Andreas Skov Olsen har været centrum for en masse virak i Belgien, da han valgte ikke at rejse med resten af holdet til Grækenland, hvor man torsdag spillede en vigtig kamp i Conference League.
Årsagen skyldes uoverenstemmelser med Club Brugges lægestab, og nu må tiden så vise, om han kommer til at spille en rolle i den resterende del af sæsonen.
Sikkert er det ifølge den belgiske avis Het Laatste Nieuws, at Andreas Skov Olsen ikke har nogen fremtid i Club Brugge ud over denne sæson.
Og interesse skulle der også være rigeligt af. Avisen skriver, at både Napoli og AC Milan er store beundrere af den målfarlige kantspiller. Andreas Skov Olsens cv retfærdiggør også, at et skifte er undervejs.
Kantspilleren har været i forrygende form for Club Brugge i denne sæson, hvor han har noteret sig for 23 scoringer og otte asisster. Sådan noget går ikke ubemærket hen, og når der samtidig er gnidninger med Club Brugge, så dufter det af en afsked.
24-årige Andreas Skov Olsen har tidligere tørnet ud for Bologna i Serie A uden succes, men nu kan det være, at han skal tage revanche, hvis Napoli og AC Milan mener det alvorligt.
Den danske kantspiller, der også skal forsøge at blive klar til sommerens EM-slutrunde, har spillet i Club Brugge siden januar 2022. På banen har det været en kæmpe succes, mens der fra tid til anden er dukket historier op om gnidninger uden for banen.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds