Revolution nærmer sig i Barca: Sådan ser planen ud

Barcelona-truppen kommer til at gennemgå en stor oprydning til sommer, lyder forudsigelsen om Ronald Koemans plan om sommerens transfervindue.



I FC Barcelona er der for tiden flere spørgsmål end svar. Dog lader det til, at cheftræner Ronald Koeman med den midlertidige ledelse har indstillet sig på, at der skal ske en mindre revolution i truppen til sommer.

Naturligvis vil han afstemme det med den kommende klubpræsident, som bliver valgt 7. marts, men det er planen, at man vil have flere spillere ud af holdet. Det skriver den catalanske sportsavis Sport, som følger storklubben tæt.

Den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite bliver ligesom resten af mandskabet ikke nævnt direkte, og derfor kan det se ud til, at alle – pånær Lionel Messi – kan være i spil til at blive sendt videre.

Udskiftningen skulle ifølge avisen have været foretaget allerede forud for denne sæson, men her var mange af spillernes lønninger årsagen til, at man har været nødt til at ‘nøjes’ med, at sælge store profiler som Arturo Vidal, Luis Suarez og Ivan Rakitic.

Men hvem skal så ind i stedet? Pengene er blevet små i Barcelona, som har hul i pengetanken grundet corona-pandemiens restriktioner i Spanien. Derfor vil de gå efter spillere, som har kontraktudløb.

Alt dette skal være med til at få Messi til at blive i klubben, da det skal være grundlaget for at blive et storhold i Europa igen. I Koemans optik skal det også være argentineren, der skal stå i spidsen for det nye projekt, når mini-revolutionen er gennemført i truppen.

Barcelona tabte i midtugen med 1-4 til PSG på hjemmebane i Champions League, og det blev fulgt op med et skuffende pointtab til Jens Jønssons Cadiz. Læs mere om det opgør her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer