Avis: Thomas Delaney forbereder retur til FCK

Ifølge den spanske avis La Razon er Thomas Delaney begyndt at forberede en retur til København, idet landsholdsprofilen allerede har købt et dyrt hus i Danmark.



FC København hentede i sommer Andreas Cornelius tilbage til Superligaen, og måske kan endnu en dansk landsholdsprofil snart være på vej til de danske mestre. 

I hvert fald skriver den spanske avis La Razon, at den 31-årige Thomas Delaney går med tanker om at vende retur til hjemlandet. 

– Sevilla, der betalte Borussia Dortmund seks millioner euro for Thomas Delaney i 2021, kan sige farvel til danskeren tidligere end forventet. Selvom han har en kontrakt frem til 2025, så forbereder danskeren sig på en retur til sit hjemland. Det er årsagen til, at Thomas Delaney og hans hustru har købt et hus til 3,5 millioner euro i Danmark. Den 31-årige midtbanespillers intention er at vende tilbage til København, skriver La Razon således. 

Thomas Delaney har selv heller ikke lagt skjul på, at hans plan er at trække i FC København-trøjen igen, før han en dag lægger støvlerne på hylden. Det bekræftede landsholdspilleren i forbindelse med Sevillas Champions League-kamp mod FC København i Parken. 

I Sevillas seneste ligakamp var Thomas Delaney helt udeladt fra truppen, hvilket den danske midtbanespiller selv ikke havde en god forklaring på, da han i lørdags deltog i et pressemøde med landsholdet. 

La Razon skriver endvidere, at Sevilla fortsat er interesseret i FC Nordsjælland-profilen Andreas Schjelderup. Ifølge avisen skal den sydspanske klub dog ikke tøve for længe med at sikre sig Schjelderup, idet også Liverpool og Dortmund skulle være interesserede i Superliga-profilen. 





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp