Dansk landsholdsspiller i dialog med storklubber

Det er ikke nogen hemmelighed, at Rasmus Nissen Kristensen gerne vil prøve sig selv af på et højere niveau til sommer. De første samtaler med potentielle bejlere har alleredet været under vejs.



Den danske højre back Rasmus Nissen Kristensen er efter flere gode sæsoner i RB Salzburg klar til sit næste store udlandseventyr.

Han har ved flere lejligheder slået fast, at han ønsker et skifte til sommer for at prøve kræfter med en endnu højere hylde.

– Jeg vil gerne videre i min karriere, også for at stå endnu stærkere i billedet til VM. Det lægger jeg ikke skjul på, og det er også en prioritet for Salzburg at få mig solgt til sommer. Jeg glæder mig til at se, hvad der åbner sig til sommer, for jeg vil gerne videre til en større liga end den østrigske, har han fortalt til Ekstra Bladet.

Siden er rygterne om den danske landsholdsspiller blot taget til. Dortmund, RB Leipzig og Manchester United er blandt bejlerne, skriver lokalmediet bvbwld.de. Italienske medier har også tidligere kædet danskeren og Genoa sammen.

Ifølge det tyske medie så fører Dortmund og RB Leipzig lige nu kampen om danskeren. Begge klubber har allerede haft de første snakke med danskeren og hans lejr over et muligt skifte.

RB Salzburg forberedte sig tilbage i januar på afgangen af Rasmus Nissen Kristensen, da de hentede den unge belgier Ignace Van der Brempt til samme position.

Helt lige så forberedte er de ikke i Dortmund, da de i forvejen har tre mand til pladsen som højre back; Thomas Meunier, Mateu Morey og Felix Passlack. Sidstnævnte har dog ikke den store fremtid, mens Morey er på vej tilbage efter en lang skadespause.

Rasmus Nissen Kristensen, der netop har vundet mesterskabet med RB Salzburg, har kontrakt med klubben frem til 2025. I denne sæson har han imponeret stort med ti mål og otte oplæg i 41 kampe.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’