Christian Nørgaard meldes på blokken hos topklub

Ifølge Football Transfer News er den danske landsholdspiller på blokken hos en af engelske sværvægtere.



Til januar kan Tottenham meget vel blive en dansker fattigere i form af Pierre-Emile Højbjerg, der i de sidste måneder er blevet sat i kraftig forbindelse med et klubskifte.

Den engelske storklub, der i skrivende stund indtager førstepladsen i Premier League, har dog en dansk erstatning i sigtekornet – nemlig Christian Nørgaard. 

Det skriver det engelske transfer-medie Football Transfer News.

Med udsigten til en intens mesterskabsdyst vil Tottenham ifølge mediet opruste på midtbanen, og her skulle blikket så være faldet på den danske landsholdsspiller, der til daglig er anfører hos byrivalerne fra Brentford.

Ifølge mediets kilder er Nørgaard særligt eftertragtet på grund af de lederegenskaber, han har udvist hos 'The Bees' i løbet af den indeværende sæson.

Den tidligere Brøndby-profil fortalte i foråret, i et interview med Ekstra Bladet, at han godt kunne være åben over for et snarligt klubskifte – og hvis en klub af Tottenhams kaliber banker på døren, kan det være svært at takke nej. 

Desuden har Tottenham for nyligt ansat en dansk sportsdirektør i form af Johan Lange, der kunne hjælpe dialogen på vej. Lange og Nørgaard har i øvrigt en fælles fortid hos Lyngby BK.

Den 29-årige midtbanespiller kom til Brentford i 2019 fra Fiorentina for omtrent 25 millioner kroner. 

Skal Tottenham vriste ham ud af hænderne på Thomas Frank, skal de dog med al sandsynlighed grave væsentlig dybere i lommen, end Brentford gjorde i sin tid. 

På den anerkendte transfermedie Transfermarktf er danskeren vurderet til 16 millioner euro, svarende til 120 millioner kroner.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Frederiksen renser ud

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos