Avis: Bekymret Ronaldo i tvivl om fremtiden

Ifølge den spanske avis AS er Cristiano Ronaldo så bekymret over Manchester Uniteds manglende indkøb, at portugiseren nu overvejer sin fremtid i klubben.



Cristiano Ronaldos retur til Manchester United har indtil videre ikke været en dans på roser, og nu forlyder det, at den portugisiske superstjerne er bekymret over situationen i den engelske storklub. 

Således skriver den spanske avis AS nu, at Cristiano Ronaldo er begyndt at genoverveje sin fremtid, efter at Manchester United har indledt transfervinduet uden at hente forstærkninger. 

AS peger på, at den forgangne sæson var ‘et mareridt’ for den 37-årige Cristiano Ronaldo, der frygter at gå en ny sæson uden trofæer i møde. Manchester United sluttede 35 point efter Manchester City i sidste sæson, og naboerne har efterfølgende sikret sig Erling Haaland, mens Manchester United ikke har foretaget sig noget endnu. 

Også Liverpool har været aktive, idet Merseyside-klubben har brugt over en halv milliard kroner på angriberen Darwin Nunez. 

– Den portugisiske stjerne var opsat på at fuldføre det sidste år af sin kontrakt med Manchester United, selvom kvalifikationen til Champions League kiksede. Men lige nu er han i tvivl. Manchester Citys indkøb af Haaland og Liverpools indkøb af Darwin Nunez er nogle af de transfers, der har fået Cristiano til at frygte, at afstanden fra Manchester United op til rivalerne kan blive endnu større i næste sæson, skriver AS.

Ifølge lokalavisen Manchester Evening News kræver Erik ten Hag da også en håndfuld forstærkninger denne sommer. Ifølge avisen har hollænderen blandt andet folk som Frenkie de Jong og Christian Eriksen på sin ønskeliste – det kan du læse mere om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Ny FC København-stjerne imponerer

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

UEFA klar til at boykotte VM

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

De vil have Jelert

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Hvor er I vilde, AGF!

Stjerne på plads i Chelsea

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool