Ludwig Augustinsson har fået en svær start på opholdet i spanske Sevilla, som han skiftede til sent i sommerens transfervindue.
Den svenske venstreback forlod tilværelsen i Werder Bremen til fordel for et nyt eventyr i det spanske, hvor han er blevet genforenet med Thomas Delaney i Sevilla.
De to har en fælles fortid i FC København, og nu er de altså igen blevet holdkammerater.
27-årige Augustinsson har dog fået en knap så god start i La Liga. Faktisk er det ikke blevet til et eneste minuts spilletid endnu for den ellers temmeligt rutinerede venstreback.
For svenskeren har fra bænken kunnet se argentineren Marcos Acuna og sågår også midtbanespiller Karim Rekik blive foretrukket på venstrebacken før ham selv.
Og det er en helt ny situation for Ludwig Augustinsson, som har været vant til at starte inde i de klubber, han har spillet i.
Det fortæller han i et interview med det svenske medie Fotbollskanalen.
– Jeg har aldrig prøvet det før på den her måde. Men jeg havde indstillet mig selv på, at det kunne ske. Det er klart, at alle helst vil spille, og jeg er også sulten efter at spille de store kampe. Men jeg må være tålmodig og vise, hvad jeg kan i træning, siger han og fortsætter.
– Jeg var klar over, at jeg skiftede til et hold, der har fungeret godt de seneste sæsoner. De har en helt bestemt spillestil, og der er mange spillere om buddet. Det var jeg klar over, og det var en chance, jeg var parat til at tage. Jeg kan godt lide udfordringer. Jeg er kun 27 år, og jeg følte, at det var et skridt op at få muligheden for at spille Champions League næsten hver sæson, siger han.
Ifølge Augustinsson har den manglende spilletid også noget at gøre med, at han kom til klubben sent på sommeren.
– Jeg kom, da sæsonen var startet, og mange har været her i mere end to år. Så når jeg kommer, hvor sæsonen er gået i gang, folk har været her længe, og jeg ikke kender sproget, vil det naturligvis tage noget tid, siger han.
Yderligere fortæller den tidligere FCK-spiller, at han forventer at få noget spilletid snart, da han efterhånden har fundet sig til rette, er begyndt at lære spansk og kender spillestilen mere og mere.
Ludwig Augustinsson er blevet udstyret med en kontrakt frem til sommeren 2025 i Sevilla.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER
