Avis: Bekymret Ronaldo i tvivl om fremtiden

Ifølge den spanske avis AS er Cristiano Ronaldo så bekymret over Manchester Uniteds manglende indkøb, at portugiseren nu overvejer sin fremtid i klubben.



Cristiano Ronaldos retur til Manchester United har indtil videre ikke været en dans på roser, og nu forlyder det, at den portugisiske superstjerne er bekymret over situationen i den engelske storklub. 

Således skriver den spanske avis AS nu, at Cristiano Ronaldo er begyndt at genoverveje sin fremtid, efter at Manchester United har indledt transfervinduet uden at hente forstærkninger. 

AS peger på, at den forgangne sæson var ‘et mareridt’ for den 37-årige Cristiano Ronaldo, der frygter at gå en ny sæson uden trofæer i møde. Manchester United sluttede 35 point efter Manchester City i sidste sæson, og naboerne har efterfølgende sikret sig Erling Haaland, mens Manchester United ikke har foretaget sig noget endnu. 

Også Liverpool har været aktive, idet Merseyside-klubben har brugt over en halv milliard kroner på angriberen Darwin Nunez. 

– Den portugisiske stjerne var opsat på at fuldføre det sidste år af sin kontrakt med Manchester United, selvom kvalifikationen til Champions League kiksede. Men lige nu er han i tvivl. Manchester Citys indkøb af Haaland og Liverpools indkøb af Darwin Nunez er nogle af de transfers, der har fået Cristiano til at frygte, at afstanden fra Manchester United op til rivalerne kan blive endnu større i næste sæson, skriver AS.

Ifølge lokalavisen Manchester Evening News kræver Erik ten Hag da også en håndfuld forstærkninger denne sommer. Ifølge avisen har hollænderen blandt andet folk som Frenkie de Jong og Christian Eriksen på sin ønskeliste – det kan du læse mere om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Colombia – Ghana

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud