Ny tv-aftale med La Liga: Her kan danskere se spansk fodbold de næste tre år

TV2 har købt tv-rettighederne til La Liga i de kommende tre sæsoner. Dermed fortsætter Spaniens bedste række på kanalen TV2 Sport X.



Fra begyndelsen af året overtog TV2 rettighederne til at vise La Liga i Danmark. Det nåede stationens kanaler dog ikke at få glæde af ret længe, før coronavirussen satte en stopper for spansk fodbold, men i de kommende år kan TV2 glæde sig til at vise en masse La Liga-bold.

Stationen har forlænget rettighederne til og med 2023/24-sæsonen. Kampene kan ses på den nye kanal TV2 Sport X og streamingtjenesten TV2 Play.

– I en periode, hvor sportsaktiviteten er meget lav på grund af corona-krisen, er det en stor glæde, at vi har sikret forlængelse af en af de stærke rettigheder i vores sportsstrategi, siger TV2’s administrerende direktør, Anne Engdal Stig Christensen, i en pressemeddelelse.

Hun suppleres af sportschef Frederik Lauesen.

– At vi nu får et langvarigt forhold til LaLiga, er jeg overordentligt glad for. Vi har i vores hidtil relativt korte forhold oplevet en stærkt passioneret samarbejdspartner i La Liga. En liga, der er eksponent for både noget af det mest seværdige fodbold i Europa, og som huser en stor del af verdens største fodboldstjerner. La Liga er på kort tid blevet en kernerettighed, som vores seere og brugere på TV2 Sport X og TV2 Play har taget særdeles godt imod, siger han.

I øjeblikket er der dog ingen fodbold at se på hverken tv-kanalen eller streamningtjenesten. I stedet er TV2 Sport X midlertidigt omdannet til filmkanal, mens TV2 har sendt mange af medarbejderne på sportsredaktionen hjem med løn.







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Tæt på aftale med Andreas Christensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

OB slutter sæsonen med et nederlag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– Niels Frederiksen er en legende!

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

FC København slagter Randers

AGF – Viborg FF

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med