Jubeldagene i Rosenborg BK synes meget langt væk, da man i øjeblikket indtager en plads midt i Eliteserien.
Det er bestemt ikke hverdagskost for de mangedobbelte norske mestre, som også valgte at tage konsekvensen i sommer, da man fyrede Kjetil Rekdal. Svein Maalen blev klubbens midlertidige mand på sidelinjen.
Nu resterer der blot seks spillerunder af sæsonen i Norge, og derfor er trænerjagten i Rosenborg BK højaktuel. Flere emner er i spil og to af dem er tilmed danske. TV 2 Norge fortæller, at både Jacob Friis og Kent Nielsen er blandt kandidaterne på Rosenborgs blok.
Den tidligere AaB-træner Martí Cifuentes, Jimmy Thelin og det tidligere emne til trænerposten i FC Midtjylland Per-Mathias Høgmo er også på listen. Derudover spøger Jess Thorups navn også i den norske klub.
Samtidig kan klubbens midlertidige træner Svein Maalen ikke afskrives til den permanente stilling, selvom resultaterne har været svingende på det seneste.
– Jeg tror, at vi internt ser på, hvad vi gerne vil have, og så vil vi have en liste klar i slutningen af oktober eller starten af november. Det er forventningen, men derfra kan tingene tage tid. Der er også nogle ting, som Rosenborg ikke selv kan kontrollere. Det afhænger af nogle forhold, som skal fald i hak, sagde klubbens formand, Cecilie Gotaas, i slutningen af september.
Tipsbladet har været i kontakt med Rosenborg, men sportschef, Mikael Dorsin, ønsker ikke at kommentere klubbens trænerjagt. Tipsbladet ville gerne have spurgt til de danske emner og om den tur, som TV 2 beskriver, at han har været på i Danmark.
Når det omhandler Jacob Friis, Kent Nielsen og Jess Thorup, så er sidstnævnte kontraktfri og noget mere tilgængelig, hvis han ellers kan se sig selv i Rosenborg og blive enig med klubben.
Kent Nielsen og Jacob Friis er begge på lange kontrakter i henholdsvis Silkeborg IF og Viborg FF. Jacob Friis forlængede til 2026 med Viborg denne sommer, og det samme gjorde Kent Nielsen i Silkeborg. Derfor skal Rosenborg BK have penge op af lommen for at købe dem fri.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW