Medie: FC Barcelona fyrer Quique Setien efter sæsonen

Barcelona ser ud til at slutte sæsonen på skuffende vis, og det koster sandsynligvis cheftræner Quique Setien jobbet.



Barcelona har blot hentet én sejr i klubbens tre seneste kampe, og med seks runder tilbage af sæsonen ligner Real Madrid favoritten til at vinde det spanske mesterskab.

Barcelona smed søndag to point, da nedrykningstruede Celta Vigo udlignede til 2-2 i slutminutterne, og efterfølgende endte cheftræner Quique Setien angiveligt i et skænderi med flere Barcelona-spillere, der var utilfredse med chefens beslutninger.

En kort fornøjelse
Og ifølge Goal regner Barcelona-ledelsen med at fyre Quique Setien som cheftræner efter denne sæson, medmindre tingene begynder at ændre sig ganske snart. 

Setien blev i januar hentet ind som erstatning for Ernesto Valverde, der i januar blev præsenteret for en fyreseddel. Setien fik ellers en kontrakt på to-et-halvt år, da han i begyndelsen af året kom til Barcelona. 

Men som det ser ud nu, bliver det altså ikke til mere end et halvt års tid som cheftræner i Barcelona for Quique Setien. Spillerne har meget magt i den katalanske klub, og flere fremtrædende spillere finder Setiens taktiske dispositioner for forvirrende og ulogiske. Assistenttræneren Eder Sarabia har også vakt vrede blandt Barcelona-spillerne.

De to navne, der primært har været kædet sammen med jobbet som cheftræner i Barcelona, er klublegenderne Xavi og Ronald Koeman. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vejle Boldklub – FC København

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – Brøndby IF

FC Nordsjælland – Viborg FF