Andreas Skov Olsen på vej væk fra Club Brugge

Andreas Skov Olsens dage i Club Brugge synes talte, skriver belgisk avis, der melder om interesse fra store italienske klubber.



Andreas Skov Olsen har været centrum for en masse virak i Belgien, da han valgte ikke at rejse med resten af holdet til Grækenland, hvor man torsdag spillede en vigtig kamp i Conference League.

Årsagen skyldes uoverenstemmelser med Club Brugges lægestab, og nu må tiden så vise, om han kommer til at spille en rolle i den resterende del af sæsonen.

Sikkert er det ifølge den belgiske avis Het Laatste Nieuws, at Andreas Skov Olsen ikke har nogen fremtid i Club Brugge ud over denne sæson.

Og interesse skulle der også være rigeligt af. Avisen skriver, at både Napoli og AC Milan er store beundrere af den målfarlige kantspiller. Andreas Skov Olsens cv retfærdiggør også, at et skifte er undervejs.

Kantspilleren har været i forrygende form for Club Brugge i denne sæson, hvor han har noteret sig for 23 scoringer og otte asisster. Sådan noget går ikke ubemærket hen, og når der samtidig er gnidninger med Club Brugge, så dufter det af en afsked.

24-årige Andreas Skov Olsen har tidligere tørnet ud for Bologna i Serie A uden succes, men nu kan det være, at han skal tage revanche, hvis Napoli og AC Milan mener det alvorligt.

Den danske kantspiller, der også skal forsøge at blive klar til sommerens EM-slutrunde, har spillet i Club Brugge siden januar 2022. På banen har det været en kæmpe succes, mens der fra tid til anden er dukket historier op om gnidninger uden for banen.





LIVE: Xabi Alonso meget tæt på nyt job




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’