Valencia skal lørdag møde Atletico Madrid, og det er et interessant opgør, da det netop drejer sig om den danske landsholdsspiller Daniel Wass’ nuværende og muligvis kommende klub.
Når det kommer til, hvorvidt Wass er med, er det stadig et åbent spørgsmål. Det fortæller Valencia-cheftræner José Bordalás ved klubbens pressemøde forud for weekendens kamp.
Der er både tankerne om en transfer at tage hensyn til, ligesom den danske profil netop har været smittet med corona.
– Der er én træning tilbage, og i morgen beslutter jeg mig. Jeg vil tale med Wass, men jeg kan ikke forudse, hvad der sker, fortæller Bordalás, som allerede har været igennem én samtale med Wass for at finde ud af, hvordan danskeren har det både fysisk og mentalt.
Når det kommer til et muligt skifte for Valencia-backen, så mindede træneren om, at Daniel Wass stadig er på kontrakt, og at det er op til ham at bruge de spillere, som kan hjælpe Valencia bedst. Samtidig mener træneren, at Wass har været en nøglespiller for dem indtil videre.
Endvidere erkender Bordalás, at Atletico har været på banen for at få fat i Wass.
– Det er det fysiske, der bekymrer mig mest efter dagene med covid-19, og jeg tænker ikke videre over det tilfælde, at vi skal møde det hold, der har været interesseret i ham, lyder det fra Valencia-træneren.
Det forlyder desuden, at Valencia gerne vil have en erstatning på plads, inden de sender Wass videre. Det er dog ikke så nemt. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
En voldsom ulighed
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
