Avis: Barca vil bruge Braithwaite i byttehandel

Ifølge avisen Mundo Deportivo forsøger Barcelona at inkludere Martin Braithwaite i en handel, der skal sende Valencia-profilen Carlos Soler til Camp Nou.



Barcelona har ikke gjort meget brug af Martin Braithwaite i den seneste tid, og nu forlyder det, at den spanske storklub vil forsøge at bruge danskeren til at hente en forstærkning til midtbanen. 

Således skriver avisen Mundo Deportivo, at Barcelona er interesseret i Valencia-profilen Carlos Soler, og at Barcelona har tilbudt tre forskellige spillere i bytte for midtbanespilleren. 

Der skulle være tale om backen Sergino Dest, midtbanespilleren Riqui Pui og altså også Martin Braithwaite. Ifølge Mundo Deportivo er Valencia ikke specielt interesserede i Braithwaite. 

Under alle omstændigheder ser der ikke ud til at være den store tvivl om, at Braithwaite snart er fortid i Barcelona. I en anden artikel skriver Mundo Deportivo således, at Xavi skulle have informeret fire Barcelona-spillere om, at de ikke indgår i hans planer for næste sæson. 

Det er Oscar Mingueza, Riqui Puig, Samuel Umtiti og Martin Braithwaite, der har fået beskeden fra Xavi. Ifølge Mundo Deportivo var der tale om venskabelige samtaler, idet de fire spillere allerede var klar over deres situation. 

Martin Braithwaite har blot spillet 10 minutter i La Liga siden august, og den danske angriber var derfor ikke udtaget, da det danske landshold i foråret spillede mod Holland og Serbien.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern München er i pokalfinalen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering