Sisto rejste hjem og fik bøde: Jeg vidste, det ville få konsekvenser

Pione Sisto var godt klar over, at Celta Vigo ville straffe ham, da han rejste hjem til Danmark, selv om han havde fået klar besked på at blive i Spanien. Han fortryder dog ikke.



Da Pione Sisto i marts trodsede sin klubs instruktioner og kørte hjem til Danmark, gjorde han det med åbne øjne. Derfor kom bøden, han fik, ikke bag på ham, og siden har han heller ikke fortrudt, siger han til Politiken.

Celta Vigo havde bedt sine spillere om at blive i Spanien, hvor der var udgangsforbud, og hvor man skulle i karantæne, hvis man forlod landet og vendte tilbage. Men Sisto tog hjem af hensyn til både sit eget helbred og sin familie, siger han.

Det kostede en bøde og kritik fra hans træner, Óscar García. Med henvisning til Fedor Smolov, der rejste hjem til Rusland i anledning af sin kærestes fødselsdag, sagde han:

– Det er tydeligt, at begge spillere agerede skidt. Jeg synes, de begik en fejl, for ordren om at blive var meget klar, ikke kun fra klubben, men også fra regeringen.

– Det er to forskellige sager. Smolov ringede til os hver anden dag for at bede om lov, og klubben var klar over det (hans intentioner, red.). Han rapporterede alt, men han skulle selvfølgelig have blevet her.

– Det er anderledes med PIone, fordi han traf beslutningen uden at sige noget til nogen – med den risiko, det indebærer, både for ham og for hans familie og for os, der bliver.

Sisto hævder dog, at han løbende var i kontakt med Celta. Og han fastholder altså, at det var det rigtige for ham at køre hjem sammen med sin lillesøster.

– Vi kendte ikke reglerne og vidste ikke, hvad vi måtte og ikke måtte. Vi ønskede bare at komme hjem. Jeg var godt klar over, at der ville være en konsekvens fra klubbens side. Men det var det værd for mig, min lillesøster og min familie. Jeg har accepteret de konsekvenser, sådan en beslutning har, men jeg har ikke fortrudt det, siger Pione Sisto til Politiken.

Han nægter desuden, at bøden skulle være på 60.000 euro (450.000 kroner), som Radio Galegas hævdede midt i maj.

Læs også:Pione Sisto blev udsat for racisme fra holdkammeraters forældre






LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører kæmpe VM-chok

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’