Tidligere FCK’er vraget: Har aldrig prøvet det før

Den tidligere FCK-spiller har altid været vant til at starte inde.



Ludwig Augustinsson har fået en svær start på opholdet i spanske Sevilla, som han skiftede til sent i sommerens transfervindue. 

Den svenske venstreback forlod tilværelsen i Werder Bremen til fordel for et nyt eventyr i det spanske, hvor han er blevet genforenet med Thomas Delaney i Sevilla. 

De to har en fælles fortid i FC København, og nu er de altså igen blevet holdkammerater. 

27-årige Augustinsson har dog fået en knap så god start i La Liga. Faktisk er det ikke blevet til et eneste minuts spilletid endnu for den ellers temmeligt rutinerede venstreback. 

For svenskeren har fra bænken kunnet se argentineren Marcos Acuna og sågår også midtbanespiller Karim Rekik blive foretrukket på venstrebacken før ham selv. 

Og det er en helt ny situation for Ludwig Augustinsson, som har været vant til at starte inde i de klubber, han har spillet i. 

Det fortæller han i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen. 

– Jeg har aldrig prøvet det før på den her måde. Men jeg havde indstillet mig selv på, at det kunne ske. Det er klart, at alle helst vil spille, og jeg er også sulten efter at spille de store kampe. Men jeg må være tålmodig og vise, hvad jeg kan i træning, siger han og fortsætter. 

– Jeg var klar over, at jeg skiftede til et hold, der har fungeret godt de seneste sæsoner. De har en helt bestemt spillestil, og der er mange spillere om buddet. Det var jeg klar over, og det var en chance, jeg var parat til at tage. Jeg kan godt lide udfordringer. Jeg er kun 27 år, og jeg følte, at det var et skridt op at få muligheden for at spille Champions League næsten hver sæson, siger han. 

Ifølge Augustinsson har den manglende spilletid også noget at gøre med, at han kom til klubben sent på sommeren. 

– Jeg kom, da sæsonen var startet, og mange har været her i mere end to år. Så når jeg kommer, hvor sæsonen er gået i gang, folk har været her længe, og jeg ikke kender sproget, vil det naturligvis tage noget tid, siger han. 

Yderligere fortæller den tidligere FCK-spiller, at han forventer at få noget spilletid snart, da han efterhånden har fundet sig til rette, er begyndt at lære spansk og kender spillestilen mere og mere. 

Ludwig Augustinsson er blevet udstyret med en kontrakt frem til sommeren 2025 i Sevilla. 





Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Her er Tunesiens nye VM-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Uruguay slider sig til uafgjort 

Frankrig – Senegal

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Belgien og Egypten deler

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter