Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.
Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.
– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.
Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.
Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.
– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.
Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.
Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.
Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER