Avis: Bayern jagter voldsomt dyr Serie A-målræv

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er Bayern München interesseret i at hente Napoli-stjernen Victor Osimhen.



Der kan meget vel snart blive sat gang i den internationale transferkarussel, idet både Cristiano Ronaldo og Robert Lewandowski rygtes væk fra deres respektive klubber. 

Og ifølge den italienske avis Corriere dello Sport kan Bayern München vælge at kigge mod Serie A, hvis de tyske mestre ender med at sælge Lewandowski. 

I hvert fald skriver Corriere dello Sport, at Bayern München har været i telefonisk kontakt med Napoli om Victor Osimhen, der i de senere år har været en af de bedste angribere i italiensk fodbold. 

Det bliver dog en dyr omgang for Bayern München, hvis tyskerne skal have Osimhen. Ifølge Corriere dello Sport kræver Napoli således minimum 818 millioner kroner for den 23-årige nigerianer, der har scoret 24 mål i 51 Serie A-kampe. 

Det er ikke første gang, at Victor Osimhen rygtes til Bayern München, og i weekenden bragte Sport Bild et interview med den tidligere Bayern München-spiller Gernot Rohr, der også har været landstræner for Nigeria. 

– Victor vil være et godt alternativ, hvis Bayern lader Robert Lewandowski gå. Jeg tror, at han ville slå til i München. Han har allerede erfaring fra Bundesligaen [fra Wolfsburg, red.], og han taler lidt tysk. Derfor vil hans tilvænningsperiode selvfølgelig være lidt kortere end for andre spillere fra udlandet, lød Rohrs vurdering her om Osimhen. 

I skrivende stund vides det ikke, om Bayern München reelt ender med at sælge Robert Lewandowski. Men polakken har kontraktudløb næste sommer, og hans tid i München varer derfor næppe længe endnu. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’