Mere Barcagate-ballade: Ville påvirke undersøgelse

Barcelonas tidligere præsident er nu kommet i endnu dårligere lys i forbindelse med den igangværende ‘Barcagate’.



Der er nok at se til i Barcelona for tiden. I weekenden skal der vælges en ny præsident, og på banen svinger man mellem stærke og svage kampe. Som om det ikke er nok, så er der også en sag i gang mod den tidligere ledelse.

Som det tidligere er kommet frem, så bliver de undersøgt for at have betalt marketingsfirmaet I3 Ventures for at skabe bedre omdømme om klubben – men også for at nedgøre modstandere af klubbens tidligere præsident Bartomeu.

Nu er det også kommet frem, at han ligeledes forsøgte at påvirke den interne undersøgelse, som man satte i gang om netop dette emne tilbage i 2020. Dengang fik man revisionsfirmaet PriceWaterHouseCoopers til at se på det.

Her peger den spanske avis La Vanguardia på, at det catalanske politi Mossos er kommet frem til, at Barcelona-toppen ville kontrollere indholdet af den rapport, som blev lavet.

– Bartomeu og Grau forsøgte til enhver tid at påvirke indholdet af den revision, som PwC ønskede at lave. Den tidligere præsident mødtes med det nævnte selskab og bad dem om at reducere omfanget af undersøgelsen og mindske adgangen til oplysninger, lyder det i det, som avisen har fundet frem til.

Endvidere er det også kommet frem, at nogle af de penge, som man har betalt er endt til en campingvogn i Uruguay, som man altså først har fundet frem til nu i den nye undersøgelse, som ikke er blevet forsøgt påvirket.

I forbindelse med samarbejdet med marketingsfirmaet er der kommet en del opslag frem, som de har stået bag, hvor man blandt andet angriber Lionel Messi. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag