Martin Braithwaite har siden sit skifte til FC Barcelona fået en rolle på holdet, som gør, at det ikke er selvskreven, at han skal begynde kampene på bænken. Senest er det blevet til to kampe fra startopstillingen ud af tre efter coronapausen med ét mål til følge.
Det kommer efter en skepsis i forbindelse med skiftet til den catalanske storklub, som blandt andet Michael Laudrup var en del af (se videoen øverst i artiklen). Det er dog ikke noget, som Braithwaite lader sig gå på af.
Det fortæller han i et interview med Euroman.
– Det er ikke noget, jeg hverken har set eller spekuleret over. Men samtidig er det slet ikke første gang, at andre har tvivlet på mig, eller hvad jeg kan opnå, siger han og fortsætter:
– Heldigvis fungerer verden sådan, at det er mig, der styrer min fremtid, ikke andre. Det er først, når jeg lader min overbevisning påvirke af, hvad de siger, at det bliver et problem, og derfor lukker jeg alt ude, lyder det fra Martin Braithwaite.
Han peger endvidere på, at tvivlen på ham også var der, da Danmark skulle til VM i 2018. I stedet svarede han, at han så sig selv som starter for Danmark, og efter en god optakt endte han som spiller i startopstillingen, hvor han har været lige siden.
De store skridt i Braithwaites karriere er desuden som følge af blandt andet visualiseringsteknikker, og det næste mål for den danske landsholdsangriber er at stå på balkonen foran Rådhuspladsen efter en dansk EM-triumf.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
