Real Madrid kunne søndag have taget et væsentlig skridt nærmere endnu et spansk mesterskab.
Men hjemme mod Sevilla blev det blot til et enkelt point, da det efter en underholdende kamp endte 2-2. Eden Hazard udlignede dybt inde i tillægstiden.
Dermed kan FC Barcelona og især Atlético Madrid ånde lettet op. En sejr havde sendt Real Madrid til tops i tabellen og givet Zinedine Zidanes mandskab serveretten i jagten på guldet.
I stedet kommer Atlético ud på den anden side af weekenden med førstepladsen i behold og med både Barcelona og Real to point bag sig. Dermed ligger guldet altså i hænderne på Diego Simeone og co. inden de sidste tre kampe.
Sevilla er i princippet også i spil til guldmedaljerne, men har på fjerdepladsen seks point op til Atlético.
Gæsterne tog teten fra start i søndagens kamp, men det var Real Madrid, der først fik bolden i mål. Karim Benzema så ud til at have scoret efter lidt over ti minutter, men målet blev kaldt tilbage efter et VAR-tjek.
Det skræmte ikke Sevilla, der kæmpede videre. Cirka midtvejs i første halvleg kom afkastet. En høj bold ind i feltet endte i fødderne på brasilianske Fernando, der sparkede den i mål til 1-0.
Det fik Real Madrid til at hanke op i sig selv. Hjemmeholdet havde nu overtaget, godt hjulpet på vej af et nu noget mere passivt Sevilla-mandskab.
Men mål – eller bare målchancer – kneb det altså i lang tid med at komme frem til for Real Madrid. Sevilla stod godt i defensiven og verfede bolden væk, hver gang det trak op til at blive farligt i gæsternes ende.
Først små 20 minutter begyndte det at brænde på foran Sevillas mål. Først kiksede Vinicius Junior totalt fra klos hold og sparkede bolden på stolpen, men kort tid efter lykkedes det for Real at udligne. Marco Asensio sparkede bolden i mål efter en omstilling.
Nu lugtede Real for alvor blod, og kun små ti minutter senere opstod kampens dramatiske højdepunkt.
Efter et hjørnespark til Sevilla stak Karim Benzema afsted i en friløber mod gæsternes mål. Franskmanden blev nedlagt i feltet, og dommeren dømte straffespark.
Men inden det blev taget, skulle det tjekkes, om der var blevet begået straffespark i den anden ende. Reals Eder Militao havde nemlig ramt bolden med hånden i forbindelse med Sevillas hjørnespark, og det endte altså med at blive udslagsgivende efter et VAR-tjek.
Sevilla endte nu med at få et forsøg fra 11-meter-pletten, og det omsatte Ivan Rakitic sikkert til en ny føring til gæsterne.
Real Madrid kastede i slutfasen alt frem i jagten på de to mål, der ville sende holdet på førstepladsen.
Men det blev altså kun til et enkelt. Det kom små fire minutter inde i tillægstiden, da Eden Hazard sendte 2-2-målet ind.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
AVIS
Ingen kontakt med AGF
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
LIVE: FCK taber i Barcelona
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
FCK færdige i Champions League
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
NYHEDER
