Lionel Messi er nu oppe på 643 mål for FC Barcelona. Dermed tangerede han legenden Pelés rekord for flest scorede mål for en og samme klub. Pelé satte sin rekord, da han spillede for den brasilianske klub Santos.
Messi kom på 643 scoringer, da han scorede med hovedet, efter at han i samme angreb havde misbrugt et straffespark i hjemmekampen mod Valencia, der sluttede 2-2.
Barcelona er nu på femtepladsen med 21 point for 13 kampe. Valencia ligger nummer 12 med 15 point.
Martin Braithwaite spillede hele kampen for Barcelona og spillede endda direkte over for landsmanden Daniel Wass, der var højreback for Valencia.
Barcelona sad tungt på boldbesiddelsen, men holdet skabte stort set intet i første halvleg over for den defensivt orienterede modstander.
Hjemmeholdet spillede for langsomt og idéløst, og Valencia kom til langt større chancer i de første 45 minutter.
Carlos Soler havde netop brændt en stor chance, da forsvareren Mouctar Diakhaby på sin 23-års fødselsdag fik tid og plads til at heade Valencia i front efter et hjørnespark, da der var spillet en halv time.
Valencia var kort før pausen tæt på 2-0, men Barcelona gik i modangreb, hvor Antoine Griezmann skaffede et straffespark.
Messis forsøg blev reddet helt ude ved stolpen, men bolden blev sendt tilbage ind foran mål, hvor Messi headede udligningen ind.
I anden halvleg kom Barcelona til langt større chancer, og efter seks minutter scorede den uruguayanske forsvarsspiller Ronald Araujo akrobatisk til 2-1.
Kort efter var Martin Braithwaite tæt på at score til 3-1, men danskerens hovedstød blev reddet af en målmandsrefleks på stregen.
Barcelona var faktisk i sin bedste periode af kampen, da Valencia så slog til og udlignede til 2-2 midtvejs. Maximiliano Gomez pressede sig foran sin oppasser og udlignede.
Barcelona pressede på for sejrsmålet i kampens sidste del, men måtte skuffende nøjes med et point.
Tidligere lørdag sejrede førerholdet fra Atlético Madrid på hjemmebane med 3-1 over Elche.
Luis Suarez sørgede for kampens to første mål og scorede dermed sine mål nummer 150 og 151 i sin kamp nummer 200 i La Liga.
Elche fik siden reduceret og skabt spænding midtvejs i anden halvleg, men Diego Costa slog sejren fast på et straffespark med ti minutter tilbage.
Atlético har på førstepladsen 29 point for 12 kampe, mens Real Sociedad og Real Madrid følger efter med hver 26 point for henholdsvis 14 og 13 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
OPTAKT
Frankrig – Sverige
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
