Der er nok at se til i Barcelona for tiden. I weekenden skal der vælges en ny præsident, og på banen svinger man mellem stærke og svage kampe. Som om det ikke er nok, så er der også en sag i gang mod den tidligere ledelse.
Som det tidligere er kommet frem, så bliver de undersøgt for at have betalt marketingsfirmaet I3 Ventures for at skabe bedre omdømme om klubben – men også for at nedgøre modstandere af klubbens tidligere præsident Bartomeu.
Nu er det også kommet frem, at han ligeledes forsøgte at påvirke den interne undersøgelse, som man satte i gang om netop dette emne tilbage i 2020. Dengang fik man revisionsfirmaet PriceWaterHouseCoopers til at se på det.
Her peger den spanske avis La Vanguardia på, at det catalanske politi Mossos er kommet frem til, at Barcelona-toppen ville kontrollere indholdet af den rapport, som blev lavet.
– Bartomeu og Grau forsøgte til enhver tid at påvirke indholdet af den revision, som PwC ønskede at lave. Den tidligere præsident mødtes med det nævnte selskab og bad dem om at reducere omfanget af undersøgelsen og mindske adgangen til oplysninger, lyder det i det, som avisen har fundet frem til.
Endvidere er det også kommet frem, at nogle af de penge, som man har betalt er endt til en campingvogn i Uruguay, som man altså først har fundet frem til nu i den nye undersøgelse, som ikke er blevet forsøgt påvirket.
I forbindelse med samarbejdet med marketingsfirmaet er der kommet en del opslag frem, som de har stået bag, hvor man blandt andet angriber Lionel Messi. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Snart sker det
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
