Chokskifte? Køb Kamil Grabara for 300 mio. i dag

Ifølge den polske journalist Mateusz Borek bør en af verdens største klubber åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara.



Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.

Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.

– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.

Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.

– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.

Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.

Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.

Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Han er ulykkelig’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Køb, køb, køb!