Avis: Mbappé kan sige nej til milliard-bonus

Ifølge den spanske avis El Pais kæmper Real Madrid og Paris Saint-Germain i øjeblikket om at tilbyde den mest vilde kontrakt til Kylian Mbappé, der i disse dage overvejer fremtiden.



Det er stadig uvist, hvor Kylian Mbappé skal spille efter sommerferien, men én ting er der ikke den store tvivl om. 

Kylian Mbappé står til at sikre sig en ekstremt lukrativ kontrakt til sommer, hvor kontrakten med Paris Saint-Germain udløber. Mbappés mor har således udtalt, at angriberen overvejer sine muligheder, og ifølge den spanske avis El Pais dyster Real Madrid og Paris Saint-Germain da i øjeblikket også om at tilbyde Kylian Mbappé den vildeste kontrakt. 

Ifølge El Pais overvejer Kylian Mbappé at forlænge med Paris Saint-Germain, idet franskmanden ikke ønsker at afgive 50 procent af sine billedrettigheder, hvilket Real Madrid angiveligt kræver. 

Omvendt har den spanske storklub dog også tilbudt Mbappé en ret fin kontrakt. Således skriver El Pais, at Real Madrid har tilbudt Mbappé en bonus på 180 millioner euro, hvis han rykker til den spanske hovedstad. Det svarer til over 1,3 milliarder kroner. Derudover har Real Madrid angiveligt tilbudt Mbappé en årsløn på knap 300 millioner kroner. 

Ifølge El Pais var Kylian Mbappé i første omgang voldsomt imponeret over dette tilbud. Franskmandens advokater har dog efterfølgende ikke set positivt på Real Madrids ønske om at gøre krav på 50 procent af Mbappés billedrettigheder, hvilket altså kan få angriberen til i stedet at forlænge med Paris Saint-Germain. 

Pariserne har da også præsenteret Mbappé for et godt tilbud, idet klubben er klar til at betale angriberen en bonus på knap 600 millioner kroner, hvis han forlænger. Derudover er Paris Saint-Germain også klar til at tilbyde en årsløn på 300 millioner kroner i den første sæson, og 370 millioner kroner i den anden sæson.

Og ifølge El Pais er Paris Saint-Germain klar til at tilbyde Mbappé en bonus på knap halvanden milliard kroner, hvis franskmanden underskriver en ny kontrakt på mere end tre års varighed. Samtidig vil Paris Saint-Germain ikke gøre krav på Mbappés billedrettigheder. 




Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Pione Sistos millionløn skaber problemer

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Jagtet af FCK – nu skifter han

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stopper alle forhandlinger

Storklub lurer på Mohamed Salah

På vej til storklub

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Lurer på dyr dansk stjerne

Spøger i kæmpeklub

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford