Andreas Christensen har fået masser af spilletid for Chelsea i denne sæson, men den danske landsholdsprofil kan meget vel forlade London-klubben efter denne sæson.
Sådan lyder det nu fra Eurosport, der skriver, at Chelseas defensiv kan se væsentligt anderledes ud i næste sæson.
– Chelsea overvejer De Ligt og Koundé, mens Rüdiger og Christensen nærmer sig et exit. Chelsea er ved at gentænke deres planer for defensive indkøb, idet Antonio Rüdiger i tiltagende grad ser ud til at smutte, mens Andreas Christensen har skabt yderligere bekymring, lyder det således fra Eurosport.
Der er tale om en potentielt ærgerlig situation for Chelsea, idet både Antonio Rüdiger og Andreas Christensen har kontraktudløb efter denne sæson, og dermed kan begge spillere altså skifte ganske gratis.
Vil have højere løn
Antonio Rüdiger har igennem længere tid været rygtet væk fra Chelsea, og ifølge Eurosport er Manchester City nu begyndt at vise stor interesse for den tyske forsvarsspiller.
– Det var forventet, at forhandlingerne med Christensen ville være mere ligetil, men han tøver nu også med at underskrive en ny kontrakt, idet forsvarsspilleren vil have en højere løn end først antaget, lyder det således fra Eurosport.
Eurosport understreger dog, at der stadig er en chance for, at Andreas Christensen kan nå til enighed om en forlængelse. I mellemtiden undersøger London-klubben dog angiveligt andre muligheder, idet også Thiago Silva og Cesar Azpilicueta har konktraktudløb til sommer.
Og mens Chelsea fortsat har en interesse i at hente Jules Koundé, så er de forsvarende Champions League-vindere angiveligt også interesserede i Matthijs de Ligt.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
AVIS
