Chokskifte? Køb Kamil Grabara for 300 mio. i dag

Ifølge den polske journalist Mateusz Borek bør en af verdens største klubber åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara.



Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.

Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.

– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.

Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.

– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.

Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.

Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.

Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

Her kan du se Norge mod Senegal

England – Ghana

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

FC Københavns talenter gør rent bord

Her kan du se Argentina mod Østrig

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Argentina – Østrig

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Lyngby Boldklub sælger profil

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Frankrig – Irak



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart