De seneste måneder har klubpræsidenterne fra henholdsvis Real Madrid, Florentino Pérez, og FC Barcelona, Joan Laporta, været i dialog om flere juridiske spørgsmål og problemstillinger.
I samme omgang har de også haft mulighed for at indgå en mundtlig aftale vedrørende indbyrdes kontraktsituationer og spillerhandler i de to klubber. Aftalen er forseglet med et håndtryk, og betyder, at Real Madrid eksempelvis ikke må forhandle med en Barcelona-spiller, hvis vedkommende allerede er i gang med at forhandle en ny aftale på plads med sin respektive klub, det skriver den spanska avis Marca.
Denne pagt er sat i verden for ikke at presse hinanden økonomisk. De to klubpræsidenter er klar over, at FC Barcelona og Real Madrid er to af verdens største klubber, og derfor er der ikke nogen grund til at udvande hinanden økonomisk, når det gælder kontraktsituationer.
I forbindelse med El Clásico i Saudi Arabien blev Real Madrid sat i forbindelse med Barcelonas Ronald Araujo, der har kontraktudløb næste sommer. Ronald Araujo forhandler lige nu med FC Barcelona om en kontraktfolængelse, så her afviste Florentino Pérez, at de ville begynde at forhandle med Araujo.
Det er sjældent, at dette forbudte skifte sker, men blandt andre Michael Laudrup og Luis Figo har tidligere taget skiftet fra den ene rival til den anden.
Denne regel gælder ikke, hvis en spiller har kontraktudløb, og derved kvit og frit kan skrive under med andre interesserede klubber.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
