Ludwig Augustinsson har fået en svær start på opholdet i spanske Sevilla, som han skiftede til sent i sommerens transfervindue.
Den svenske venstreback forlod tilværelsen i Werder Bremen til fordel for et nyt eventyr i det spanske, hvor han er blevet genforenet med Thomas Delaney i Sevilla.
De to har en fælles fortid i FC København, og nu er de altså igen blevet holdkammerater.
27-årige Augustinsson har dog fået en knap så god start i La Liga. Faktisk er det ikke blevet til et eneste minuts spilletid endnu for den ellers temmeligt rutinerede venstreback.
For svenskeren har fra bænken kunnet se argentineren Marcos Acuna og sågår også midtbanespiller Karim Rekik blive foretrukket på venstrebacken før ham selv.
Og det er en helt ny situation for Ludwig Augustinsson, som har været vant til at starte inde i de klubber, han har spillet i.
Det fortæller han i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– Jeg har aldrig prøvet det før på den her måde. Men jeg havde indstillet mig selv på, at det kunne ske. Det er klart, at alle helst vil spille, og jeg er også sulten efter at spille de store kampe. Men jeg må være tålmodig og vise, hvad jeg kan i træning, siger han og fortsætter.
– Jeg var klar over, at jeg skiftede til et hold, der har fungeret godt de seneste sæsoner. De har en helt bestemt spillestil, og der er mange spillere om buddet. Det var jeg klar over, og det var en chance, jeg var parat til at tage. Jeg kan godt lide udfordringer. Jeg er kun 27 år, og jeg følte, at det var et skridt op at få muligheden for at spille Champions League næsten hver sæson, siger han.
Ifølge Augustinsson har den manglende spilletid også noget at gøre med, at han kom til klubben sent på sommeren.
– Jeg kom, da sæsonen var startet, og mange har været her i mere end to år. Så når jeg kommer, hvor sæsonen er gået i gang, folk har været her længe, og jeg ikke kender sproget, vil det naturligvis tage noget tid, siger han.
Yderligere fortæller den tidligere FCK-spiller, at han forventer at få noget spilletid snart, da han efterhånden har fundet sig til rette, er begyndt at lære spansk og kender spillestilen mere og mere.
Ludwig Augustinsson er blevet udstyret med en kontrakt frem til sommeren 2025 i Sevilla.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW
