Avis: Mbappé kan sige nej til milliard-bonus

Ifølge den spanske avis El Pais kæmper Real Madrid og Paris Saint-Germain i øjeblikket om at tilbyde den mest vilde kontrakt til Kylian Mbappé, der i disse dage overvejer fremtiden.



Det er stadig uvist, hvor Kylian Mbappé skal spille efter sommerferien, men én ting er der ikke den store tvivl om. 

Kylian Mbappé står til at sikre sig en ekstremt lukrativ kontrakt til sommer, hvor kontrakten med Paris Saint-Germain udløber. Mbappés mor har således udtalt, at angriberen overvejer sine muligheder, og ifølge den spanske avis El Pais dyster Real Madrid og Paris Saint-Germain da i øjeblikket også om at tilbyde Kylian Mbappé den vildeste kontrakt. 

Ifølge El Pais overvejer Kylian Mbappé at forlænge med Paris Saint-Germain, idet franskmanden ikke ønsker at afgive 50 procent af sine billedrettigheder, hvilket Real Madrid angiveligt kræver. 

Omvendt har den spanske storklub dog også tilbudt Mbappé en ret fin kontrakt. Således skriver El Pais, at Real Madrid har tilbudt Mbappé en bonus på 180 millioner euro, hvis han rykker til den spanske hovedstad. Det svarer til over 1,3 milliarder kroner. Derudover har Real Madrid angiveligt tilbudt Mbappé en årsløn på knap 300 millioner kroner. 

Ifølge El Pais var Kylian Mbappé i første omgang voldsomt imponeret over dette tilbud. Franskmandens advokater har dog efterfølgende ikke set positivt på Real Madrids ønske om at gøre krav på 50 procent af Mbappés billedrettigheder, hvilket altså kan få angriberen til i stedet at forlænge med Paris Saint-Germain. 

Pariserne har da også præsenteret Mbappé for et godt tilbud, idet klubben er klar til at betale angriberen en bonus på knap 600 millioner kroner, hvis han forlænger. Derudover er Paris Saint-Germain også klar til at tilbyde en årsløn på 300 millioner kroner i den første sæson, og 370 millioner kroner i den anden sæson.

Og ifølge El Pais er Paris Saint-Germain klar til at tilbyde Mbappé en bonus på knap halvanden milliard kroner, hvis franskmanden underskriver en ny kontrakt på mere end tre års varighed. Samtidig vil Paris Saint-Germain ikke gøre krav på Mbappés billedrettigheder. 






Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Teaser for ny AGF-aftale

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Så er det officielt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose