Christian Nørgaard meldes på blokken hos topklub

Ifølge Football Transfer News er den danske landsholdspiller på blokken hos en af engelske sværvægtere.



Til januar kan Tottenham meget vel blive en dansker fattigere i form af Pierre-Emile Højbjerg, der i de sidste måneder er blevet sat i kraftig forbindelse med et klubskifte.

Den engelske storklub, der i skrivende stund indtager førstepladsen i Premier League, har dog en dansk erstatning i sigtekornet – nemlig Christian Nørgaard. 

Det skriver det engelske transfer-medie Football Transfer News.

Med udsigten til en intens mesterskabsdyst vil Tottenham ifølge mediet opruste på midtbanen, og her skulle blikket så være faldet på den danske landsholdsspiller, der til daglig er anfører hos byrivalerne fra Brentford.

Ifølge mediets kilder er Nørgaard særligt eftertragtet på grund af de lederegenskaber, han har udvist hos 'The Bees' i løbet af den indeværende sæson.

Den tidligere Brøndby-profil fortalte i foråret, i et interview med Ekstra Bladet, at han godt kunne være åben over for et snarligt klubskifte – og hvis en klub af Tottenhams kaliber banker på døren, kan det være svært at takke nej. 

Desuden har Tottenham for nyligt ansat en dansk sportsdirektør i form af Johan Lange, der kunne hjælpe dialogen på vej. Lange og Nørgaard har i øvrigt en fælles fortid hos Lyngby BK.

Den 29-årige midtbanespiller kom til Brentford i 2019 fra Fiorentina for omtrent 25 millioner kroner. 

Skal Tottenham vriste ham ud af hænderne på Thomas Frank, skal de dog med al sandsynlighed grave væsentlig dybere i lommen, end Brentford gjorde i sin tid. 

På den anerkendte transfermedie Transfermarktf er danskeren vurderet til 16 millioner euro, svarende til 120 millioner kroner.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur