Avis: Bekymret Ronaldo i tvivl om fremtiden

Ifølge den spanske avis AS er Cristiano Ronaldo så bekymret over Manchester Uniteds manglende indkøb, at portugiseren nu overvejer sin fremtid i klubben.



Cristiano Ronaldos retur til Manchester United har indtil videre ikke været en dans på roser, og nu forlyder det, at den portugisiske superstjerne er bekymret over situationen i den engelske storklub. 

Således skriver den spanske avis AS nu, at Cristiano Ronaldo er begyndt at genoverveje sin fremtid, efter at Manchester United har indledt transfervinduet uden at hente forstærkninger. 

AS peger på, at den forgangne sæson var ‘et mareridt’ for den 37-årige Cristiano Ronaldo, der frygter at gå en ny sæson uden trofæer i møde. Manchester United sluttede 35 point efter Manchester City i sidste sæson, og naboerne har efterfølgende sikret sig Erling Haaland, mens Manchester United ikke har foretaget sig noget endnu. 

Også Liverpool har været aktive, idet Merseyside-klubben har brugt over en halv milliard kroner på angriberen Darwin Nunez. 

– Den portugisiske stjerne var opsat på at fuldføre det sidste år af sin kontrakt med Manchester United, selvom kvalifikationen til Champions League kiksede. Men lige nu er han i tvivl. Manchester Citys indkøb af Haaland og Liverpools indkøb af Darwin Nunez er nogle af de transfers, der har fået Cristiano til at frygte, at afstanden fra Manchester United op til rivalerne kan blive endnu større i næste sæson, skriver AS.

Ifølge lokalavisen Manchester Evening News kræver Erik ten Hag da også en håndfuld forstærkninger denne sommer. Ifølge avisen har hollænderen blandt andet folk som Frenkie de Jong og Christian Eriksen på sin ønskeliste – det kan du læse mere om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her







Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

UEFA med vild ændring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’