Wass begræder vennens exit: Det er ikke det farvel, han ønskede

Den nu tidligere Valencia-anfører Dani Parejo er gode venner med Daniel Wass, der begræder Parejos uværdige farvel til klubben.



Det var ikke nogen køn afsked, Dani Parejo fik med klubben, han holder allermest af. Det ærgrer selvfølgelig ham selv, men også hans gode ven Daniel Wass, der stadig er i Valencia. Det siger Wass selv ifølge B.T.

Dani Parejo havde været i klubben i ni år og var anfører for førsteholdet. Valencia så sig dog ikke i stand til at afholde et afskedspressemøde med ham, så han måtte selv arrangere et virtuelt et fra sit hjem. Her fik tårerne frit løb, mens han fortalte om sit exit.

Læs også:Valencia-kaptajn tager også til Villarreal

– Jeg har to hjem i Valencia. Det ene er mit eget, og det andet er Mestalla (klubbens hjemmebane, red.). Jeg ville gerne have gået på pension i klubben, men sådan skulle det ikke blive. Sådan er fodbold, sagde han ifølge TV2.

– Jeg er trist og såret, fordi jeg har været her ni år nu, og jeg har oplevet mange smukke øjeblikke. Mine børn er små, men Diego ved lidt. Dani forstår ikke, hvorfor jeg har skiftet hold, da han altid har været i Valencia. Jeg har fortalt ham, at fodbold er sådan.

Læs også:Efter krisemøde: Fansene i Wass’ klub vil afsætte præsidenten

Den afsked har mange fans fundet uværdig og rettet deres vrede mod klubejer Peter Lim. Så langt går Daniel Wass ikke, men han begræder Parejos exit.

– Det er selvfølgelig ærgerligt. Det er ikke det farvel, han ønskede. Dani ønskede at slutte sin karriere i klubben, men fodbold er en mærkelig sport på de punkter. Det var lidt ærgerligt, siger Wass ifølge B.T.

31-årige Parejo spillede 383 kampe for Valencia og var med til at vinde pokalturneringen i fjor. Han skiftede for fire uger siden til Villarreal.

Læs også:Wass om Valencias nye spillestil: Passer mig rigtig godt
Læs også:Daniel Wass: Når jeg kommer hjem bliver det for Brøndby
Læs også:Karakterer: Danske profiler svigtede i Hjulmands debut




– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Wolfsburg – Bayern

FC København sælger Nathan Trott

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’