De fleste i og omkring FC Midtjylland er nok lykkelige over Matthew Benhams køb af klubben i sommmeren 2014. Det har betydet massiv investering, et dansk mesterskab og Europa League-deltagelse.
Nu kan den næste danske klub være på vej mod at lande i udenlandske hænder, for Randers FC fortæller i en pressemeddelelse, at klubben er kontaktet af udenlandske investorer med henblik på et køb af klubben.
– Investorerne ønsker at købe sig ind i eller overtage en nordeuropæisk klub, der har potentiale til at konkurrere på allerhøjeste nationale niveau og efterfølgende på højt internationalt niveau indenfor de næste fire til fem år. Efter grundig research har de kontaktet os. Selvom Randers FC ikke som udgangspunkt er eller har været til salg, har bestyrelsen valgt at lytte til investorernes tanker, udtaler bestyrelsesformand i Randers FC Holding A/S Svend Lynge Jørgensen i pressemeddelelsen.
Det er Randers FC Holding A/S, der ejer alle aktierne i Randers FC. Aktier, der skal sælges til investorerne, der i pressemeddelelsen fremgår som amerikanske og engelske.
– Det er vigtigt at understrege, at Randers FC som et af de få danske sportsselskaber har en overordentlig god økonomi med en meget solid egenkapital og mere end tilstrækkelig likviditet til at fortsætte på nuværende sportslige niveau.
– Såfremt vi vælger at tage imod tilbuddet om køb af Randers FC, bliver det udelukkende, fordi vi vurderer, at det vil være til stor gavn for fodbolden i Randers og Randers by i det hele taget, fortæller bestyrelsesformanden.
Af konkurrencehensyn vil investorerne ikke stå frem endnu – Randers skriver videre, at forhandlinger er indledt.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
