– Messi følte sig snydt af Piqué

Lionel Messi og Gerard Piqué er ikke de bedste venner for tiden, lyder det nu fra en spansk journalist.



Lionel Messi og Gerard Piqué var holdkammerater i FC Barcelona i 13 år, men de to stjerner er tilsyneladende ikke perlevenner i disse dage. 

Sådan lyder det fra den spanske journalist Lluís Canut, der i tv-programmet Esport3 har fortalt om episoden, der angiveligt har gjort Messi irriteret på Piqué. Forsvarsspilleren deltog ikke, da Messi for et par dage siden var i Barcelona for at fejre Xavis fødselsdag sammen med Sergio Busquets og Jordi Alba. 

– Piqué er ikke en del af Messis inderkreds i truppen. Den inderkreds består af dem, der var med til middagen. Forholdet [mellem Messi og Piqué, red.] er gået ned ad bakke, som jeg har forstået det, efter Piqués seneste kontraktfornyelse, hvor han gik ned i løn. Dette sårede Messi, og han følte sig skuffet. Jeg vil ikke bruge ordet forrådt, men ja, han følte sig snydt af Piqué, fordi han ikke gjorde det [gik ned i løn, red.] før Messi var ude af Barça. Og Messi fortolker det som, at Piqué kunne have gjort det før, i et forsøg på at undgå Messis exit, lød det således, ifølge avisen Mundo Deportivo, fra Canut i Esport3.

Lionel Messi forlod FC Barcelona i begyndelsen af august, da den catalanske klub ikke kunne tilbyde argentineren en ny kontrakt, på grund af La Ligas lønloft-regel. Få dage senere kom det frem, at Gerard Piqué havde accepteret at gå ned i løn, så FC Barcelona kunne registrere Memphis Depay.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’