Sisto rejste hjem og fik bøde: Jeg vidste, det ville få konsekvenser

Pione Sisto var godt klar over, at Celta Vigo ville straffe ham, da han rejste hjem til Danmark, selv om han havde fået klar besked på at blive i Spanien. Han fortryder dog ikke.



Da Pione Sisto i marts trodsede sin klubs instruktioner og kørte hjem til Danmark, gjorde han det med åbne øjne. Derfor kom bøden, han fik, ikke bag på ham, og siden har han heller ikke fortrudt, siger han til Politiken.

Celta Vigo havde bedt sine spillere om at blive i Spanien, hvor der var udgangsforbud, og hvor man skulle i karantæne, hvis man forlod landet og vendte tilbage. Men Sisto tog hjem af hensyn til både sit eget helbred og sin familie, siger han.

Det kostede en bøde og kritik fra hans træner, Óscar García. Med henvisning til Fedor Smolov, der rejste hjem til Rusland i anledning af sin kærestes fødselsdag, sagde han:

– Det er tydeligt, at begge spillere agerede skidt. Jeg synes, de begik en fejl, for ordren om at blive var meget klar, ikke kun fra klubben, men også fra regeringen.

– Det er to forskellige sager. Smolov ringede til os hver anden dag for at bede om lov, og klubben var klar over det (hans intentioner, red.). Han rapporterede alt, men han skulle selvfølgelig have blevet her.

– Det er anderledes med PIone, fordi han traf beslutningen uden at sige noget til nogen – med den risiko, det indebærer, både for ham og for hans familie og for os, der bliver.

Sisto hævder dog, at han løbende var i kontakt med Celta. Og han fastholder altså, at det var det rigtige for ham at køre hjem sammen med sin lillesøster.

– Vi kendte ikke reglerne og vidste ikke, hvad vi måtte og ikke måtte. Vi ønskede bare at komme hjem. Jeg var godt klar over, at der ville være en konsekvens fra klubbens side. Men det var det værd for mig, min lillesøster og min familie. Jeg har accepteret de konsekvenser, sådan en beslutning har, men jeg har ikke fortrudt det, siger Pione Sisto til Politiken.

Han nægter desuden, at bøden skulle være på 60.000 euro (450.000 kroner), som Radio Galegas hævdede midt i maj.

Læs også:Pione Sisto blev udsat for racisme fra holdkammeraters forældre




LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tottenham jagter choktransfer

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’