– Messi følte sig snydt af Piqué

Lionel Messi og Gerard Piqué er ikke de bedste venner for tiden, lyder det nu fra en spansk journalist.



Lionel Messi og Gerard Piqué var holdkammerater i FC Barcelona i 13 år, men de to stjerner er tilsyneladende ikke perlevenner i disse dage. 

Sådan lyder det fra den spanske journalist Lluís Canut, der i tv-programmet Esport3 har fortalt om episoden, der angiveligt har gjort Messi irriteret på Piqué. Forsvarsspilleren deltog ikke, da Messi for et par dage siden var i Barcelona for at fejre Xavis fødselsdag sammen med Sergio Busquets og Jordi Alba. 

– Piqué er ikke en del af Messis inderkreds i truppen. Den inderkreds består af dem, der var med til middagen. Forholdet [mellem Messi og Piqué, red.] er gået ned ad bakke, som jeg har forstået det, efter Piqués seneste kontraktfornyelse, hvor han gik ned i løn. Dette sårede Messi, og han følte sig skuffet. Jeg vil ikke bruge ordet forrådt, men ja, han følte sig snydt af Piqué, fordi han ikke gjorde det [gik ned i løn, red.] før Messi var ude af Barça. Og Messi fortolker det som, at Piqué kunne have gjort det før, i et forsøg på at undgå Messis exit, lød det således, ifølge avisen Mundo Deportivo, fra Canut i Esport3.

Lionel Messi forlod FC Barcelona i begyndelsen af august, da den catalanske klub ikke kunne tilbyde argentineren en ny kontrakt, på grund af La Ligas lønloft-regel. Få dage senere kom det frem, at Gerard Piqué havde accepteret at gå ned i løn, så FC Barcelona kunne registrere Memphis Depay.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

FC København i intense transferforhandlinger

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Argentinsk træner kræver forbedringer