må forhandle med en Barcelona-spiller, hvis vedkommende allerede er i gang med at forhandle en ny aftale på plads med sin respektive klub, det skriver den spanska avis Marca.

Denne pagt er sat i verden for ikke at presse hinanden økonomisk. De to klubpræsidenter er klar over, at FC Barcelona og Real Madrid er to af verdens største klubber, og derfor er der ikke nogen grund til at udvande hinanden økonomisk, når det gælder kontraktsituationer.

I forbindelse med El Clásico i Saudi Arabien blev Real Madrid sat i forbindelse med Barcelonas Ronald Araujo, der har kontraktudløb næste sommer. Ronald Araujo forhandler lige nu med FC Barcelona om en kontraktfolængelse, så her afviste Florentino Pérez, at de ville begynde at forhandle med Araujo.

Det er sjældent, at dette forbudte skifte sker, men blandt andre Michael Laudrup og Luis Figo har tidligere taget skiftet fra den ene rival til den anden.

Denne regel gælder ikke, hvis en spiller har kontraktudløb, og derved kvit og frit kan skrive under med andre interesserede klubber.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Skotland – Marokko

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’