Avis: Bayern jagter voldsomt dyr Serie A-målræv

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er Bayern München interesseret i at hente Napoli-stjernen Victor Osimhen.



Der kan meget vel snart blive sat gang i den internationale transferkarussel, idet både Cristiano Ronaldo og Robert Lewandowski rygtes væk fra deres respektive klubber. 

Og ifølge den italienske avis Corriere dello Sport kan Bayern München vælge at kigge mod Serie A, hvis de tyske mestre ender med at sælge Lewandowski. 

I hvert fald skriver Corriere dello Sport, at Bayern München har været i telefonisk kontakt med Napoli om Victor Osimhen, der i de senere år har været en af de bedste angribere i italiensk fodbold. 

Det bliver dog en dyr omgang for Bayern München, hvis tyskerne skal have Osimhen. Ifølge Corriere dello Sport kræver Napoli således minimum 818 millioner kroner for den 23-årige nigerianer, der har scoret 24 mål i 51 Serie A-kampe. 

Det er ikke første gang, at Victor Osimhen rygtes til Bayern München, og i weekenden bragte Sport Bild et interview med den tidligere Bayern München-spiller Gernot Rohr, der også har været landstræner for Nigeria. 

– Victor vil være et godt alternativ, hvis Bayern lader Robert Lewandowski gå. Jeg tror, at han ville slå til i München. Han har allerede erfaring fra Bundesligaen [fra Wolfsburg, red.], og han taler lidt tysk. Derfor vil hans tilvænningsperiode selvfølgelig være lidt kortere end for andre spillere fra udlandet, lød Rohrs vurdering her om Osimhen. 

I skrivende stund vides det ikke, om Bayern München reelt ender med at sælge Robert Lewandowski. Men polakken har kontraktudløb næste sommer, og hans tid i München varer derfor næppe længe endnu. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Bayern München på plads til Superliga-brag

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Vil ikke juble i Parken

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek