Andreas Skov Olsen på vej væk fra Club Brugge

Andreas Skov Olsens dage i Club Brugge synes talte, skriver belgisk avis, der melder om interesse fra store italienske klubber.



Andreas Skov Olsen har været centrum for en masse virak i Belgien, da han valgte ikke at rejse med resten af holdet til Grækenland, hvor man torsdag spillede en vigtig kamp i Conference League.

Årsagen skyldes uoverenstemmelser med Club Brugges lægestab, og nu må tiden så vise, om han kommer til at spille en rolle i den resterende del af sæsonen.

Sikkert er det ifølge den belgiske avis Het Laatste Nieuws, at Andreas Skov Olsen ikke har nogen fremtid i Club Brugge ud over denne sæson.

Og interesse skulle der også være rigeligt af. Avisen skriver, at både Napoli og AC Milan er store beundrere af den målfarlige kantspiller. Andreas Skov Olsens cv retfærdiggør også, at et skifte er undervejs.

Kantspilleren har været i forrygende form for Club Brugge i denne sæson, hvor han har noteret sig for 23 scoringer og otte asisster. Sådan noget går ikke ubemærket hen, og når der samtidig er gnidninger med Club Brugge, så dufter det af en afsked.

24-årige Andreas Skov Olsen har tidligere tørnet ud for Bologna i Serie A uden succes, men nu kan det være, at han skal tage revanche, hvis Napoli og AC Milan mener det alvorligt.

Den danske kantspiller, der også skal forsøge at blive klar til sommerens EM-slutrunde, har spillet i Club Brugge siden januar 2022. På banen har det været en kæmpe succes, mens der fra tid til anden er dukket historier op om gnidninger uden for banen.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering