Real Madrid-stjerne skyldig i afpresningssag

Ved en domstol er Real Madrid-stjernen Karim Benzema fundet skyldig i medvirken til forsøg på afpresning.



Fodboldspilleren Karim Benzema er kendt skyldig i en sag, hvor han er tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Dommen blev læst op i retten i Paris-forstaden Versailles onsdag formiddag.

Her blev det også offentliggjort, at han idømmes et års betinget fængsel og en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.

Anklagemyndigheden havde kun krævet en betinget dom på ti måneders fængsel og en bøde på 70.000 euro.

Via sin advokat fortæller angriberen, at han vil appellere dommen.

– Dommen stemmer på ingen måder overens med, hvad der skete, siger advokaten Antoine Vey ifølge Reuters.

Benzema er ikke selv til stede i retten, da han sammen med Real Madrid er rejst til Moldova til Champions League-kampen mod FC Sheriff Tiraspol onsdag aften.

Sagen stammer fra 2015, hvor han ligesom Valbuena spillede på landsholdet.

Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste, der krævede penge for ikke at lække videoen.

Politiet har angiveligt været i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren har brugt som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.

Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.

Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen, men har i stedet hævdet, at han forsøgte at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.

Da sagen kom frem i lyset, blev Benzema bandlyst fra landsholdet.

Han fik først comeback tidligere i år, da landstræner Didier Deschamps benådede ham. For nylig understregede Frankrigs Fodboldforbunds præsident, Noël Le Graët, at en dom ikke i sig selv er nok til at ekskludere Benzema fra landsholdet.

I stedet er det op til landstræner Didier Deschamps at sætte holdet, mener præsidenten.

Fra Deschamps lød det i maj, at “alle har ret til at begå fejl”.

På fodboldbanen har Benzema de seneste sæsoner haft stor succes. Han har været en af Real Madrids vigtigste spillere, og i 2021 har han scoret 25 mål i 32 La Liga-kampe.

Desuden er det blevet til seks mål i ni Champions League-kampe, og præstationerne har fået ham nomineret til den prestigefyldte fodboldpris Ballon d’Or.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Snød FC København for keeper

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Derfor trækker FC København-transfer ud

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start