Avis: Også denne klub jagter nu Frenkie de Jong

Ifølge Sport er det ikke kun Manchester United, der lige nu overvejer at købe Frenkie de Jong til sommer.



Frenkie de Jong har flere gange udtrykt et ønske om at blive i FC Barcelona, men noget tyder på, at den catalanske klub ikke er lige så opsat på at beholde hollænderen. 

I de seneste dage er der således dukket flere historier op om storklubber, der angiveligt vil forsøge at hente Frenkie de Jong på sommerens transfermarked. 

Onsdag var det journalisten Gerard Romero, der kunne berette, at Manchester United er meget tæt på at hente Frenkie de Jong for op imod 600 millioner kroner. Og torsdag forlyder det så fra den spanske avis Sport, at også Paris Saint-Germain følger meget interesseret med i Frenkie de Jongs situation. 

Ifølge Sport er det FC Barcelonas pressede økonomiske situation, der gør, at den catalanske klub kan vælge at sælge den 25-årige midtbanespiller, som man hentede i Ajax i 2019. Også Sport peger på, at Manchester United har forhørt sig om Frenkie de Jong, efter at de røde djævle har ansat Erik ten Hag, der kender FC Barcelona-stjernen fra deres fælles tid i Ajax. 

Sport peger på, at Paris Saint-Germain allerede i 2019 jagtede Frenkie de Jong, da den hollandske midtbanespiller i stedet valgte FC Barcelona. Ifølge avisen har den franske klubs ledelse indset, at midtbanen er nødt til at blive forstærket, og her vil Frenkie de Jong være en markant forstærkning. I modsætning til Manchester United kan Paris Saint-Germain også tilbyde Champions League-fodbold i næste sæson. 





Randers FC – Vejle Boldklub




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand