Da Pione Sisto i marts trodsede sin klubs instruktioner og kørte hjem til Danmark, gjorde han det med åbne øjne. Derfor kom bøden, han fik, ikke bag på ham, og siden har han heller ikke fortrudt, siger han til Politiken.
Celta Vigo havde bedt sine spillere om at blive i Spanien, hvor der var udgangsforbud, og hvor man skulle i karantæne, hvis man forlod landet og vendte tilbage. Men Sisto tog hjem af hensyn til både sit eget helbred og sin familie, siger han.
Det kostede en bøde og kritik fra hans træner, Óscar García. Med henvisning til Fedor Smolov, der rejste hjem til Rusland i anledning af sin kærestes fødselsdag, sagde han:
– Det er tydeligt, at begge spillere agerede skidt. Jeg synes, de begik en fejl, for ordren om at blive var meget klar, ikke kun fra klubben, men også fra regeringen.
– Det er to forskellige sager. Smolov ringede til os hver anden dag for at bede om lov, og klubben var klar over det (hans intentioner, red.). Han rapporterede alt, men han skulle selvfølgelig have blevet her.
– Det er anderledes med PIone, fordi han traf beslutningen uden at sige noget til nogen – med den risiko, det indebærer, både for ham og for hans familie og for os, der bliver.
Sisto hævder dog, at han løbende var i kontakt med Celta. Og han fastholder altså, at det var det rigtige for ham at køre hjem sammen med sin lillesøster.
– Vi kendte ikke reglerne og vidste ikke, hvad vi måtte og ikke måtte. Vi ønskede bare at komme hjem. Jeg var godt klar over, at der ville være en konsekvens fra klubbens side. Men det var det værd for mig, min lillesøster og min familie. Jeg har accepteret de konsekvenser, sådan en beslutning har, men jeg har ikke fortrudt det, siger Pione Sisto til Politiken.
Han nægter desuden, at bøden skulle være på 60.000 euro (450.000 kroner), som Radio Galegas hævdede midt i maj.
Læs også:Pione Sisto blev udsat for racisme fra holdkammeraters forældre
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
