Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.
Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.
– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.
Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.
Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.
– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.
Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.
Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.
Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Don Ø: Mange rystede på hovedet