Ny tv-aftale med La Liga: Her kan danskere se spansk fodbold de næste tre år

TV2 har købt tv-rettighederne til La Liga i de kommende tre sæsoner. Dermed fortsætter Spaniens bedste række på kanalen TV2 Sport X.



Fra begyndelsen af året overtog TV2 rettighederne til at vise La Liga i Danmark. Det nåede stationens kanaler dog ikke at få glæde af ret længe, før coronavirussen satte en stopper for spansk fodbold, men i de kommende år kan TV2 glæde sig til at vise en masse La Liga-bold.

Stationen har forlænget rettighederne til og med 2023/24-sæsonen. Kampene kan ses på den nye kanal TV2 Sport X og streamingtjenesten TV2 Play.

– I en periode, hvor sportsaktiviteten er meget lav på grund af corona-krisen, er det en stor glæde, at vi har sikret forlængelse af en af de stærke rettigheder i vores sportsstrategi, siger TV2’s administrerende direktør, Anne Engdal Stig Christensen, i en pressemeddelelse.

Hun suppleres af sportschef Frederik Lauesen.

– At vi nu får et langvarigt forhold til LaLiga, er jeg overordentligt glad for. Vi har i vores hidtil relativt korte forhold oplevet en stærkt passioneret samarbejdspartner i La Liga. En liga, der er eksponent for både noget af det mest seværdige fodbold i Europa, og som huser en stor del af verdens største fodboldstjerner. La Liga er på kort tid blevet en kernerettighed, som vores seere og brugere på TV2 Sport X og TV2 Play har taget særdeles godt imod, siger han.

I øjeblikket er der dog ingen fodbold at se på hverken tv-kanalen eller streamningtjenesten. I stedet er TV2 Sport X midlertidigt omdannet til filmkanal, mens TV2 har sendt mange af medarbejderne på sportsredaktionen hjem med løn.





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Interessant melding om VM-profil

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner