Real Madrid-stjerne skyldig i afpresningssag

Ved en domstol er Real Madrid-stjernen Karim Benzema fundet skyldig i medvirken til forsøg på afpresning.



Fodboldspilleren Karim Benzema er kendt skyldig i en sag, hvor han er tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Dommen blev læst op i retten i Paris-forstaden Versailles onsdag formiddag.

Her blev det også offentliggjort, at han idømmes et års betinget fængsel og en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.

Anklagemyndigheden havde kun krævet en betinget dom på ti måneders fængsel og en bøde på 70.000 euro.

Via sin advokat fortæller angriberen, at han vil appellere dommen.

– Dommen stemmer på ingen måder overens med, hvad der skete, siger advokaten Antoine Vey ifølge Reuters.

Benzema er ikke selv til stede i retten, da han sammen med Real Madrid er rejst til Moldova til Champions League-kampen mod FC Sheriff Tiraspol onsdag aften.

Sagen stammer fra 2015, hvor han ligesom Valbuena spillede på landsholdet.

Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste, der krævede penge for ikke at lække videoen.

Politiet har angiveligt været i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren har brugt som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.

Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.

Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen, men har i stedet hævdet, at han forsøgte at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.

Da sagen kom frem i lyset, blev Benzema bandlyst fra landsholdet.

Han fik først comeback tidligere i år, da landstræner Didier Deschamps benådede ham. For nylig understregede Frankrigs Fodboldforbunds præsident, Noël Le Graët, at en dom ikke i sig selv er nok til at ekskludere Benzema fra landsholdet.

I stedet er det op til landstræner Didier Deschamps at sætte holdet, mener præsidenten.

Fra Deschamps lød det i maj, at “alle har ret til at begå fejl”.

På fodboldbanen har Benzema de seneste sæsoner haft stor succes. Han har været en af Real Madrids vigtigste spillere, og i 2021 har han scoret 25 mål i 32 La Liga-kampe.

Desuden er det blevet til seks mål i ni Champions League-kampe, og præstationerne har fået ham nomineret til den prestigefyldte fodboldpris Ballon d’Or.

/ritzau/





VM-LIVE: Direkte rødt kort!




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’