Martin Braithwaite ligeglad med tvivlen på ham: Jeg styrer min fremtid

Martin Braithwaite holder fast i, at det kun er ham, som kan påvirke, hvad der skal ske med ham og lukker alt tvivl på ham ude.



Martin Braithwaite har siden sit skifte til FC Barcelona fået en rolle på holdet, som gør, at det ikke er selvskreven, at han skal begynde kampene på bænken. Senest er det blevet til to kampe fra startopstillingen ud af tre efter coronapausen med ét mål til følge.

Det kommer efter en skepsis i forbindelse med skiftet til den catalanske storklub, som blandt andet Michael Laudrup var en del af (se videoen øverst i artiklen). Det er dog ikke noget, som Braithwaite lader sig gå på af.

Det fortæller han i et interview med Euroman.

– Det er ikke noget, jeg hverken har set eller spekuleret over. Men samtidig er det slet ikke første gang, at andre har tvivlet på mig, eller hvad jeg kan opnå, siger han og fortsætter:

– Heldigvis fungerer verden sådan, at det er mig, der styrer min fremtid, ikke andre. Det er først, når jeg lader min overbevisning påvirke af, hvad de siger, at det bliver et problem, og derfor lukker jeg alt ude, lyder det fra Martin Braithwaite.

Han peger endvidere på, at tvivlen på ham også var der, da Danmark skulle til VM i 2018. I stedet svarede han, at han så sig selv som starter for Danmark, og efter en god optakt endte han som spiller i startopstillingen, hvor han har været lige siden.

De store skridt i Braithwaites karriere er desuden som følge af blandt andet visualiseringsteknikker, og det næste mål for den danske landsholdsangriber er at stå på balkonen foran Rådhuspladsen efter en dansk EM-triumf. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs