Real Madrid snubler: Misser førstepladsen

En sejr over Sevilla havde sendt Real Madrid på førstepladsen. Men de forsvarende mestre måtte nøjes med 2-2.



Real Madrid kunne søndag have taget et væsentlig skridt nærmere endnu et spansk mesterskab.

Men hjemme mod Sevilla blev det blot til et enkelt point, da det efter en underholdende kamp endte 2-2. Eden Hazard udlignede dybt inde i tillægstiden.

Dermed kan FC Barcelona og især Atlético Madrid ånde lettet op. En sejr havde sendt Real Madrid til tops i tabellen og givet Zinedine Zidanes mandskab serveretten i jagten på guldet.

I stedet kommer Atlético ud på den anden side af weekenden med førstepladsen i behold og med både Barcelona og Real to point bag sig. Dermed ligger guldet altså i hænderne på Diego Simeone og co. inden de sidste tre kampe.

Sevilla er i princippet også i spil til guldmedaljerne, men har på fjerdepladsen seks point op til Atlético.

Gæsterne tog teten fra start i søndagens kamp, men det var Real Madrid, der først fik bolden i mål. Karim Benzema så ud til at have scoret efter lidt over ti minutter, men målet blev kaldt tilbage efter et VAR-tjek.

Det skræmte ikke Sevilla, der kæmpede videre. Cirka midtvejs i første halvleg kom afkastet. En høj bold ind i feltet endte i fødderne på brasilianske Fernando, der sparkede den i mål til 1-0.

Det fik Real Madrid til at hanke op i sig selv. Hjemmeholdet havde nu overtaget, godt hjulpet på vej af et nu noget mere passivt Sevilla-mandskab.

Men mål – eller bare målchancer – kneb det altså i lang tid med at komme frem til for Real Madrid. Sevilla stod godt i defensiven og verfede bolden væk, hver gang det trak op til at blive farligt i gæsternes ende.

Først små 20 minutter begyndte det at brænde på foran Sevillas mål. Først kiksede Vinicius Junior totalt fra klos hold og sparkede bolden på stolpen, men kort tid efter lykkedes det for Real at udligne. Marco Asensio sparkede bolden i mål efter en omstilling.

Nu lugtede Real for alvor blod, og kun små ti minutter senere opstod kampens dramatiske højdepunkt.

Efter et hjørnespark til Sevilla stak Karim Benzema afsted i en friløber mod gæsternes mål. Franskmanden blev nedlagt i feltet, og dommeren dømte straffespark.

Men inden det blev taget, skulle det tjekkes, om der var blevet begået straffespark i den anden ende. Reals Eder Militao havde nemlig ramt bolden med hånden i forbindelse med Sevillas hjørnespark, og det endte altså med at blive udslagsgivende efter et VAR-tjek.

Sevilla endte nu med at få et forsøg fra 11-meter-pletten, og det omsatte Ivan Rakitic sikkert til en ny føring til gæsterne.

Real Madrid kastede i slutfasen alt frem i jagten på de to mål, der ville sende holdet på førstepladsen.

Men det blev altså kun til et enkelt. Det kom små fire minutter inde i tillægstiden, da Eden Hazard sendte 2-2-målet ind.

/ritzau/





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Alle storroser Dario Osorio

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Riemer svarer på Tøftings kritik



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

– Havde måske brug for slag i ansigtet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Storklub meldes interesseret

Her trækkes der lod til VM

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Stor dansk chance!

Steve Coopers højre hånd afviser

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub