Revolution nærmer sig i Barca: Sådan ser planen ud

Barcelona-truppen kommer til at gennemgå en stor oprydning til sommer, lyder forudsigelsen om Ronald Koemans plan om sommerens transfervindue.



I FC Barcelona er der for tiden flere spørgsmål end svar. Dog lader det til, at cheftræner Ronald Koeman med den midlertidige ledelse har indstillet sig på, at der skal ske en mindre revolution i truppen til sommer.

Naturligvis vil han afstemme det med den kommende klubpræsident, som bliver valgt 7. marts, men det er planen, at man vil have flere spillere ud af holdet. Det skriver den catalanske sportsavis Sport, som følger storklubben tæt.

Den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite bliver ligesom resten af mandskabet ikke nævnt direkte, og derfor kan det se ud til, at alle – pånær Lionel Messi – kan være i spil til at blive sendt videre.

Udskiftningen skulle ifølge avisen have været foretaget allerede forud for denne sæson, men her var mange af spillernes lønninger årsagen til, at man har været nødt til at ‘nøjes’ med, at sælge store profiler som Arturo Vidal, Luis Suarez og Ivan Rakitic.

Men hvem skal så ind i stedet? Pengene er blevet små i Barcelona, som har hul i pengetanken grundet corona-pandemiens restriktioner i Spanien. Derfor vil de gå efter spillere, som har kontraktudløb.

Alt dette skal være med til at få Messi til at blive i klubben, da det skal være grundlaget for at blive et storhold i Europa igen. I Koemans optik skal det også være argentineren, der skal stå i spidsen for det nye projekt, når mini-revolutionen er gennemført i truppen.

Barcelona tabte i midtugen med 1-4 til PSG på hjemmebane i Champions League, og det blev fulgt op med et skuffende pointtab til Jens Jønssons Cadiz. Læs mere om det opgør her.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Offentliggøres i dag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Stjernetræner spøger i Real Madrid