Dansk landsholdsspiller i dialog med storklubber

Det er ikke nogen hemmelighed, at Rasmus Nissen Kristensen gerne vil prøve sig selv af på et højere niveau til sommer. De første samtaler med potentielle bejlere har alleredet været under vejs.



Den danske højre back Rasmus Nissen Kristensen er efter flere gode sæsoner i RB Salzburg klar til sit næste store udlandseventyr.

Han har ved flere lejligheder slået fast, at han ønsker et skifte til sommer for at prøve kræfter med en endnu højere hylde.

– Jeg vil gerne videre i min karriere, også for at stå endnu stærkere i billedet til VM. Det lægger jeg ikke skjul på, og det er også en prioritet for Salzburg at få mig solgt til sommer. Jeg glæder mig til at se, hvad der åbner sig til sommer, for jeg vil gerne videre til en større liga end den østrigske, har han fortalt til Ekstra Bladet.

Siden er rygterne om den danske landsholdsspiller blot taget til. Dortmund, RB Leipzig og Manchester United er blandt bejlerne, skriver lokalmediet bvbwld.de. Italienske medier har også tidligere kædet danskeren og Genoa sammen.

Ifølge det tyske medie så fører Dortmund og RB Leipzig lige nu kampen om danskeren. Begge klubber har allerede haft de første snakke med danskeren og hans lejr over et muligt skifte.

RB Salzburg forberedte sig tilbage i januar på afgangen af Rasmus Nissen Kristensen, da de hentede den unge belgier Ignace Van der Brempt til samme position.

Helt lige så forberedte er de ikke i Dortmund, da de i forvejen har tre mand til pladsen som højre back; Thomas Meunier, Mateu Morey og Felix Passlack. Sidstnævnte har dog ikke den store fremtid, mens Morey er på vej tilbage efter en lang skadespause.

Rasmus Nissen Kristensen, der netop har vundet mesterskabet med RB Salzburg, har kontrakt med klubben frem til 2025. I denne sæson har han imponeret stort med ti mål og otte oplæg i 41 kampe.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Felix Beijmo er færdig i AGF

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

AGF jagter hollandsk talent

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Napoli-chok på vej

Thomas Delaney teaser

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet