Medie: Guardiola har udset sig Real Madrid-juvel

Ambitionerne om at hente Erling Haaland til Manchester City går ikke i den rigtig retning, så nu har Pep Guardiola i stedet kastet sin kærlighed mod Real Madrid.



Han er verdens dyreste fodboldspiller, og nu har Pep Guardiola kastet sin kærlighed over ham. Der er tale om Real Madrids Vinícius Júnior, som er i gang med at få sit helt store gennembrud på den øverste hylde hos Los Blancos.

Talentet har der aldrig været sået tvivl om, men i en alder af 21 år, så er han for alvor ved at slå sit navn fast blandt verdens bedste fodboldspillere. 15 mål og ti assist har han leveret på tværs af alle turneringer i indeværende sæson.

Og nu har hans bedrifter fundet vej til Pep Guardiolas opmærksomhed. Tidligere har Dortmunds Erling Haaland været førsteprioritet til angriberpositionen i Manchester City, men nu melder det spanske medie El Nacional om, at brasilianeren er mindst lige så interessant.

Tidligere på året udkom den schweiziske organisation CIES Football Observatory med deres årlige liste over verdens dyreste fodboldspiller, og den toppes af Vinícius Júnior. Han koster angiveligt 1.236 milliarder danske kroner.

Der skal dermed graves dybt i de lyseblå lommer, hvis de vil tilknytte den målfarlige brasilianer. Intet tyder dog på, at hverken Vinícius eller Real Madrid har lyst til at afbryde samarbejdet.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Cherki lægger op i Miami

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Han bestemmer det hele

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Horsens var et helvede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira