Avis: Bayern jagter voldsomt dyr Serie A-målræv

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er Bayern München interesseret i at hente Napoli-stjernen Victor Osimhen.



Der kan meget vel snart blive sat gang i den internationale transferkarussel, idet både Cristiano Ronaldo og Robert Lewandowski rygtes væk fra deres respektive klubber. 

Og ifølge den italienske avis Corriere dello Sport kan Bayern München vælge at kigge mod Serie A, hvis de tyske mestre ender med at sælge Lewandowski. 

I hvert fald skriver Corriere dello Sport, at Bayern München har været i telefonisk kontakt med Napoli om Victor Osimhen, der i de senere år har været en af de bedste angribere i italiensk fodbold. 

Det bliver dog en dyr omgang for Bayern München, hvis tyskerne skal have Osimhen. Ifølge Corriere dello Sport kræver Napoli således minimum 818 millioner kroner for den 23-årige nigerianer, der har scoret 24 mål i 51 Serie A-kampe. 

Det er ikke første gang, at Victor Osimhen rygtes til Bayern München, og i weekenden bragte Sport Bild et interview med den tidligere Bayern München-spiller Gernot Rohr, der også har været landstræner for Nigeria. 

– Victor vil være et godt alternativ, hvis Bayern lader Robert Lewandowski gå. Jeg tror, at han ville slå til i München. Han har allerede erfaring fra Bundesligaen [fra Wolfsburg, red.], og han taler lidt tysk. Derfor vil hans tilvænningsperiode selvfølgelig være lidt kortere end for andre spillere fra udlandet, lød Rohrs vurdering her om Osimhen. 

I skrivende stund vides det ikke, om Bayern München reelt ender med at sælge Robert Lewandowski. Men polakken har kontraktudløb næste sommer, og hans tid i München varer derfor næppe længe endnu. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej