Fodboldspilleren Karim Benzema er kendt skyldig i en sag, hvor han er tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Dommen blev læst op i retten i Paris-forstaden Versailles onsdag formiddag.
Her blev det også offentliggjort, at han idømmes et års betinget fængsel og en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.
Anklagemyndigheden havde kun krævet en betinget dom på ti måneders fængsel og en bøde på 70.000 euro.
Via sin advokat fortæller angriberen, at han vil appellere dommen.
– Dommen stemmer på ingen måder overens med, hvad der skete, siger advokaten Antoine Vey ifølge Reuters.
Benzema er ikke selv til stede i retten, da han sammen med Real Madrid er rejst til Moldova til Champions League-kampen mod FC Sheriff Tiraspol onsdag aften.
Sagen stammer fra 2015, hvor han ligesom Valbuena spillede på landsholdet.
Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste, der krævede penge for ikke at lække videoen.
Politiet har angiveligt været i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren har brugt som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.
Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.
Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen, men har i stedet hævdet, at han forsøgte at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.
Da sagen kom frem i lyset, blev Benzema bandlyst fra landsholdet.
Han fik først comeback tidligere i år, da landstræner Didier Deschamps benådede ham. For nylig understregede Frankrigs Fodboldforbunds præsident, Noël Le Graët, at en dom ikke i sig selv er nok til at ekskludere Benzema fra landsholdet.
I stedet er det op til landstræner Didier Deschamps at sætte holdet, mener præsidenten.
Fra Deschamps lød det i maj, at “alle har ret til at begå fejl”.
På fodboldbanen har Benzema de seneste sæsoner haft stor succes. Han har været en af Real Madrids vigtigste spillere, og i 2021 har han scoret 25 mål i 32 La Liga-kampe.
Desuden er det blevet til seks mål i ni Champions League-kampe, og præstationerne har fået ham nomineret til den prestigefyldte fodboldpris Ballon d’Or.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Salah sender særlig besked
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Froholdt med vild hæder i Portugal
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Celtic er mester efter vildt drama
