Medie: Guardiola har udset sig Real Madrid-juvel

Ambitionerne om at hente Erling Haaland til Manchester City går ikke i den rigtig retning, så nu har Pep Guardiola i stedet kastet sin kærlighed mod Real Madrid.



Han er verdens dyreste fodboldspiller, og nu har Pep Guardiola kastet sin kærlighed over ham. Der er tale om Real Madrids Vinícius Júnior, som er i gang med at få sit helt store gennembrud på den øverste hylde hos Los Blancos.

Talentet har der aldrig været sået tvivl om, men i en alder af 21 år, så er han for alvor ved at slå sit navn fast blandt verdens bedste fodboldspillere. 15 mål og ti assist har han leveret på tværs af alle turneringer i indeværende sæson.

Og nu har hans bedrifter fundet vej til Pep Guardiolas opmærksomhed. Tidligere har Dortmunds Erling Haaland været førsteprioritet til angriberpositionen i Manchester City, men nu melder det spanske medie El Nacional om, at brasilianeren er mindst lige så interessant.

Tidligere på året udkom den schweiziske organisation CIES Football Observatory med deres årlige liste over verdens dyreste fodboldspiller, og den toppes af Vinícius Júnior. Han koster angiveligt 1.236 milliarder danske kroner.

Der skal dermed graves dybt i de lyseblå lommer, hvis de vil tilknytte den målfarlige brasilianer. Intet tyder dog på, at hverken Vinícius eller Real Madrid har lyst til at afbryde samarbejdet.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud