Fodboldspilleren Karim Benzema er kendt skyldig i en sag, hvor han er tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Dommen blev læst op i retten i Paris-forstaden Versailles onsdag formiddag.
Her blev det også offentliggjort, at han idømmes et års betinget fængsel og en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.
Anklagemyndigheden havde kun krævet en betinget dom på ti måneders fængsel og en bøde på 70.000 euro.
Via sin advokat fortæller angriberen, at han vil appellere dommen.
– Dommen stemmer på ingen måder overens med, hvad der skete, siger advokaten Antoine Vey ifølge Reuters.
Benzema er ikke selv til stede i retten, da han sammen med Real Madrid er rejst til Moldova til Champions League-kampen mod FC Sheriff Tiraspol onsdag aften.
Sagen stammer fra 2015, hvor han ligesom Valbuena spillede på landsholdet.
Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste, der krævede penge for ikke at lække videoen.
Politiet har angiveligt været i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren har brugt som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.
Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.
Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen, men har i stedet hævdet, at han forsøgte at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.
Da sagen kom frem i lyset, blev Benzema bandlyst fra landsholdet.
Han fik først comeback tidligere i år, da landstræner Didier Deschamps benådede ham. For nylig understregede Frankrigs Fodboldforbunds præsident, Noël Le Graët, at en dom ikke i sig selv er nok til at ekskludere Benzema fra landsholdet.
I stedet er det op til landstræner Didier Deschamps at sætte holdet, mener præsidenten.
Fra Deschamps lød det i maj, at “alle har ret til at begå fejl”.
På fodboldbanen har Benzema de seneste sæsoner haft stor succes. Han har været en af Real Madrids vigtigste spillere, og i 2021 har han scoret 25 mål i 32 La Liga-kampe.
Desuden er det blevet til seks mål i ni Champions League-kampe, og præstationerne har fået ham nomineret til den prestigefyldte fodboldpris Ballon d’Or.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
DAGENS SPILFORSLAG
Young Boys snupper Berner-lokalderby
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
STORT INTERVIEW
