Real Madrid-stjerne skyldig i afpresningssag

Ved en domstol er Real Madrid-stjernen Karim Benzema fundet skyldig i medvirken til forsøg på afpresning.



Fodboldspilleren Karim Benzema er kendt skyldig i en sag, hvor han er tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Dommen blev læst op i retten i Paris-forstaden Versailles onsdag formiddag.

Her blev det også offentliggjort, at han idømmes et års betinget fængsel og en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.

Anklagemyndigheden havde kun krævet en betinget dom på ti måneders fængsel og en bøde på 70.000 euro.

Via sin advokat fortæller angriberen, at han vil appellere dommen.

– Dommen stemmer på ingen måder overens med, hvad der skete, siger advokaten Antoine Vey ifølge Reuters.

Benzema er ikke selv til stede i retten, da han sammen med Real Madrid er rejst til Moldova til Champions League-kampen mod FC Sheriff Tiraspol onsdag aften.

Sagen stammer fra 2015, hvor han ligesom Valbuena spillede på landsholdet.

Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste, der krævede penge for ikke at lække videoen.

Politiet har angiveligt været i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren har brugt som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.

Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.

Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen, men har i stedet hævdet, at han forsøgte at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.

Da sagen kom frem i lyset, blev Benzema bandlyst fra landsholdet.

Han fik først comeback tidligere i år, da landstræner Didier Deschamps benådede ham. For nylig understregede Frankrigs Fodboldforbunds præsident, Noël Le Graët, at en dom ikke i sig selv er nok til at ekskludere Benzema fra landsholdet.

I stedet er det op til landstræner Didier Deschamps at sætte holdet, mener præsidenten.

Fra Deschamps lød det i maj, at “alle har ret til at begå fejl”.

På fodboldbanen har Benzema de seneste sæsoner haft stor succes. Han har været en af Real Madrids vigtigste spillere, og i 2021 har han scoret 25 mål i 32 La Liga-kampe.

Desuden er det blevet til seks mål i ni Champions League-kampe, og præstationerne har fået ham nomineret til den prestigefyldte fodboldpris Ballon d’Or.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-stjerne klar til Europa-brag

AC Horsens – FC Nordsjælland