Christian Nørgaard meldes på blokken hos topklub

Ifølge Football Transfer News er den danske landsholdspiller på blokken hos en af engelske sværvægtere.



Til januar kan Tottenham meget vel blive en dansker fattigere i form af Pierre-Emile Højbjerg, der i de sidste måneder er blevet sat i kraftig forbindelse med et klubskifte.

Den engelske storklub, der i skrivende stund indtager førstepladsen i Premier League, har dog en dansk erstatning i sigtekornet – nemlig Christian Nørgaard. 

Det skriver det engelske transfer-medie Football Transfer News.

Med udsigten til en intens mesterskabsdyst vil Tottenham ifølge mediet opruste på midtbanen, og her skulle blikket så være faldet på den danske landsholdsspiller, der til daglig er anfører hos byrivalerne fra Brentford.

Ifølge mediets kilder er Nørgaard særligt eftertragtet på grund af de lederegenskaber, han har udvist hos 'The Bees' i løbet af den indeværende sæson.

Den tidligere Brøndby-profil fortalte i foråret, i et interview med Ekstra Bladet, at han godt kunne være åben over for et snarligt klubskifte – og hvis en klub af Tottenhams kaliber banker på døren, kan det være svært at takke nej. 

Desuden har Tottenham for nyligt ansat en dansk sportsdirektør i form af Johan Lange, der kunne hjælpe dialogen på vej. Lange og Nørgaard har i øvrigt en fælles fortid hos Lyngby BK.

Den 29-årige midtbanespiller kom til Brentford i 2019 fra Fiorentina for omtrent 25 millioner kroner. 

Skal Tottenham vriste ham ud af hænderne på Thomas Frank, skal de dog med al sandsynlighed grave væsentlig dybere i lommen, end Brentford gjorde i sin tid. 

På den anerkendte transfermedie Transfermarktf er danskeren vurderet til 16 millioner euro, svarende til 120 millioner kroner.





Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent