Det er stadig uvist, hvor Kylian Mbappé skal spille efter sommerferien, men én ting er der ikke den store tvivl om.
Kylian Mbappé står til at sikre sig en ekstremt lukrativ kontrakt til sommer, hvor kontrakten med Paris Saint-Germain udløber. Mbappés mor har således udtalt, at angriberen overvejer sine muligheder, og ifølge den spanske avis El Pais dyster Real Madrid og Paris Saint-Germain da i øjeblikket også om at tilbyde Kylian Mbappé den vildeste kontrakt.
Ifølge El Pais overvejer Kylian Mbappé at forlænge med Paris Saint-Germain, idet franskmanden ikke ønsker at afgive 50 procent af sine billedrettigheder, hvilket Real Madrid angiveligt kræver.
Omvendt har den spanske storklub dog også tilbudt Mbappé en ret fin kontrakt. Således skriver El Pais, at Real Madrid har tilbudt Mbappé en bonus på 180 millioner euro, hvis han rykker til den spanske hovedstad. Det svarer til over 1,3 milliarder kroner. Derudover har Real Madrid angiveligt tilbudt Mbappé en årsløn på knap 300 millioner kroner.
Ifølge El Pais var Kylian Mbappé i første omgang voldsomt imponeret over dette tilbud. Franskmandens advokater har dog efterfølgende ikke set positivt på Real Madrids ønske om at gøre krav på 50 procent af Mbappés billedrettigheder, hvilket altså kan få angriberen til i stedet at forlænge med Paris Saint-Germain.
Pariserne har da også præsenteret Mbappé for et godt tilbud, idet klubben er klar til at betale angriberen en bonus på knap 600 millioner kroner, hvis han forlænger. Derudover er Paris Saint-Germain også klar til at tilbyde en årsløn på 300 millioner kroner i den første sæson, og 370 millioner kroner i den anden sæson.
Og ifølge El Pais er Paris Saint-Germain klar til at tilbyde Mbappé en bonus på knap halvanden milliard kroner, hvis franskmanden underskriver en ny kontrakt på mere end tre års varighed. Samtidig vil Paris Saint-Germain ikke gøre krav på Mbappés billedrettigheder.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
INTERVIEW
