Til januar kan Tottenham meget vel blive en dansker fattigere i form af Pierre-Emile Højbjerg, der i de sidste måneder er blevet sat i kraftig forbindelse med et klubskifte.
Den engelske storklub, der i skrivende stund indtager førstepladsen i Premier League, har dog en dansk erstatning i sigtekornet – nemlig Christian Nørgaard.
Det skriver det engelske transfer-medie Football Transfer News.
Med udsigten til en intens mesterskabsdyst vil Tottenham ifølge mediet opruste på midtbanen, og her skulle blikket så være faldet på den danske landsholdsspiller, der til daglig er anfører hos byrivalerne fra Brentford.
Ifølge mediets kilder er Nørgaard særligt eftertragtet på grund af de lederegenskaber, han har udvist hos 'The Bees' i løbet af den indeværende sæson.
Den tidligere Brøndby-profil fortalte i foråret, i et interview med Ekstra Bladet, at han godt kunne være åben over for et snarligt klubskifte – og hvis en klub af Tottenhams kaliber banker på døren, kan det være svært at takke nej.
Desuden har Tottenham for nyligt ansat en dansk sportsdirektør i form af Johan Lange, der kunne hjælpe dialogen på vej. Lange og Nørgaard har i øvrigt en fælles fortid hos Lyngby BK.
Den 29-årige midtbanespiller kom til Brentford i 2019 fra Fiorentina for omtrent 25 millioner kroner.
Skal Tottenham vriste ham ud af hænderne på Thomas Frank, skal de dog med al sandsynlighed grave væsentlig dybere i lommen, end Brentford gjorde i sin tid.
På den anerkendte transfermedie Transfermarktf er danskeren vurderet til 16 millioner euro, svarende til 120 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
MEDIE