Sisto rejste hjem og fik bøde: Jeg vidste, det ville få konsekvenser

Pione Sisto var godt klar over, at Celta Vigo ville straffe ham, da han rejste hjem til Danmark, selv om han havde fået klar besked på at blive i Spanien. Han fortryder dog ikke.



Da Pione Sisto i marts trodsede sin klubs instruktioner og kørte hjem til Danmark, gjorde han det med åbne øjne. Derfor kom bøden, han fik, ikke bag på ham, og siden har han heller ikke fortrudt, siger han til Politiken.

Celta Vigo havde bedt sine spillere om at blive i Spanien, hvor der var udgangsforbud, og hvor man skulle i karantæne, hvis man forlod landet og vendte tilbage. Men Sisto tog hjem af hensyn til både sit eget helbred og sin familie, siger han.

Det kostede en bøde og kritik fra hans træner, Óscar García. Med henvisning til Fedor Smolov, der rejste hjem til Rusland i anledning af sin kærestes fødselsdag, sagde han:

– Det er tydeligt, at begge spillere agerede skidt. Jeg synes, de begik en fejl, for ordren om at blive var meget klar, ikke kun fra klubben, men også fra regeringen.

– Det er to forskellige sager. Smolov ringede til os hver anden dag for at bede om lov, og klubben var klar over det (hans intentioner, red.). Han rapporterede alt, men han skulle selvfølgelig have blevet her.

– Det er anderledes med PIone, fordi han traf beslutningen uden at sige noget til nogen – med den risiko, det indebærer, både for ham og for hans familie og for os, der bliver.

Sisto hævder dog, at han løbende var i kontakt med Celta. Og han fastholder altså, at det var det rigtige for ham at køre hjem sammen med sin lillesøster.

– Vi kendte ikke reglerne og vidste ikke, hvad vi måtte og ikke måtte. Vi ønskede bare at komme hjem. Jeg var godt klar over, at der ville være en konsekvens fra klubbens side. Men det var det værd for mig, min lillesøster og min familie. Jeg har accepteret de konsekvenser, sådan en beslutning har, men jeg har ikke fortrudt det, siger Pione Sisto til Politiken.

Han nægter desuden, at bøden skulle være på 60.000 euro (450.000 kroner), som Radio Galegas hævdede midt i maj.

Læs også:Pione Sisto blev udsat for racisme fra holdkammeraters forældre




Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vanvid! Vinder 9-1

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren

Glimrende nyt om Chido Obi

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Pione Sisto på vej væk?

I chok over Jacob Friis-udtalelser

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Vanvittigt VM-drama

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Danske tenniskvinder rykker ned

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland