Real Madrid-træner forklarer: Har vraget stjerne

Carlo Ancelotti forklarer, at stjernespilleren ikke var skadet, men ganske enkelt var fravalgt.



Real Madrid hentede tre point med en sejr FC Barcelona i weekenden, og hele den kamp måtte Eden Hazard se fra bænken. Der var dog ikke tale om en skade.

Siden den belgiske superstjerne kom Real Madrid med store forventninger og et stort prisskilt for lidt over to år siden, har skader ellers spoleret store dele af hans ophold i den spanske hovedstad. Han er derfor heller aldrig levet helt op til forventningerne. 

Eden Hazard missede imidlertid ikke “El Clasico” på grund af en skade. Nej, han var ganske enkelt fravalgt, fortæller cheftræner Carlo Ancelotti ifølge Goal.

– Han er klar til at spille, men problemet er, at der er en træner, der foretrækker en anden spiller, siger Carlo Ancelotti med henvisning til formstærke Vinicius Jr., der starter på venstrekanten for Real Madrid. 

Til gengæld har den italienske manager store forventninger til 30-årige Eden Hazard, der blot har leveret en assist på syv kampe i den indeværende sæson.

– Han har ikke en stjernestatus i Madrid, fordi han har haft mange skader, og lidt efter lidt vil han nå sin bedste version. Jeg er sikker på, at vi i denne sæson vil se den bedste version af Hazard, og at han vil spille mere, end han gør nu. Hazard har alt: Kvalitet og motivation. Han skal holde ud. Det er, hvad der sker: Nogle gange foretrækker træneren andre spillere.

Eden Hazard, som har kontrakt med Real Madrid frem til sommeren 2024, stort noteret for 51 kampe for klubben med kun fem mål til følge.







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

Hylder kæmpe FCM-transfer

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frankrig – Marokko

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’