Avis: Her er Barcelonas alternativer til Haaland

Ifølge den spanske avis Mundo Deportivo har FC Barcelona kig på fire mulige alternativer på blokken, hvis man ikke lykkes med at hente Erling Haaland.



Der er lagt op til en travl sommer for FC Barcelona, der tilsyneladende har en lang række spillere i kikkerten. 

Navne som Andreas Christensen og Franck Kessié sættes således i forbindelse med FC Barcelona, og den catalanske storklub har også længe været meldt interesseret i Erling Haaland. Ifølge den spanske avis Mundo Deportivo har FC Barcelona dog også udset sig en række mulige alternativer til Erling Haaland. 

– Joan Laporta har været i kontakt med Mino Raiola, angriberens agent, i månedsvis, og Xavi Hernández mødtes med nordmanden i München for personligt at forklare sit projekt, samt hvad der venter angriberen, hvis han vælger at komme til Barça. Samtidig ved Barça også godt, at Haaland er den mest eftertragtede spiller i Europa, og at det ikke bliver en nem opgave at hente ham. Der er stor konkurrence om hans signatur, og Barça-ledelsen fornemmer nu, at Manchester City er favorit til at hente ham, skriver Mundo Deportivo således. 

Ifølge Mundo Deportivo er Romelu Lukaku en af de andre emner, som FC Barcelona holder øje med, på grund af den kaotiske situation i Chelsea. Også belgierens holdkammerat, Timo Werner, er en spiller, FC Barcelona overvejer. 

FC Barcelona har også rettet blikket mod Bundesligaen, hvor Bayer Leverkusens Patrik Schick også ses som en interessant mulighed. Også AC Milan-profilen Rafael Leao er en spiller, der er på FC Barcelonas radar. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fransk klub overvejer Victor Bak

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Forventer rekord i Superliga-klub

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Derfor trækker FC København-transfer ud