Det er stadig uvist, hvor Kylian Mbappé skal spille efter sommerferien, men én ting er der ikke den store tvivl om.
Kylian Mbappé står til at sikre sig en ekstremt lukrativ kontrakt til sommer, hvor kontrakten med Paris Saint-Germain udløber. Mbappés mor har således udtalt, at angriberen overvejer sine muligheder, og ifølge den spanske avis El Pais dyster Real Madrid og Paris Saint-Germain da i øjeblikket også om at tilbyde Kylian Mbappé den vildeste kontrakt.
Ifølge El Pais overvejer Kylian Mbappé at forlænge med Paris Saint-Germain, idet franskmanden ikke ønsker at afgive 50 procent af sine billedrettigheder, hvilket Real Madrid angiveligt kræver.
Omvendt har den spanske storklub dog også tilbudt Mbappé en ret fin kontrakt. Således skriver El Pais, at Real Madrid har tilbudt Mbappé en bonus på 180 millioner euro, hvis han rykker til den spanske hovedstad. Det svarer til over 1,3 milliarder kroner. Derudover har Real Madrid angiveligt tilbudt Mbappé en årsløn på knap 300 millioner kroner.
Ifølge El Pais var Kylian Mbappé i første omgang voldsomt imponeret over dette tilbud. Franskmandens advokater har dog efterfølgende ikke set positivt på Real Madrids ønske om at gøre krav på 50 procent af Mbappés billedrettigheder, hvilket altså kan få angriberen til i stedet at forlænge med Paris Saint-Germain.
Pariserne har da også præsenteret Mbappé for et godt tilbud, idet klubben er klar til at betale angriberen en bonus på knap 600 millioner kroner, hvis han forlænger. Derudover er Paris Saint-Germain også klar til at tilbyde en årsløn på 300 millioner kroner i den første sæson, og 370 millioner kroner i den anden sæson.
Og ifølge El Pais er Paris Saint-Germain klar til at tilbyde Mbappé en bonus på knap halvanden milliard kroner, hvis franskmanden underskriver en ny kontrakt på mere end tre års varighed. Samtidig vil Paris Saint-Germain ikke gøre krav på Mbappés billedrettigheder.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
