Mere Barcagate-ballade: Ville påvirke undersøgelse

Barcelonas tidligere præsident er nu kommet i endnu dårligere lys i forbindelse med den igangværende ‘Barcagate’.



Der er nok at se til i Barcelona for tiden. I weekenden skal der vælges en ny præsident, og på banen svinger man mellem stærke og svage kampe. Som om det ikke er nok, så er der også en sag i gang mod den tidligere ledelse.

Som det tidligere er kommet frem, så bliver de undersøgt for at have betalt marketingsfirmaet I3 Ventures for at skabe bedre omdømme om klubben – men også for at nedgøre modstandere af klubbens tidligere præsident Bartomeu.

Nu er det også kommet frem, at han ligeledes forsøgte at påvirke den interne undersøgelse, som man satte i gang om netop dette emne tilbage i 2020. Dengang fik man revisionsfirmaet PriceWaterHouseCoopers til at se på det.

Her peger den spanske avis La Vanguardia på, at det catalanske politi Mossos er kommet frem til, at Barcelona-toppen ville kontrollere indholdet af den rapport, som blev lavet.

– Bartomeu og Grau forsøgte til enhver tid at påvirke indholdet af den revision, som PwC ønskede at lave. Den tidligere præsident mødtes med det nævnte selskab og bad dem om at reducere omfanget af undersøgelsen og mindske adgangen til oplysninger, lyder det i det, som avisen har fundet frem til.

Endvidere er det også kommet frem, at nogle af de penge, som man har betalt er endt til en campingvogn i Uruguay, som man altså først har fundet frem til nu i den nye undersøgelse, som ikke er blevet forsøgt påvirket.

I forbindelse med samarbejdet med marketingsfirmaet er der kommet en del opslag frem, som de har stået bag, hvor man blandt andet angriber Lionel Messi. Læs mere om det her.





FC København udlejer Jonathan Moalem




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Følger Superliga-stjerne tæt

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet