Real Madrid-træner forklarer: Har vraget stjerne

Carlo Ancelotti forklarer, at stjernespilleren ikke var skadet, men ganske enkelt var fravalgt.



Real Madrid hentede tre point med en sejr FC Barcelona i weekenden, og hele den kamp måtte Eden Hazard se fra bænken. Der var dog ikke tale om en skade.

Siden den belgiske superstjerne kom Real Madrid med store forventninger og et stort prisskilt for lidt over to år siden, har skader ellers spoleret store dele af hans ophold i den spanske hovedstad. Han er derfor heller aldrig levet helt op til forventningerne. 

Eden Hazard missede imidlertid ikke “El Clasico” på grund af en skade. Nej, han var ganske enkelt fravalgt, fortæller cheftræner Carlo Ancelotti ifølge Goal.

– Han er klar til at spille, men problemet er, at der er en træner, der foretrækker en anden spiller, siger Carlo Ancelotti med henvisning til formstærke Vinicius Jr., der starter på venstrekanten for Real Madrid. 

Til gengæld har den italienske manager store forventninger til 30-årige Eden Hazard, der blot har leveret en assist på syv kampe i den indeværende sæson.

– Han har ikke en stjernestatus i Madrid, fordi han har haft mange skader, og lidt efter lidt vil han nå sin bedste version. Jeg er sikker på, at vi i denne sæson vil se den bedste version af Hazard, og at han vil spille mere, end han gør nu. Hazard har alt: Kvalitet og motivation. Han skal holde ud. Det er, hvad der sker: Nogle gange foretrækker træneren andre spillere.

Eden Hazard, som har kontrakt med Real Madrid frem til sommeren 2024, stort noteret for 51 kampe for klubben med kun fem mål til følge.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?