Medie: Jacob Friis og Kent Nielsen på blokken

Flere danske navne er en del af Rosenborg BK's trænerjagt ifølge norsk TV 2.



Jubeldagene i Rosenborg BK synes meget langt væk, da man i øjeblikket indtager en plads midt i Eliteserien.

Det er bestemt ikke hverdagskost for de mangedobbelte norske mestre, som også valgte at tage konsekvensen i sommer, da man fyrede Kjetil Rekdal. Svein Maalen blev klubbens midlertidige mand på sidelinjen.

Nu resterer der blot seks spillerunder af sæsonen i Norge, og derfor er trænerjagten i Rosenborg BK højaktuel. Flere emner er i spil og to af dem er tilmed danske. TV 2 Norge fortæller, at både Jacob Friis og Kent Nielsen er blandt kandidaterne på Rosenborgs blok.

Den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, Jimmy Thelin og det tidligere emne til trænerposten i FC Midtjylland Per-Mathias Høgmo er også på listen. Derudover spøger Jess Thorups navn også i den norske klub.

Samtidig kan klubbens midlertidige træner Svein Maalen ikke afskrives til den permanente stilling, selvom resultaterne har været svingende på det seneste.

– Jeg tror, at vi internt ser på, hvad vi gerne vil have, og så vil vi have en liste klar i slutningen af oktober eller starten af november. Det er forventningen, men derfra kan tingene tage tid. Der er også nogle ting, som Rosenborg ikke selv kan kontrollere. Det afhænger af nogle forhold, som skal fald i hak, sagde klubbens formand, Cecilie Gotaas, i slutningen af september.

Tipsbladet har været i kontakt med Rosenborg, men sportschef, Mikael Dorsin, ønsker ikke at kommentere klubbens trænerjagt. Tipsbladet ville gerne have spurgt til de danske emner og om den tur, som TV 2 beskriver, at han har været på i Danmark.

Når det omhandler Jacob Friis, Kent Nielsen og Jess Thorup, så er sidstnævnte kontraktfri og noget mere tilgængelig, hvis han ellers kan se sig selv i Rosenborg og blive enig med klubben.

Kent Nielsen og Jacob Friis er begge på lange kontrakter i henholdsvis Silkeborg IF og Viborg FF. Jacob Friis forlængede til 2026 med Viborg denne sommer, og det samme gjorde Kent Nielsen i Silkeborg. Derfor skal Rosenborg BK have penge op af lommen for at købe dem fri.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Fælder dom over Højlund

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Presset Frank: Her er vores store problem

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Magisk aften for FC København-stjerne

Henter dansker – får god pakke

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’