Martin Braithwaite ligeglad med tvivlen på ham: Jeg styrer min fremtid

Martin Braithwaite holder fast i, at det kun er ham, som kan påvirke, hvad der skal ske med ham og lukker alt tvivl på ham ude.



Martin Braithwaite har siden sit skifte til FC Barcelona fået en rolle på holdet, som gør, at det ikke er selvskreven, at han skal begynde kampene på bænken. Senest er det blevet til to kampe fra startopstillingen ud af tre efter coronapausen med ét mål til følge.

Det kommer efter en skepsis i forbindelse med skiftet til den catalanske storklub, som blandt andet Michael Laudrup var en del af (se videoen øverst i artiklen). Det er dog ikke noget, som Braithwaite lader sig gå på af.

Det fortæller han i et interview med Euroman.

– Det er ikke noget, jeg hverken har set eller spekuleret over. Men samtidig er det slet ikke første gang, at andre har tvivlet på mig, eller hvad jeg kan opnå, siger han og fortsætter:

– Heldigvis fungerer verden sådan, at det er mig, der styrer min fremtid, ikke andre. Det er først, når jeg lader min overbevisning påvirke af, hvad de siger, at det bliver et problem, og derfor lukker jeg alt ude, lyder det fra Martin Braithwaite.

Han peger endvidere på, at tvivlen på ham også var der, da Danmark skulle til VM i 2018. I stedet svarede han, at han så sig selv som starter for Danmark, og efter en god optakt endte han som spiller i startopstillingen, hvor han har været lige siden.

De store skridt i Braithwaites karriere er desuden som følge af blandt andet visualiseringsteknikker, og det næste mål for den danske landsholdsangriber er at stå på balkonen foran Rådhuspladsen efter en dansk EM-triumf. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!