Real Madrid-træner forklarer: Har vraget stjerne

Carlo Ancelotti forklarer, at stjernespilleren ikke var skadet, men ganske enkelt var fravalgt.



Real Madrid hentede tre point med en sejr FC Barcelona i weekenden, og hele den kamp måtte Eden Hazard se fra bænken. Der var dog ikke tale om en skade.

Siden den belgiske superstjerne kom Real Madrid med store forventninger og et stort prisskilt for lidt over to år siden, har skader ellers spoleret store dele af hans ophold i den spanske hovedstad. Han er derfor heller aldrig levet helt op til forventningerne. 

Eden Hazard missede imidlertid ikke “El Clasico” på grund af en skade. Nej, han var ganske enkelt fravalgt, fortæller cheftræner Carlo Ancelotti ifølge Goal.

– Han er klar til at spille, men problemet er, at der er en træner, der foretrækker en anden spiller, siger Carlo Ancelotti med henvisning til formstærke Vinicius Jr., der starter på venstrekanten for Real Madrid. 

Til gengæld har den italienske manager store forventninger til 30-årige Eden Hazard, der blot har leveret en assist på syv kampe i den indeværende sæson.

– Han har ikke en stjernestatus i Madrid, fordi han har haft mange skader, og lidt efter lidt vil han nå sin bedste version. Jeg er sikker på, at vi i denne sæson vil se den bedste version af Hazard, og at han vil spille mere, end han gør nu. Hazard har alt: Kvalitet og motivation. Han skal holde ud. Det er, hvad der sker: Nogle gange foretrækker træneren andre spillere.

Eden Hazard, som har kontrakt med Real Madrid frem til sommeren 2024, stort noteret for 51 kampe for klubben med kun fem mål til følge.





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby henter Alexander Drexel

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo