Avis: Bayern jagter voldsomt dyr Serie A-målræv

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er Bayern München interesseret i at hente Napoli-stjernen Victor Osimhen.



Der kan meget vel snart blive sat gang i den internationale transferkarussel, idet både Cristiano Ronaldo og Robert Lewandowski rygtes væk fra deres respektive klubber. 

Og ifølge den italienske avis Corriere dello Sport kan Bayern München vælge at kigge mod Serie A, hvis de tyske mestre ender med at sælge Lewandowski. 

I hvert fald skriver Corriere dello Sport, at Bayern München har været i telefonisk kontakt med Napoli om Victor Osimhen, der i de senere år har været en af de bedste angribere i italiensk fodbold. 

Det bliver dog en dyr omgang for Bayern München, hvis tyskerne skal have Osimhen. Ifølge Corriere dello Sport kræver Napoli således minimum 818 millioner kroner for den 23-årige nigerianer, der har scoret 24 mål i 51 Serie A-kampe. 

Det er ikke første gang, at Victor Osimhen rygtes til Bayern München, og i weekenden bragte Sport Bild et interview med den tidligere Bayern München-spiller Gernot Rohr, der også har været landstræner for Nigeria. 

– Victor vil være et godt alternativ, hvis Bayern lader Robert Lewandowski gå. Jeg tror, at han ville slå til i München. Han har allerede erfaring fra Bundesligaen [fra Wolfsburg, red.], og han taler lidt tysk. Derfor vil hans tilvænningsperiode selvfølgelig være lidt kortere end for andre spillere fra udlandet, lød Rohrs vurdering her om Osimhen. 

I skrivende stund vides det ikke, om Bayern München reelt ender med at sælge Robert Lewandowski. Men polakken har kontraktudløb næste sommer, og hans tid i München varer derfor næppe længe endnu. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Colombia – DR Congo

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tjekkiet – Mexico

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

– Derfor fyrer vi Thomasberg