Tottenham sikrede sig søndag kvalifikation til Champions League, og til sommer skal London-klubbens spillertrup forstærkes markant.
Sådan lyder det fra den engelske avis The Telegraph, der skriver, at Antonio Conte efter 5-0-sejren over Norwich igen understregede, at hans trup er nødt til at blive markant forstærket.
Og ifølge The Telegraph vil Tottenham-sportsdirektør Fabio Paratici flyve til Italien for at mødes med Antonio Conte for at tale om sommerens transfermarked. Sportsdirektøren vil angiveligt garantere, at klubben vil forsøge at hente mindst seks nye spillere, således at man kan overtale Conte til at blive i Tottenham. Italieneren er rejst tilbage til hjemlandet for at reflektere over fremtiden, efter at han i weekenden sikrede Tottenham fjerdepladsen.
Contes har boet på et hotel i London siden sin ansættelse i november, mens hans hustru og datter blev boende i Italien. Der er kun ét år tilbage af Contes kontrakt med Tottenham, og ifølge The Telegraph er det derfor tvivlsomt, at familien vil flytte til London nu. Derfor skal Antonio Conte diskutere med sin familie, om han skal fortsætte i Tottenham eller ej.
Ifølge The Telegraph optræder der en række interessante navne på listen over de spillere, som Tottenham er interesseret i at hente. Listen tæller således Alessandro Bastoni, Gleison Bremer, Djed Spence, Christian Eriksen, James Ward-Prowse, Kalvin Phillips og Gabriel Jesus.
Exclusive: Tottenham Hotspur to offer Antonio Conte six summer signings in plea for Italian to stay | @Matt_Law_DT, @mcgrathmike and @TelegraphDucker https://t.co/wCiXZmtMiu
— Telegraph Football (@TeleFootball) May 23, 2022
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED