Jubeldagene i Rosenborg BK synes meget langt væk, da man i øjeblikket indtager en plads midt i Eliteserien.
Det er bestemt ikke hverdagskost for de mangedobbelte norske mestre, som også valgte at tage konsekvensen i sommer, da man fyrede Kjetil Rekdal. Svein Maalen blev klubbens midlertidige mand på sidelinjen.
Nu resterer der blot seks spillerunder af sæsonen i Norge, og derfor er trænerjagten i Rosenborg BK højaktuel. Flere emner er i spil og to af dem er tilmed danske. TV 2 Norge fortæller, at både Jacob Friis og Kent Nielsen er blandt kandidaterne på Rosenborgs blok.
Den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, Jimmy Thelin og det tidligere emne til trænerposten i FC Midtjylland Per-Mathias Høgmo er også på listen. Derudover spøger Jess Thorups navn også i den norske klub.
Samtidig kan klubbens midlertidige træner Svein Maalen ikke afskrives til den permanente stilling, selvom resultaterne har været svingende på det seneste.
– Jeg tror, at vi internt ser på, hvad vi gerne vil have, og så vil vi have en liste klar i slutningen af oktober eller starten af november. Det er forventningen, men derfra kan tingene tage tid. Der er også nogle ting, som Rosenborg ikke selv kan kontrollere. Det afhænger af nogle forhold, som skal fald i hak, sagde klubbens formand, Cecilie Gotaas, i slutningen af september.
Tipsbladet har været i kontakt med Rosenborg, men sportschef, Mikael Dorsin, ønsker ikke at kommentere klubbens trænerjagt. Tipsbladet ville gerne have spurgt til de danske emner og om den tur, som TV 2 beskriver, at han har været på i Danmark.
Når det omhandler Jacob Friis, Kent Nielsen og Jess Thorup, så er sidstnævnte kontraktfri og noget mere tilgængelig, hvis han ellers kan se sig selv i Rosenborg og blive enig med klubben.
Kent Nielsen og Jacob Friis er begge på lange kontrakter i henholdsvis Silkeborg IF og Viborg FF. Jacob Friis forlængede til 2026 med Viborg denne sommer, og det samme gjorde Kent Nielsen i Silkeborg. Derfor skal Rosenborg BK have penge op af lommen for at købe dem fri.
LIVE
TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW