Den danske højre back Rasmus Nissen Kristensen er efter flere gode sæsoner i RB Salzburg klar til sit næste store udlandseventyr.
Han har ved flere lejligheder slået fast, at han ønsker et skifte til sommer for at prøve kræfter med en endnu højere hylde.
– Jeg vil gerne videre i min karriere, også for at stå endnu stærkere i billedet til VM. Det lægger jeg ikke skjul på, og det er også en prioritet for Salzburg at få mig solgt til sommer. Jeg glæder mig til at se, hvad der åbner sig til sommer, for jeg vil gerne videre til en større liga end den østrigske, har han fortalt til Ekstra Bladet.
Siden er rygterne om den danske landsholdsspiller blot taget til. Dortmund, RB Leipzig og Manchester United er blandt bejlerne, skriver lokalmediet bvbwld.de. Italienske medier har også tidligere kædet danskeren og Genoa sammen.
Ifølge det tyske medie så fører Dortmund og RB Leipzig lige nu kampen om danskeren. Begge klubber har allerede haft de første snakke med danskeren og hans lejr over et muligt skifte.
RB Salzburg forberedte sig tilbage i januar på afgangen af Rasmus Nissen Kristensen, da de hentede den unge belgier Ignace Van der Brempt til samme position.
Helt lige så forberedte er de ikke i Dortmund, da de i forvejen har tre mand til pladsen som højre back; Thomas Meunier, Mateu Morey og Felix Passlack. Sidstnævnte har dog ikke den store fremtid, mens Morey er på vej tilbage efter en lang skadespause.
Rasmus Nissen Kristensen, der netop har vundet mesterskabet med RB Salzburg, har kontrakt med klubben frem til 2025. I denne sæson har han imponeret stort med ti mål og otte oplæg i 41 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
