Ludwig Augustinsson har fået en svær start på opholdet i spanske Sevilla, som han skiftede til sent i sommerens transfervindue.
Den svenske venstreback forlod tilværelsen i Werder Bremen til fordel for et nyt eventyr i det spanske, hvor han er blevet genforenet med Thomas Delaney i Sevilla.
De to har en fælles fortid i FC København, og nu er de altså igen blevet holdkammerater.
27-årige Augustinsson har dog fået en knap så god start i La Liga. Faktisk er det ikke blevet til et eneste minuts spilletid endnu for den ellers temmeligt rutinerede venstreback.
For svenskeren har fra bænken kunnet se argentineren Marcos Acuna og sågår også midtbanespiller Karim Rekik blive foretrukket på venstrebacken før ham selv.
Og det er en helt ny situation for Ludwig Augustinsson, som har været vant til at starte inde i de klubber, han har spillet i.
Det fortæller han i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– Jeg har aldrig prøvet det før på den her måde. Men jeg havde indstillet mig selv på, at det kunne ske. Det er klart, at alle helst vil spille, og jeg er også sulten efter at spille de store kampe. Men jeg må være tålmodig og vise, hvad jeg kan i træning, siger han og fortsætter.
– Jeg var klar over, at jeg skiftede til et hold, der har fungeret godt de seneste sæsoner. De har en helt bestemt spillestil, og der er mange spillere om buddet. Det var jeg klar over, og det var en chance, jeg var parat til at tage. Jeg kan godt lide udfordringer. Jeg er kun 27 år, og jeg følte, at det var et skridt op at få muligheden for at spille Champions League næsten hver sæson, siger han.
Ifølge Augustinsson har den manglende spilletid også noget at gøre med, at han kom til klubben sent på sommeren.
– Jeg kom, da sæsonen var startet, og mange har været her i mere end to år. Så når jeg kommer, hvor sæsonen er gået i gang, folk har været her længe, og jeg ikke kender sproget, vil det naturligvis tage noget tid, siger han.
Yderligere fortæller den tidligere FCK-spiller, at han forventer at få noget spilletid snart, da han efterhånden har fundet sig til rette, er begyndt at lære spansk og kender spillestilen mere og mere.
Ludwig Augustinsson er blevet udstyret med en kontrakt frem til sommeren 2025 i Sevilla.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
