Den franske Barcelona-spiller havde svært ved at skjule sin skuffelse oven på nederlaget til Athletic Bilbao i Supercup-finalen.
Griezmann fik bolden i nettet to gange i søndagens finale i den spanske pokalturnering, men lige meget hjalp det, da Athletic Bilbao formåede at komme tilbage begge gange.
Frustrationen på Barca-holdet var til at tage og føle på, da Lionel Messi fik direkte marchordre i slutningen af en forlængede spilletid for et slag mod Asier Villalibre, da kampen reelt var afgjort til baskernes forskel, efter Inaki Williams scoring til 3-2 fire minutter inde i omkampen.
Kort efter slutfløjtet var det en frustreret og rasende Griezmann, der mødte pressen.
Læs også:Få minutter fra første triumf: Baskere stjal trofæ fra Braithwaite
- Hvordan tror du selv, vi har det?, var det umiddelbare svar, da han blev spurgt, hvordan han havde det efter kampen:
- Vi er kede af det, rasende og frustreret. Når du taber en finale, så er det sådan nogle følelser, du har i dig.
Den franske angriber var dog ikke sen til at rose modstanderen, der løftede deres første pokal siden 2015.
Læs også:Søndagens rygtebørs: Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
- Athletic pressede os godt. De gav alt indtil sidste minut, og så skete det, der skete. Vi lavede fejl i vores strategi, og det skal vi arbejde på i løbet af ugen.
- Vi forsvarede os ikke godt, vi kommunikerede ikke. Når bolden kommer, så skal vi tale med hinanden.
Barcelona får muligheden for at komme oven på igen på torsdag, når de møder upåagtede Cornella i den spanske pokalturnering.
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Barca er interesseret i Premier League-spillere
Læs også:Fredagens rygtebørs: Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Læs også:Hylder enestående Schmeichel: Han er trådt ud af sin fars skygge
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud
Seneste rygter
Rygtebørsen: Brentford-spiller emne i Arsenal
Rygtebørs: Bayern-træner ser Haaland som mulighed
Arsenal-stjerne kan sælges
Liverpool jagter stortalent
Rygtetid: Real Madrid klar til at sælge til United
Fokus
Bedst og værst: Den blonde troldmand knækkede BIF
FC Midtjylland er nu på førstepladsen efter en 1-0-sejr over Brøndby i de to klubbers topduel. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk