Avis: Også denne klub jagter nu Frenkie de Jong

Ifølge Sport er det ikke kun Manchester United, der lige nu overvejer at købe Frenkie de Jong til sommer.



Frenkie de Jong har flere gange udtrykt et ønske om at blive i FC Barcelona, men noget tyder på, at den catalanske klub ikke er lige så opsat på at beholde hollænderen. 

I de seneste dage er der således dukket flere historier op om storklubber, der angiveligt vil forsøge at hente Frenkie de Jong på sommerens transfermarked. 

Onsdag var det journalisten Gerard Romero, der kunne berette, at Manchester United er meget tæt på at hente Frenkie de Jong for op imod 600 millioner kroner. Og torsdag forlyder det så fra den spanske avis Sport, at også Paris Saint-Germain følger meget interesseret med i Frenkie de Jongs situation. 

Ifølge Sport er det FC Barcelonas pressede økonomiske situation, der gør, at den catalanske klub kan vælge at sælge den 25-årige midtbanespiller, som man hentede i Ajax i 2019. Også Sport peger på, at Manchester United har forhørt sig om Frenkie de Jong, efter at de røde djævle har ansat Erik ten Hag, der kender FC Barcelona-stjernen fra deres fælles tid i Ajax. 

Sport peger på, at Paris Saint-Germain allerede i 2019 jagtede Frenkie de Jong, da den hollandske midtbanespiller i stedet valgte FC Barcelona. Ifølge avisen har den franske klubs ledelse indset, at midtbanen er nødt til at blive forstærket, og her vil Frenkie de Jong være en markant forstærkning. I modsætning til Manchester United kan Paris Saint-Germain også tilbyde Champions League-fodbold i næste sæson. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’