Ny tv-aftale med La Liga: Her kan danskere se spansk fodbold de næste tre år

TV2 har købt tv-rettighederne til La Liga i de kommende tre sæsoner. Dermed fortsætter Spaniens bedste række på kanalen TV2 Sport X.



Fra begyndelsen af året overtog TV2 rettighederne til at vise La Liga i Danmark. Det nåede stationens kanaler dog ikke at få glæde af ret længe, før coronavirussen satte en stopper for spansk fodbold, men i de kommende år kan TV2 glæde sig til at vise en masse La Liga-bold.

Stationen har forlænget rettighederne til og med 2023/24-sæsonen. Kampene kan ses på den nye kanal TV2 Sport X og streamingtjenesten TV2 Play.

– I en periode, hvor sportsaktiviteten er meget lav på grund af corona-krisen, er det en stor glæde, at vi har sikret forlængelse af en af de stærke rettigheder i vores sportsstrategi, siger TV2’s administrerende direktør, Anne Engdal Stig Christensen, i en pressemeddelelse.

Hun suppleres af sportschef Frederik Lauesen.

– At vi nu får et langvarigt forhold til LaLiga, er jeg overordentligt glad for. Vi har i vores hidtil relativt korte forhold oplevet en stærkt passioneret samarbejdspartner i La Liga. En liga, der er eksponent for både noget af det mest seværdige fodbold i Europa, og som huser en stor del af verdens største fodboldstjerner. La Liga er på kort tid blevet en kernerettighed, som vores seere og brugere på TV2 Sport X og TV2 Play har taget særdeles godt imod, siger han.

I øjeblikket er der dog ingen fodbold at se på hverken tv-kanalen eller streamningtjenesten. I stedet er TV2 Sport X midlertidigt omdannet til filmkanal, mens TV2 har sendt mange af medarbejderne på sportsredaktionen hjem med løn.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

City med vildt rekordbud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Røven i klaskehøjde: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tæt på vild Superliga-handel – får option