Real Madrid-træner forklarer: Har vraget stjerne

Carlo Ancelotti forklarer, at stjernespilleren ikke var skadet, men ganske enkelt var fravalgt.



Real Madrid hentede tre point med en sejr FC Barcelona i weekenden, og hele den kamp måtte Eden Hazard se fra bænken. Der var dog ikke tale om en skade.

Siden den belgiske superstjerne kom Real Madrid med store forventninger og et stort prisskilt for lidt over to år siden, har skader ellers spoleret store dele af hans ophold i den spanske hovedstad. Han er derfor heller aldrig levet helt op til forventningerne. 

Eden Hazard missede imidlertid ikke “El Clasico” på grund af en skade. Nej, han var ganske enkelt fravalgt, fortæller cheftræner Carlo Ancelotti ifølge Goal.

– Han er klar til at spille, men problemet er, at der er en træner, der foretrækker en anden spiller, siger Carlo Ancelotti med henvisning til formstærke Vinicius Jr., der starter på venstrekanten for Real Madrid. 

Til gengæld har den italienske manager store forventninger til 30-årige Eden Hazard, der blot har leveret en assist på syv kampe i den indeværende sæson.

– Han har ikke en stjernestatus i Madrid, fordi han har haft mange skader, og lidt efter lidt vil han nå sin bedste version. Jeg er sikker på, at vi i denne sæson vil se den bedste version af Hazard, og at han vil spille mere, end han gør nu. Hazard har alt: Kvalitet og motivation. Han skal holde ud. Det er, hvad der sker: Nogle gange foretrækker træneren andre spillere.

Eden Hazard, som har kontrakt med Real Madrid frem til sommeren 2024, stort noteret for 51 kampe for klubben med kun fem mål til følge.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

Patrick Mortensen færdig i AGF

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Én død efter voldsom Champions League-fejring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’

SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby